Сообраќајна несреќа на патниот правец Велес-Штип

На патниот правец Велес – Штип доцна попладнево се случила сообраќајна незгода. Поради несреќата, од Авто мото-сојузот на Македонија инфомираат дека е забранет е сообраќај за тешки товарни возила на тој патен правец.
| | веќе видена | слични
59 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, на некои повисоки места наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП „Македонијапат“, информираат од АМСМ. Низ целата република дува силен северен ветер. Поради ниските температури, наместа е можна појава на голомразица. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.
| | веќе видена | слични

Низ целата држава  дува силен северен ветер. Поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. 
| | веќе видена | слични

Температурите на територијата на цела Македонија вечерва се под нулата. Врнежи од снег со послаб интензитет има во Скопје, Петровец, граничен премин Табановце, на Попова Шапка, Павлешенци и на планинскиот превој Ѓавато. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП „Македонија пат“.
| | веќе видена | слични
11 копии

Врнежи од снег со послаб интензитет има во Скопје, Петровец, граничен премин Табановце, на Попова Шапка, Павлешенци и на планинскиот превој Ѓавато. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП „Македонија пат“. – Поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица. Се уште е во сила забраната за движење на тешки товарни возила на патниот правец Дебар – Струга, информира Автомото сојузот на Македонија во извештајот за состојбата на патиштата во 18 часот. Во сила е законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата.
| | веќе видена | слични
5 копии
2 копии

Од АМСМ утринава информираат дека е воводена забрана за движење на тешки товарни моторни возила на патниот правец Дебар – Струга поради снежни наноси. На другите правци, засега, нема никакви ограничувања. Исто така од АМСМ информираат дека сообраќајот денеска се одвива по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашаст снег.
| | веќе видена | слични
4 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот, информираат од Авто мото-сојузот на Македонија, од каде додаваат дека и натаму на сила е забраната за движење на тешки товарни возила има на патниот правец Дебар-Струга. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. На осојничавите места коловозите се наместа влажни, па поради ниските температури карактеристични за вечерните и утринските часови постои можност и од појава на голомразица.
| | веќе видена | слични
3 копии

Од превентивни причини, соопштија од ЈП Македонија пат,  воведена е забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец  Дебар – Струга. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. 
| | веќе видена | слични

Забрана за камиони има на еден патен правец во земјава. Од превентивни причини воведена е забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Дебар – Струга, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонија пат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот, по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонија пат. Во Македонија деновиве паѓаше снег, поради што имаше и лавина кај Бигорскиот манастир.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 337 | | | веќе видена

„Кога сегашниот технички премиер, Оливер Спасовски го презеде раководењето со Министерството за внатрешни работи (МВР) во 2017 година имаше само 1.000 пасоши ...
сите 214 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 14 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е партија со долг од 8 милиони евра, а Христијан Мицкоски е стечаен управник на најнедомаќинската и најрасипничката партија, која 11 години ја ...
сите 256 | | | веќе видена

Илјадници луѓе низ германија вчеравечер им оддадоа почит на жртвите во нападот во Ханау. Во повеќе од 50 градови во земјата имаше собири на граѓани, политичари ...
сите 81 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 99 | | | веќе видена

Eрлинг Халад го воодушевува целиот свет со своите настапи оваа сезона, а во Лигата на шампионите успеа да постигне дури 10 голови. Халанд „експлодираше“ во ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сообраќајна несреќа на патниот правец Велес-Штип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: