Ова не е тероризам, ова е востание

Претседателот на британскиот Центар за безбедносна политика, Франк Гафни, е загрижен дека препознатливиот начин на размислување на Британците „биди смирен и продолжи“ може да ~ отежни на Велика Британија да се приспособи на реалноста на тероризмот, пренесе „Брејтбарт“. Тој предупреди на опасноста од преправањето дека агресивната желба да се наметне исламскиот закон кај западните нации (што тој го нарекува шеријатски супермацизам) не е проблем и е предизвик со кој може да се справат. - Ова не е проблем со тероризмот. Ова сигурно не се инциденти во кои се вклучени волци самотници, како што ги нарекуваат. Ова е востание. Мислам дека Британците треба да се свесни и алармирани од таа опасност - вели Гафни. - Проблемот на двете страни од океанот е што нашите влади во поголемиот дел од времето, особено по нападите на 11 септември 2001 година, се вклучија во практика која Енди Мекарти ја нарече намерно слепило. Всушност, тоа стаса до ниво на принудно слепило - вели Гафни. Тој предупредува дека треба да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Има ли подобар доказ дека со договорот со Грција е предадена сувереноста на државата. Грција го менува нашиот уставот и изготвува амандмани, а сега ги менува ...
сите 143 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 76 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 36 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

Медиумите од Италија направија интересна споредба пред гостувањето на Јувентус кај Фросиноне, Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема плата отколку ...
сите 214 | | | веќе видена

Шведскиот првак Кристијанштад е првиот противник на Вардар во групата А од Лигата на шампионите, кој сезонава ќе се појави во СЦ „Јане Сандански", попладнево ...
сите 89 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ова не е тероризам, ова е востание

Од:
До кого (е-маил):
Порака: