Тестенини

Поради динамичниот начин на живеење, сите нешта околу нас тежнееме да ги направиме многу поедноставни. Тоа се случува и во исхраната, бидејќи сè повеќе се обидуваме да го скратиме временскиот период на подготовка и консумација на дневните оброци. Понекогаш успеваме да уживаме во подготвувањето оброк, но тоа се случува многу ретко, затоа што редовно имаме други обврски што нè чекаат. Токму поради ова, тестенините се идеален оброк што денес го консумираат и богатите и сиромашните, прифатлива храна и за вегетаријанците и за вистинските гурмани. Тестенините се одлична храна бидејќи можат долго да се чуваат без да бидат потребни посебни услови за чување, многу лесно се подготвуваат и можат да се комбинираат со различни зачини и сосови што даваат дополнителни вкусови. Како настанале тестенините Настанувањето и потеклото на тестенините е многу сложено и испреплетено со различни приказни – најчесто противречни. Познато е дека во целиот свет тестенините се претставуваат како „италијанска национална храна“ што може ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во синоќешното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21 истакна дека владата на СДСМ и Зоран Заев тоне во ...
сите 171 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на Билјана Црвенковска. Поранешната македонска ...
сите 172 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 11 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 83 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопствено убедување“, истакна Мицкоски. Оваа препорака не само што ја збуни јавноста, туку очигледно создаде ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тестенини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: