Mercedes-AMG во ноември ќе ја претстави Серија 53


Вистинско изненадување за љубителите на Mercedes-AMG сериите... CLS53 AMG ќе биде придвижувана од 6-цилиндарски мотор и електромотор, кои во комбинација ќе развиваат до 420 коњски сили. Сериite AMG 43 и AMG 63 ќе добијат друштво. Mercedes-AMG ја проширува својата веќе постоечка гама,, така што во ноември ќе ја претстави Серија 53. Првиот AMG модел со ознака 53 ќе биде CLS, кој премиерно ќе биде претставен во ноември на автомобилскиот саем во Лос Анџелес. CLS53 AMG под поклопецот на моторот ќе има 6-цилиндарски мотор, а за подобра економичност ќе биде додаден и електромотор. Сигурно ве интересира и колку изнесува нивната комбинирана моќност? Вкупно до 430 коњски сили. Не е познато дали сите модели на Серија 53, ќе имаат исклучиво хибриден погонски склоп.
| | веќе видена | слични

Јапонците ја прифатија уката од Volkswagen зa унификација на изгледот на својот модел, односно тоа што Германците го прават со Golf , како и со другите свои модели, тие го прават со Swift . Четвртата генерација на Swift ја задржува формата на претходната , но со модерни линии , што го прават свеж и привлечен и со кој ќе можат да освојат поширок круг на клиенти . На тој начин во себе собрал четири „П“ ( полесен, поубав, поефикасен и подинамичен ) а ние би додале и уште неколку „ по “, но да не бидеме неумерени во пофалбите . Гледано на прва „топка“ повеќето ќе речат дека станува збор само за редизајн , на претходната генерација, но ве уверуваме дека станува збор за потполно нова генерација на моделот . Однадвор е нова маската , која добила два агли повеќе, светлата останале вертикални но видозименети, а странично ве шармираат кваките на задните врати скриени во горниот дел на задниот прозорец и С столбот. И одзади е поинаков со попривчечна светлосна група, пто би рекле: „ исто ама не е исто “. Кога ќе се ...
| | веќе видена | слични

Во класата на градски crossover модели станува пребукирано и конкуренцијата од ден на ден е се поостра, а купувачите стануваат се повеќе пребирливи и критички настроени поради што Peugeot , лани го подновија својот претставник во сегментот и го направи поконкурентен на пазарот. И веќе на прв поглед ги регистриравме измените: Однапред не е веќе така „остар“ и добива по достоинствен лик, како на вистински цар на саваната и, некако, се доближува до ликот на поголемите „браќа“, моделите „ 3008 “ и „ 5008 “, се е направено со вкус , шарм и ни „ легна “ на срце . Подискретен редизајн има и назад, на светлосните групи со повпечатлива 3D графика и земено севкупно автомобилот делува по „ кул “ иако и пред дизајнот беше шмекер кој освојува на прва средба. Внатре Peugeot направил исчекор во материјалите и опремата, сето тоа поставувајќи го на повисоко рамниште . Инструмент таблата е благо редизајнирана, а квалитетот на материјалите и пластиката го подобруваат комплетниот впечаток иако и претходно беа ОК . Инфо ...
| | веќе видена | слични

Подновена верзија на Honda Jazz е претставена пред Frankfurt Motor Show, кај која е подобрен стајлинот на екстериерот, внатрешниот трим, а има и нов бензински мотор. Стилските промени се минимални и едвај забележливи – предната решетка со нов изглед е „спарена“ со предни фарови со нов светлосен потпис, а предницата има поагресивни контури. На задниот дел, намалени се ребрата во задниот браник, и додадена е нова лента во сјајна црна боја која ги поврзува. Колор палетата, пак, на новата Honda Jazz е проширена со нова металик сина нијанса. Подновениот Jazz ќе биде на располагање и во нов спортски трим наречен Dynamic, каде што предниот и заден браник ќе имаат контрастни црвени акценти, предни светла за магла, спојлер на задниот дел, како и 16-инчни алуминиумски бандажи во сјајна црна боја. LED фаровите ќе бидат стандардна опција. Додека „обичните“ Jazz модели ќе имаат кабина идентична на сегашниот модел, оние со Dynamic тримот ќе имаат портокалови детали на седиштата како и низ кабината, и кожен волан и дршка ...
| | веќе видена | слични

Убедлив и рационален избор Како осмислен и сестран автомобил, Peugeot 301 е скроен за оние кои со актуелните трендови и генералните вкусови на европските купувачи се чувствуваат запоставени Објавено на 20 август 2017 година автор: Зоран Коцев Пред да се појави, Peugeot ни го најави 301 со промената на номенклатурата во означувањето на своите модели, при што единицата на крајот беше резервирана за идните глобални модели на марката. Тогаш мислевме дека се работи за возила наменети само за Кина и останатите слични пазари, но набргу бевме демантирани. Класичната триделна лимузина пристигна и во Европа, докажувајќи на скептичните аналитичари дека во некои нејзини делови сé уште постои интерес за вакви возила. Беше пречекана позитивно воздржано, а купувачи за неа имаше точно во толкава количина за не остане незабележана. Донесувајќи ги глобално прифатените карактеристики на еден високософистициран пазар како европскиот, покажа дека луѓето сé уште знаат да ги ценат исконските вредности на автомобилите - да им ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Porsche ги обавува завршните подготовски за светската премиера на третата генерација на моделот Cayenne. Автомобилот е во завршна фаза на развој, а како што дознава Car and Driver, првите официјални фотографии и технички детали ќе бидат објавени на 29 август, додека пак, светската премиера ќе се одржи во средината на септември на саемот за автомобили во Франкфурт. Истиот извор наведува дека до крајот на август ќе биде презентиран моделот со V6 турбо бензинец, додека пак, верзијата со V8 агреагат ќе биде подготвена за Франкфурт. Покрај овие мотори, се очекуваат и повеќе plug-in хибриди, кои на дневен ред ќе дојдат нешто подоцна, а кои освен од електромоторите ќе добиваат сила и од V6 и V8 единиците. Најмоќниот модел на хибриден погон ќе биде во рангот со Panamera Turbo S E-Hybrid која располага со 700 коњски сили. Кога станува збор за дизелите, Car and Driver пишува дека тие чекаат да се намали еуфоријата околу скандалот со дизелите на Volkswagen. Иако дизел моторите ќе бидат понудени дополнително, Porsche ...
| | веќе видена | слични

Mazda сеуште не објавила детали за револуционерната технологија чија примена треба да овозможи бензинските мотори да работат многу поефикасно, а на овој производител да му обезбеди глобална пазарна предност во однос на конкуренцијата, во следните десет до петнаесет години Имено, Mazda планира да започне со производство на овие единици во 2019 година, кога треба да започне и воведување на процесот на производство на електрифицирани модели. Шлаг на тортата е веста дека не постојат планови според кои Mazda би можело да ги пренесува своите права за оваа технологија односно вака конципираните мотори да ги испорачува на други производители на автомобили. Приказните пласирани од страна на јапонскиот производител, за новиот модерен бензински мотор, кој треба да работи многу слично како дизел моторите, започнаа во јануари и се најавувани како дел од принципот SKYACTIV-X. Од тогаш, јавноста гори од желба да дознае како изгледаат барем контурите на револуционерната замисла на Mazda. Дури и во Женева, а спротивно на ...
| | веќе видена | слични

BMW претставија тизер на кој досега најдобро се гледа нивниот нов Z4 roadster концепт, кој треба да биде претставен на 2017 Pebble Beach Concours d’Elegance викендов. Сликите на социјалните медиуми откриваат повеќе детали за Z4 – масивната предна „бубрег“ решетка, препознатлива за BWM, LED дневни светла, како и уникатен дизајн на алуминиумските бандажи. Овој модел веќе е забележан како го тестираат во неколку наврати, со најскорите шпионски фотографии кои го покажуваат како вози во снежни услови. Новиот Z4 Roadster ќе го замени веќе застарениот модел од втората генерација кој се произведува уште од 2009-та, и ќе биде „свеж“ ривал на Porsche 718 Boxster како и на новата „препородена“ Toyota Supra која моментално се развива и треба да ја користи истата платформа. И покрај комплексната форма, новиот автомобил најверојатно нема да го користи тешкиот метален кров кој се превиткува како кај сегашниот модел, туку кровот ќе му биде изработен од традиционална ткаенина. Претходно, инсајдер од компанијата има ...
| | веќе видена | слични

Сподели! ;) За да ги разбиеме стереотипите околу големи автомобили со мали мотори поминавме неколку дена со новиот Ford Mondeo и неговиот 1.5-литарски турбодизел со 120 коњски сили. Ford Mondeo не ни е непознат автомобил – по можноста премиерно да го запознаеме во Грција , па потоа да го возиме и шампионскиот автомобил со кој Mondeo ја освои титулата Автомобил на Годината во Македонија , сега имавме можност да ја возиме неговата „основна“ верзија – Ford Mondeo во Trend ниво на опрема и Business пакет придвижуван од 1.5-литарски TDCi турбодизел со 120 коњски сили. Добро познат лик со модерен и привлечен дизајн Веќе добро го познаваме Mondeo – големиот германски седан почнува да станува редовен на нашите улици, но мораме да признаеме дека сè уште изгледа добро – особено предниот дел и неговиот динамичен, дури Aston Martin-овски лик. Инаку – приказната е веќе добро-позната: класична седан-форма дополнета со остри и чисти линии – и во оваа изведба – петта врата која значително ја подобрува практичноста. Со ова ...
| | веќе видена | слични

Honda не го менува многу и често својот HR-V модел, но секоја година е со надеж дека моделот ќе стане најпродаваниот модел во сегментот. Таков е случајот и со новата генерација која ќе биде рестилизирана во помала мера. Имено, покрај неколкуте мали модификации, новата Honda HR-V ќе биде достапна во новата металик сина боја со црни тркала. Ако се одземат овие мали нешта, овој модел е во суштина ист. Новиот модел се придвижува со 4-цилиндерски 1.8-литарски мотор, кој обезбедува 141 „коњски сили и има 172 Nm вртежен момент. Клиентите можат да изберат меѓу рачен и CVT менувач, а достапни се модели со погон на предните тркала, како и погон на сите тркала (опционално). Овој модел претставува голем успех за Honda, а некогаш беше најпродаваниор кросовер во САД.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 526 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018 година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“, ...
сите 557 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 312 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 381 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Mercedes-AMG во ноември ќе ја претстави Серија 53

Од:
До кого (е-маил):
Порака: