КРВ НА НЕЈЗИНИТЕ РАЦЕ: Демонстрации за оставка на Тереза Меј (ФОТО/ВИДЕО)


Тие сметаат дека Меј, која седум години беше министер за внатрешни работи, е одговорна за трагедијата која се случи со пожарот на кулата во Лондон во која загинаа најмалку 30 лица Огромен број на демонстранти ноќеска се собраа пред кулата Гренфел во која изби пожар во Лондон. Тие со запалки стоеа пред изгорената и опустошена зграда со цел да им одадат почит на жртвите во несреќата. Дошло и до тепачка со полицијата која се обидуваше да ги спречи да влезат во општината. Vigil
| | веќе видена | слични
2 копии

Понудата на Меј до европските лидери на Самитот на ЕУ, околу можноста мигрантите од Унијата да останат во Британија, само ја покажува нејзината „слаба позиција и исплашеноста" во обидот на Лондон да ја поврати иницијативата околу Брегзит Британската премиерка Тереза Меј нема да може да го спроведе процесот за излегување на Британија од ЕУ со сегашниот состав на Парламентот во кој таа и нејзнините конзервативци немаат мнозинство, но и затоа што постои поделеност во владиниот кабинет, пишува „Фајненшл Тајмс", повикувајќи се на изјави на неименувани британски дипломати. Овие извори за весникот рекле дека понудата на Меј до европските лидери на Самитот на ЕУ, околу можноста мигрантите од Унијата да останат во Британија, само ја покажува нејзината „слаба позиција и исплашеноста" во обидот на Лондон да ја поврати иницијативата околу Брегзит. Проториевскиот „Дејли Меил" кој станува критичен кон Меј по нејзниниот неуспех на предвремените парламентарни избори на кои таа го загуби мнозинството во Парламентот, ја ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Пожарот во лондонскиот облакодер Гренфел, во којшто минатата седмица загинаа 79 луѓе, бил предизвикан од ладилник, и не е намерно подметнат, соопшти британската полиција. Полицискиот детектив Фиона Меккормак соопшти дека станува збор за ладилник со замрзнувач од моделот „Хотпоинт ФФ-175-БП“. Таа натаму појасни и дека производителот на уредот моментно врши дополнителни тестови врз него. Исто така, изолацијата, како и плочите користени како постава на блокот, а коишто били најдени и истражени по пожарот, не го поминале тестот на запаливост, пренесува ДПА. Наредниов период следи проверка - дали двата материјали биле законски употребени при изградбата. Можни се и обвиненија за убиство без предумисла, додава полициската претставничка.
| | веќе видена | слични

Катастрофалниот пожар во кулата Гренфел во Лондон почнал од фрижидер Хотпоинт пред да се прошири на запаливиот материјал од фасадата, открија истражителите. Во оваа фаза, нема причина граѓаните да ги исклучат фрижидерите сè додека не заврши истрагата, додаде потпарол на лондонската полиција. Сведоци на пожарот од 14 јуни рекоа дека станар им рекол на соседите дека неговиот фрижидер експлодирал додека ги предупредувал за пожарот кој што се ширеше многу брзо низ зградата. Детективката Фајона Меккормак од лондонската полицијакажа дека моделот Хотпоинт ФФ175БП не бил досега предмет на повлекување од производителот и дека почнале да работат со производителот. Британската влада нареди итна истрага на моделот за да се утврди причината за пожарот и дали се потребни понатамошни мерки. Бројот на жртви во пожарот досега изнесува 79, но од полицијата велат дека сè уште утврдуваат кој бил внатре во зградата за време на пожарот.
| | веќе видена | слични
11 копии

Британскиот премиер Тереза ​​Меј им предложила во Брисел на останатите европски лидери договор за статусот на нивните граѓани во Велика Британија, кој таа го оцени како „фер“. Меј посочи уште дека не сака никој да си заминува од Велика Британија поради излегувањето од ЕУ, ниту да се налага семејствата да мораат да бидат разделени. Изложувајќи ги петте водечки принцип на својот „праведен и сериозен предлог“, на самитот во Брисел, Меј истакна дека сака да предложи сигурност за иднината на граѓаните на Унијата во Велика Британија. Меј го претстави планот - за кој многумина во нејзината партија се надеваат дека преку него ќе биде намалена имиграцијата - и потоа си заминала од средбата. Останатите лидери, без неа, продолжиле да разговараат за прашањето за излегувањето на Велика Британија од ЕУ. Меј, исто така, најави дека на граѓаните на ЕУ кои живеат во Велика Британија ќе им биде предложено од најмалку пет години, да можат - до определен, но засега неутврден датум - да аплицираат за нова категорија статус, со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија, Џереми Корбин по првпат се најде пред Тереза Меј на анкета, околу тоа кој би бил најдобриот британски премиер, според податоците на социолошката агенција Ју-Гов. На прашање - кој е најдобра опција за премиерската функција, 35 отсто од испитаниците го претпочитаат Корбин, а 34 отсто и даваат предност на Меј. Дури 30 проценти не сакале да одговорат. Анкетата е порачана од лондонски „Тајмс". По предвремените избори на 8 јуни, на коишто британската премиерка и нејзината владејачка Конзервативна партија го загубија мнозинството во британскиот Парламент, таа се обидува да се договори со северноирската Демократска унионистичка партија за поддршка на малцинска влада, која повторно ќе биде предводена од Меј.
| | веќе видена | слични

Пожарот во кулата Гренфел избил од неисправен фрижидер за длабоко замрзнување а фасадата не ги исполнувала основните безбедносни стандарди, утврдила истрагата. Локалните власти започнаа сопствена истрага која треба да утврди колку од зградите во областа ја имаат истата фасадна облога. Советот во Камден ги известил жителите за истрагата и за тоа дека на станбените објекти на кои ќе биде пронајдена таква облога, ќе мора да биде отстранета и поставена нова. „Да бидам искрен, шокиран сум. Мислам, страшно е тоа што сме живееле во потенцијана смртоносна замка изминативе 10 години. Страшно е тоа што се случи иако Камден вели дека тоа не е она што го нарачале“, вели Самјуел Морис, станар во една од околните згради. Претседателот на Советот изјави дека се чуствуваат изневерени затоа што не го добиле тоа што го барале. „Нашето барање беше за огноотпорно обложување. Отсекогаш сме имале највисоки стандарди но не почуствувавме потреба да ја тестираме облогата, да ја однесеме во центарот и да ја изгориме. Мислевме дека ...
| | веќе видена | слични

Британската премиерка Тереза Меј им предложи на европските лидери договор за статусот на нивните граѓани во Велика Британија, кој таа го оцени како „фер“ предлог. Според него, граѓаните на ЕУ ќе можат да останат во Велика Британија и по Брегзитот, но под одредени услови. Меј најави дека на граѓаните на ЕУ кои живеат во Велика Британија ќе им биде предложено од најмалку пет години, да можат да аплицираат за нова категорија статус, со кој ќе им биде овозможено да бидат третирани како британски државјани, што се однесува до здравството, образованието, социјална помош и пензиите. Премиерката истакна дека со овој договор сака да предложи сигурност за иднината на граѓаните на унијата во Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Меј, исто така, најави дека на граѓаните на ЕУ кои живеат во Велика Британија ќе им биде предложено од најмалку пет години, да можат - до определен, но засега неутврден датум - да аплицираат за нова категорија статус, со кој ќе им биде овозможено да Британскиот премиер Тереза ​​Меј им предложила во Брисел на останатите европски лидери договор за статусот на нивните граѓани во Велика Британија, кој таа го оцени како „фер“. Меј посочи уште дека не сака никој да си заминува од Велика Британија поради излегувањето од ЕУ, ниту да се налага семејствата да мораат да бидат разделени. Изложувајќи ги петте водечки принцип на својот „праведен и сериозен предлог“, на самитот во Брисел, Меј истакна дека сака да предложи сигурност за иднината на граѓаните на Унијата во Велика Британија. Меј го претстави планот - за кој многумина во нејзината партија се надеваат дека преку него ќе биде намалена имиграцијата - и потоа си заминала од средбата. Останатите лидери, без неа, продолжиле да разговараат за прашањето ...
| | веќе видена | слични

Пожарот во Гренфел Кулата во Лондон не бил намерно предизвикан – почнал од расипан фрижидер од марката Хотпоинт, а надворешната изолација не го издржала тестот, покажала истрагата. Сега полицијата размислува да покрене обвинение за убиство од небрежност – во огнената стихија што проголта 150 домови како исчезнати се водат 79 луѓе, од кои на поголемиот дел не им се ни пронајдени телата, а само неколку се идентификувани. „Ги разгледуваме сите можни прекршоци, почнувајќи од убиство од небрежност. Ги разгледуваме сите санитарни и безбедносни прекршоци и ризици за пожар. Ја сослушуваме секоја компанија што работела на реновирањето на Гренфел Кулата“, изјави Фиона Мекормак, детектив на Скотланд Јард. Како што велат од полицијата, ова е една од најголемите и најсложените истраги што ги спровела лондонската полиција – во неа учествуваат над 250 специјализирани истражители кои ги испитуваат сите аспекти на пожарот и треба да го утврдат развојот на настаните од моментот кога се запалил до тоа како се проширил на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 387 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Техеран нема да попушти под притисокот на САД и дека нема да се откаже од своите цели, дури и ако Иран биде ...
сите 170 | | | веќе видена

На средбата беше констатирано дека во овој важен период за Република Северна Македонија, потребно е целата политичка енергија да се насочи кон исполнувањето на ...
сите 211 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, откако денеска на Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања, со која претседава тој, информира оти поднесува оставка, ...
сите 130 | | | веќе видена

Ден по именувањето на Еролд Мусилу за прв човек на Агенцијата за разузнавање , од коалицискиот партнер во власта ДУИ – повик до претдателот Пендаровски да ја ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КРВ НА НЕЈЗИНИТЕ РАЦЕ: Демонстрации за оставка на Тереза Меј (ФОТО/ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: