Осум меча „ладење“ за Суарез

Луис Суарез, напаѓачот на Ливерпул е казнет од страна на англиската ФА со осум натпревари суспензија, како и со 40.000 фунти за расистички навреди кон Патрис Евра, левиот бек на Манчестер Јунајтед. Во своето соопштение англиската ФА истакнува дека Уругваецот нема да започне со издржување на казната додека не биде разгледана неговата жалба. Дејли Телеграф забележува дека тричлената дисциплинска комисија се соочила со еден од најтешките случаи и по подолго размислување конечно била донесена „пресудата“. Предходно Суарез призна дека само еднаш му рекол на Евра дека Црнец (Negro), но не како навреда туку да му врати на Французинот кој го нарекол „Јужноамериканец“. Евра пак тврди дека Суарез 10 пати му упатил расистички навреди. Во меѓувреме Суарез го очекува нова казна поради недолично однесување кон навивачите на Фулам.
| | веќе видена | слични

Капитенот на Челзи, Џон Тери, ќе одговара на суд за расистички навреди, а првото рочиште е закажано на 1 февруари, соопшти лондонскиот јавен обвинител. Против 31-годишниот Тери е покренато обвинение дека на расна основа го навредувал Антон Фердинанд на натпреварот со Квинс Парк Ренџерс. По оваа вест со соопштение се огласи Челзи, којшто порача дека ќе му ја пружи целата можна поддршка на својот капитен, бидејќи верува дека обвинувањата се неосновани. Самиот Тери изјави дека е разочаран од обвинението против него и се надева дека ќе добие шанса да го исчисти своето име, истакнувајќи дека ќе се бори до крај за да докаже дека е невин. Ако го прогласат за виновен, Тери може да биде суспендиран на повеќе натпревари. Играчот на Ливерпул, Луис Суарез беше казнет со осум натпревари поради расистички напад против Патрис Евра од Манчестер Јунајтед.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Ливерпул, Луис Суарес ќе поднесе жалба казната до Фудбалската Асоцијација од осум натпревари, соопшти агентот на фудбалерот. Уругваецот беше прогласен за виновен по обвиненијата за расистички навреди кон дефанзивецот на Манчестер Јунајтед, Патрис Евра. Суарес беше санкциониран со осум натпревари и 40.000 фунти откако го навреди францускиот дефанзивец на шампионите поради бојата на неговата кожа. "Оваа казна е премногу. Една од најтешките во историјата на англискиот фудбал", изјави Алехандро Балби - агент и адвокат на Суарес. "Мојот клиент убеден дека казната може да се намали", додаде Балби, цитиран од BBC Sport. На специјална прес-конференција во Уругвај, Балби изјави дека жалбата ќе биде поднесена од адвокатот на Ливерпул и ќе биде доставена до ФА. Суарес, кој целосно ги негира обвинувањата има 14 дена на располагање за да ја упати својата жалба. Во тој случај има и варијанта во која санкцијата може да биде зголемена.
| | веќе видена | слични

Луис Суарез ќе се жали за ригорозната казна од осум натпревари неиграње што му беше изречена поради расистичко навредување на Патрис Евра за време на големото дерби меѓу Ливерпул и Манчестер јунајтед. Ваквата санкција предизвика бурни реакции во фудбалска Англија, но и во Уругвај каде што сите сонародници јавно му искажаа поддршка на голгетерот потенцирајќи дека целата истрага е водена во целосно погрешна насока. Адвокатот на Суарез, Алехандро Балби, откри дека фудбалерот на Ливерпул е цврсто решен да се жали на ваквата одлука, без оглед на фактот дека со тоа ризикува да добие уште поригорозна суспензија. „ Никој од нас не може да поверува како можеше целата ситуација да се претстави во погрешно светло. Луис е бесен, но исто така е решен да ја избрише дамката од своето име. Тој сигурно ќе се жали и не се надева на намалување на казната, туку на целосно бришење бидејќи тој дефинитивно не е расист ниту пак е виновен за такво однесување “ - изјави Балби. На вчерашниот натпревар со Виган фудбалерите на ...
| | веќе видена | слични

Уругваецот одлучи да поднесе жалба на суспензијата од осум натпревари неиграње поради расистичките навреди упатени кон Патрис Евра од Манчестер Јунајтед. Луис Суарез и во неговиот клуб Ливерпул воопшто не се задоволни од одлуката на ФА да го казни Уругваецот со осум натпревари неиграње и 40.000 фунти поради расистичките навреди на сметка на Патрис Евра. Поради тоа напаѓачот вложи жалба до ФА за така строгата одлука, жалба со која Суарез ризикува уште подолга суспензија. Имено, доколку ФА одлучи дека нема основа за жалба од страна на Суарез, тој може да добие уште некоја средба плус забрана за играње. Сепак, тој и сите во клубот се убедени дека оваа одлука на ФА е неоснована и погрешна и убедени се дека казната ќе биде драстично намалена.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Ливерпул Луис Суарез, кој заработи суспензија од осум меча и парична казна од 40.000 фунти поради расистички навреди упатени на адресата на Патрис Евра, доби поддршка од своите соиграчи. Останатите играчи на овој тим на загревањето пред мечот со Виган носеа маички со неговиот лик и натпис со неговото презиме.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на фудбалскиот клуб Ливерпул, Луис Суарез, доби суспензија од осум меча од англиската асоцијација поради расистички навреди кон Патрис Евра од Манчестер јунајтед на натпреварот во октомври Суарез (лево) го навредил Евра Уругваецот ќе мора да плати и казна од 40 илјади фунти. - Разочаран сум од обвинувањата за расизам. Можам само да кажам дека се однесувам со почит кон секого. На теренот излегувам со радост за она што го работам, а не за да создавам проблеми - кажа Суарез, кој има рок од две недели да поднесе жалба.
| | веќе видена | слични

На капитенот на „Челзи“ и „Гордиот Албион“ Џон Тери му се заканува затворска казна поради расистичка навреда кон играчот на Квинс Парк Ентон Фердинанд. Инцидентот помеѓу овие двајца играчи се случи на 23 октоври, а од тогаш Тери беше на сослушување пред фудбалската асоцијација на Англија и од лондонската полиција кои подигнаа обвинение против него. Судскиот процес закажан е за 1 февруари, а поради истите причини ѕвездата на Ливерпул Луис Суарез казнет пред неколку дена беше казнет со осум натпревари неиграње. (Крај)
| | веќе видена | слични

Уругвајскиот репрезентативен напаѓач, освен тоа, е парично казнет и со 40.000 фунти Напаѓачот на Ливерпул, Луис Суарез е прогласен за виновен за навредување на расна основа и е казнет со осум натпревари неиграње и парично да плати 40.000 фунти. Уругвајскиот репрезентативец го навредувал Патрис Евра на мечот Ливерпул - Манчестер Јунајтед (1:1), одигран во средината на октомври на стадионот "Енфилд". Одлуката за казна ја донесе Фудбалската асоцијација на Англија, а Суарез цело време ги отфрлаше обвинувањата за расистичко навредување. ФА наведува дека Суарез во повеќе наврати го навредувал Евра, а францускиот репрезентативец изјави дека на снимката од натпреварот може да се види како Уругваецот барем десет пати му изрекол навреди. Суарез го ослови Евра со "негрито", а потоа се бранеше дека во Уругвај тој збор не се смета за никаква навреда. Објавувањето на казната предизвика шок кај Суарез и челниците на Ливерпул. - Ова е исклучително тежок ден за мене и моето семејство. Им благодарам на сите за поддршката. Ќе ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на Челзи, Џон Тери, ќе одговара во врска со обвинувањата за расизам, пред судот во Лондон. Првото рочиште на кое треба да се појави 31-годишниот капитен на Челзи е закажано за 1. февруари, соопшти лондонскиот јавен обвинител. Тери се товари дека употребувал „заканувачки и навредливи зборови“ и дека со недолично однесување, на расна основа го навредувал играчот на Квинс Парк Ренџерс, Антон Фердинанд, за време на натпреварот, кој двата тима го одиграа во октомври. „Ја советував Метрополитен полицијата против Тери да покрене постапка“, рече лондонскиот јавен обвинител Елисон Сандерс, додавајќи дека се собрани „доволно докази“ за обвинение против Тери. Фудбалката асоцијација на Англија (ФА), вчера го суспендира на осум натпревари напаѓачот на Ливерпул, Луис Суарез, поради разизтички навреди упатени кон играчот на Манчестер Јунајтед, Патрис Евра. крај/bbc/нц
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 100 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 12 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 46 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осум меча „ладење“ за Суарез

Од:
До кого (е-маил):
Порака: