Пад на прометот во индустријата

Прометот во индустријата во септември годинава во однос на септември лани бележи опаѓање од 32,2%, при што прометот остварен на домашниот пазар има опаѓање од 28,3%, а на странските пазари опаѓање од 34,5%, објави Државниот завод за статистика. Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење камен во септември 2012 година, во однос на септември 2011 година, бележи опаѓање од 16,4%, а во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 32,9%. Според главните индустриски групи, прометот во септември 2012 година, во однос на септември 2011 година, бележи опаѓање кај Енергија за 99,5%, Интермедијарни производи, освен енергија за 17,7%, Капитални производи за 17,6%, Трајни производи за широка потрошувачка за 18,8% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 20,9%. Прометот во индустријата во септември 2012 година, во однос на август 2012 година, бележи пад од 2%, додека во периодот јануари-септември 2012 година, во однос на периодот јануари-септември 2011 година, пад од ...
| | веќе видена | слични

Прометот во индустријата во септември на странските пазари бележи пад од 34,5%. Владата помогна со сет мерки краткорочно да се надминат проблемите, но економистот Горан Рафајловски со оглед дека очекува кризата да потрае, ги повикува компаниите да не чекаат пасивно, туку да се раздвижат и да најдат нови алтернативи, оти тоа ќе им даде подобра стартна позиција за во иднина Македонската индустрија регистрира негативни состојби. Во септември годинава индустриското производство е помало за 2% во споредба со претходниот месец август, но, доколку се спореди прометот во индустријата во септември годинава во однос на истиот месец лани тогаш се регистрира намалување за 32,2%, при што на домашниот пазар намалувањето е 28,3%, додека поголемо е опаѓањето на странските пазари од 34,5%. Ова се официјалните бројки што ги објави Државниот завод за статистика каде се прецизира дека по сектори, најголемо опаѓање во прометот има кај секторот Енергија и тоа за 99,5%. -Опаѓањето во Преработувачката индустрија е за 32,9%, ...
| | веќе видена | слични

Fed во петокот извести дека индустриското производство во минатиот месец паднало на 0,4 отсто во однос на септември, кога се намали за 0,2 отсто. Доколку се исклучи влијанието на ураганот, производството е зголемено за околу 0,6 отсто. Производството во преработувачката индустрија, најважна компонентна на вкупното индустриско производство, падна за 0,9 отсто. Да не беше ураганот Sandy, преработувачката индустрија го одржа истото ниво како и претходниот месец. Производството на машини бележи пад од 1,9 отсто, а на електрична опрема, апарати и компоненти падна за 1,4 отсто. Состојбата може да се влоши доколку не биде постигнат договор за задолжување на дефицит, по што ќе уследи автоматско зголемување на даноците и мерки на штедење.
| | веќе видена | слични

Македонија најверојатно ќе остане во зоната на рецесија и во третиот квартал од годинава, прогнозираат експертите со кои контактираше „Утрински“. Според нив, на такви очекувања упатуваат економските движења во периодот од јули до септември во речиси во сите позначајни сектори, како што се индустријата, градежништвото и земјоделството. Индустриското производство опаѓа повеќе од една година, а трендот на минуси продолжи и во овие три месеци, што не ветува ништо добро и за движењето на бруто-домашниот производ. Состојбите не се добри ни во градежништвото и земјоделството, а податоците за надворешната трговија покажуваат постојан пад на македонскиот извоз. Аналитичарите не сакаат да шпекулираат со конкретна стапка за македонскиот БДП во третото тримесечје, но се убедени дека таа ќе биде негативна. Тоа би следувало откако во првиот квартал екномијата падна за 1,3 отсто, а во вториот за 0,9 проценти, со што земјава и официјално влезе во рецесија. Оптимизам за излегување нема ни за третиот квартал. Но, тој ...
| | веќе видена | слични

Просечната месечна нето плата во Словенија во септември паднала за 1,3 отсто во однос на претходниот месец, на 972 евра, односно за 0,6 отсто во однос на септември минатата година, покажуваат податоците од словенечката канцеларија за статистика. Во соопштението е забележан и реален пад на платите, за 2,4 отсто на месечно и 3,8 отсто на годишно ниво. Просечниот бруто износ на платата во Словенија во септември бил 1.489 евра или на месечно ниво 1,6 отсто помали во номинална и 2,7 отсто помалку од реална вредност.
| | веќе видена | слични

Светската глобална криза покажува знаци на продлабочување. Ова се генералните впечатоци по извештајот на Еуростат дека дури 17 земји членки на ЕУ влегоа во ресеција. Од друга страна, во државава присутни се различни толкувања во однос на кризата и нејзините последици. Пред неколку недели Зоран Јовановски излезе со тврдење дека Европа не е во рецесија и дека власта со тоа сака да се правда поради фактот што и во нашата држава се чуствува штетното влијание на глобалната економска криза. Тој посочи дека кризата во Европа се користи како алиби и дека рецесијата не е фактичка состојба во државате на ЕУ. -Во обидот да се ослободат себе си од одговорност, Ставрески а потоа и Груевски изнесоа невистини, дека Европската унија и Евро-зоната се во рецесија. Европската унија и Евро-зоната не се во рецесија и нашиот најголем трговски партнер во рамките на унијата покажува економски раст, изјави Јовановски . Демантот на ваквите тврдења на Јовановски од СДСМ пристигна од статистичкиот завод на Европската унија кој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пад на прометот во индустријата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: