Пчелите убијци како да излегле од нискобуџетен хорор-филм

ГЕНЕТИKАТА Е ОПАСНА ИГРАЧKА Приказната за настанокот на пчелите убијци најмногу личи на сценарио за нискобуџетен хорор-филм. Опасниот вид настанал во лабораторија на научник, кој не ни знаел што прави, но потоа побегнал во дивината, пишува порталот iflscience.com. Бразилската влада во 1957 година го вработила биологот Варвик Е. Kер за да создаде нов вид пчели, кои ќе даваат повеќе мед. Европските видови пчели веќе биле увезени во Јужна Америка, но поради високите температури, покажале слаба продуктивност. - Се покажа дека европските пчели по цел ден само би лежеле на лежалка и би се ладеле со лимонада – се пошегувал Ерик Мусен, стручњак за пчели од Универзитетот „Дејвис“ во Kалифорнија. Неискусен вкрстувач Еве како тој го објаснува делото на Kер. - Бидејќи немаше многу искуство со вкрстувањето, Kер мислеше дека резултатот од внесување ген од африканските пчели во европските би бил хибрид што подобро би собирал мед во тропските предели – вели Мусен. Kер и неговиот тим создале африканизирани пчели преку ...
| | веќе видена | слични

Почист град, кино, повеќе зеленило, решавање на проблемот со дивата депонија. Ова се сугестиите и желбите на тетовци, кои ги побараа преку проектот „Што му недостига на мојот град“. „Барањата, граѓаните имаа можност да ги предложат на интерактивната мапа поставена во центарот на градот, кој ќе стои до 21 месецов“, рече Срѓан Видоески од Младинскиот образовен форуми кои го организираат настанот„Поставена е интерактивна мапа на Тетово, мапата е поделена по региони и по улици, и секој млад човек, секој заинтересиран жител, може да посочи некоја идеја што смета дека треба нешто да се направи во градот и проблемите со стикери ќе се залепат на самата табла . Таблата ќе биде поставена една недела и потоа ќе ги сумираме сите добиени препораки на граѓаните, и ќе ги преточиме во форма на извештај, кој што ќе биде доставен до Општина Тетово за понатамошно разгледување и усвојување“, додаде Видоески.Во рамките на проектот се одржа кратка работилница за историјата на Тетово. Предавач на работилницата беше познатито ...
| | веќе видена | слични

Медиа/Арт клубот на Младински образовен форум од Тетово вчера го реализираше настанот „Што му недостига на мојот град“, пренесува mladite.mk . Настанот започна со работилница за запознавање на членовите на клубот и граѓаните со историското минато на Тетово, водена од страна на искусниот познавач на градот Дарко Гавровски. Во вториот дел од настанот беше поставена мобилна табла со интерактивна мапа од Тетово, поделена по региони и улици на која што младите и граѓаните ги изразуваа проблемите и идеите. „Денешниот настан е поттик за младите, но и за сите граѓани на Тетово да ги искажат проблемите кои ги засегаат, на интерактивната табла ќе можат точно на местото каде што смеетаат дека е проблемот да го посочат“, изјави Бобан Костадиновски од Младински образовен форум. Од посочените проблеми може да се види дека на младите им недостига кино, базен, јавен превоз, паркови, чист воздух, улици без дупки, но има и идеи како што е тетовската депонија која не им се допаѓа. Од таму велат дека сите проблеми и идеи ќе ...
| | веќе видена | слични

Се започнало како скромен обид за да се зголеми производството на мед, а заврши со илјадници нови создадени пчели убијци кои случајно избегале, оставајќи зад себе многу избодени луѓе ширум Америка. Работата на развојот на нови пчели започнала во лабораторија во Рио Кларо во Бразил, околу 1957 година. Бразилската влада го поканила биологот Д-р Варвик Е. Кер, за да создаде нов вид на пчела која ќе произведе повеќе мед. Европските видови на пчели кои биле донесени во Јужна Америка се покажале како сосема непродуктивни под влијание на топлата клима на Бразил. Бидејќи Европските пчели биле мрзливи, Д-р. Кер помислил дека доколку во нив стави афрички гени, резултатот ќе биде хибрид кој ќе биде поуспешен во собирање на мед под тропски услови од обични пчели, кои се навикнати на умерени климатски услови. Кер и неговиот тим успеале на направат африканизирани пчели медарки, денес колоквијално познати како пчели убијци, со помош на селективно размножување на еден вид афрички пчели со разни обични пчели. Во почетокот, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 72 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пчелите убијци како да излегле од нискобуџетен хорор-филм

Од:
До кого (е-маил):
Порака: