Opel Corsa S од 0 до 100 километри на час, за 8,9 секунди

Под лимот е вграден 4-цилиндарски 1.4 литарски турбобензински мотор со моќност од 150 коњски сили и 220 Nm вртежен момент... Opel Corsa OPC не е единствен избор доколку сакате компактен спортски автомобил, отсега на пазарот е присутен и Corsa S. Четирицилиндарскиот 1.4 литарски турбобензински мотор развива 150 коњски сили и 200 Nm вртежен момент, а од 0 до 100 километри на час достигнува за 8,9 секунди. Максималната брзина на овој модел, изнесува 207 километри на час. Добрите реакции на купувачите на моделот Adam S им дадоа зелено светло на шефовите на Opel, да и на моделот Corsa стават ознака S. Opel Corsa S нуди и OPC пакет опрема. Тука се заден дифузер, кровен спојлер и преден спојлер.
| | веќе видена | слични

Сподели! ;) За да ги разбиеме стереотипите околу големи автомобили со мали мотори поминавме неколку дена со новиот Ford Mondeo и неговиот 1.5-литарски турбодизел со 120 коњски сили. Ford Mondeo не ни е непознат автомобил – по можноста премиерно да го запознаеме во Грција , па потоа да го возиме и шампионскиот автомобил со кој Mondeo ја освои титулата Автомобил на Годината во Македонија , сега имавме можност да ја возиме неговата „основна“ верзија – Ford Mondeo во Trend ниво на опрема и Business пакет придвижуван од 1.5-литарски TDCi турбодизел со 120 коњски сили. Добро познат лик со модерен и привлечен дизајн Веќе добро го познаваме Mondeo – големиот германски седан почнува да станува редовен на нашите улици, но мораме да признаеме дека сè уште изгледа добро – особено предниот дел и неговиот динамичен, дури Aston Martin-овски лик. Инаку – приказната е веќе добро-позната: класична седан-форма дополнета со остри и чисти линии – и во оваа изведба – петта врата која значително ја подобрува практичноста. Со ова ...
| | веќе видена | слични

Сподели! ;) Со кратко видео од само неколку секунди, баварскиот производител продолжува да го најавува својот нов супер-седан! Новиот супер-седан на BMW ќе биде претставен за помалку од една седмица – и веќе знаеме дека ќе располага со околу 600 коњски сили и преку 700 Nm вртежен момент. По неговата премиера на 21-ви овој месец, неговото официјално деби е закажано за Саемот на Автомобили во Франкфурт.
| | веќе видена | слични

Под хаубата ќе се наоѓа 3.0 литарски twin-turbo мотор со 450 коњски сили и 550 Nm вртежен момент... Porsche на саемот за автомобили во Есен пристигнува со навистина силен адут. Премиера ќе има новиот наследник на модел 911 Speedster, кој е актуелен на пазарот од 2010 година. Нема премногу информации за новиот модел, но Speedster секогаш се претставува на крајот на животниот циклус на моделот 911. Овој автомобил, својот мотор ќе го добие од Carrera GTS, а станува збор за 3.0 литарски twin-turbo мотор со 450 коњски сили и 550 Nm вртежен момент. Од 0 до 100 километри на час, овој автомобил ќе забрзува за само 3,7 секунди.
| | веќе видена | слични

Во понудата ќе се најде само купе... Mercedes, третата генерација на CLS моделот ќе ја претстави во 2018 година, на автомобилскиот саем во Женева, а во продажба овој модел би пристинал на лето. Автомобилот ќе биде базиран на новата E класа, но како купе со четири врати. Автомобилот исто така ќе биде достапен и со погон на сите четири тркала. Новиот CLS модел доаѓа со Multibeam светла кои осветлуваат до 650 метри. Во понудата на моделот ќе се најде CLS 43 со бензински мотор со моќност од 367 коњски сили, хибриден CLS 53 модел со 367 коњски сили + електромотор со 122 коњски сили и CLS 64 4Matic со 612 коњски сили. Исто така, тука ќе се најде и новиот шестцилиндарски 3.0 литарски дизел мотор со 286 коњски сили во верзијата CLS 350d, како и вториот најмоќен дизелаш 400d со 435 коњски сили, како и уште еден бензински мотор со 435 коњски сили.
| | веќе видена | слични

Под лимот ќе се вградува 3.6 литарски V6 мотор со моќност од 280 коњски сили... Volkswagen во ноември минатата година во Лос Анџелес го претстави Passat GT концептот. Во споредба со стандардниот модел, имал модифицирани браници, спојлер на вратата на багажникот и спорски издувен систем, како и спортска суспензија. Исто така, овој модел е за 1,5 сантиметри понизок од стандардната верзија. Во ноември оваа година, Volkswagen во Лос Анџелес ќе пристигне со продукциска верзија, која наголемо треба да потсетува на концептот. Под поклопецот на моторот ќе се вградува 3,6 литарски V6 мотор, со моќност од 280 коњски сили и 349 Nm вртежен момент.
| | веќе видена | слични

Вистинско изненадување за љубителите на Mercedes-AMG сериите... CLS53 AMG ќе биде придвижувана од 6-цилиндарски мотор и електромотор, кои во комбинација ќе развиваат до 420 коњски сили. Сериite AMG 43 и AMG 63 ќе добијат друштво. Mercedes-AMG ја проширува својата веќе постоечка гама,, така што во ноември ќе ја претстави Серија 53. Првиот AMG модел со ознака 53 ќе биде CLS, кој премиерно ќе биде претставен во ноември на автомобилскиот саем во Лос Анџелес. CLS53 AMG под поклопецот на моторот ќе има 6-цилиндарски мотор, а за подобра економичност ќе биде додаден и електромотор. Сигурно ве интересира и колку изнесува нивната комбинирана моќност? Вкупно до 430 коњски сили. Не е познато дали сите модели на Серија 53, ќе имаат исклучиво хибриден погонски склоп.
| | веќе видена | слични

Првиот посебен модел, дефинитивно ќе ги освои срцата на купувачите ширум светот... Volvo одлучи да Polestar се одвои како посебен бренд како што беше порано. Така што моделите ќе го носат само неговото име. Секако, оваа поголема слобода на Polestar резултираше и со нов модел. Новиот модел ќе се темели на Coupe кое ќе пристигне од Volvo, а истото ќе биде придвижувано од хибриден погон со моќност од 600 коњски сили. Моделот официјално ќе биде претставен на автомобилскиот саем во Франфурт кој се одржува овој месец, а како што се претпоставува, сите модели на Polestar кој некогаш биле не бензински погон, отсега ќе бидат на хибриден.
| | веќе видена | слични

Конкурентот на Passat Variant е растегнат на 499 сантиметри, со багажен простор од 560 до 1665 литри, со 200 килограми помалку маса од својот претходник... После седанската верзија на Opel Insignia од втората генерација, ознаката Grand Sport пристигнува и на караванската верзија. Во споредба со претходникот, е поатрактивен и поелегантен, што го потврдува фактот дека коефициентот на отпор на воздухот изнесува 0,27. Во споредба со претходниот модел, овој модел е продолжен од 491 на 499 сантиметри, додека масата е смалена за неверојатни 200 килограми. Меѓуоскиното растојание како во седанската верзија, е зголемено од 274 на 283 сантиметри. Багажникот ниту во седанската верзија, немаше намера да се натпреварува со својот конкурент Passat, а поготово со Superb, но секако е коректен. Во споредба со седанската верзија, кај која багажниот простор изнесува од 490 до 1450 литри, кај караванската верзија багажниот простор изнесува од 560 до 1665 литри багажен простор. Меѓутоа, кај овој модел се нагласуваат уживањето во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Opel Corsa S од 0 до 100 километри на час, за 8,9 секунди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: