ГРЕБАНИЦИТЕ ОД МАЧКИ ИСПОЛИРАНИ: Мерцедесот од 600.000 евра изгланцан за Чавушоглу (ВИДЕО)


За разлика од првото прикажување, кога автомобилот беше целиот во прав и покриен со кал, возилото со кое вчера Чавушоглу се возеше низ Скопје беше светнато како да е штотуку изнесено од продажен салон Гребаниците, правта и
| | веќе видена | слични

Хрватската дива Тереза Кесовија со настап на неповторливите шансони ја отвори осмата традиционална меѓународна ликовна колонија Вевчански видувања. Многубројните присутни под падинините на Јабланица уживаа во изведбата на моќната пејачка ,спонтаната интеракција со публиката и прекрасниот амбиент. Кесовија која зад себе има 56 годишно искуство на музичката сцена не го криеше задоволството што после долго време доаѓа повторно во Македонија воодушевена од Вевчани и природните убавини. Годинава 30тина реномирани уметници од Македонија, Грција, Србија, Русија, Албанија, Франција, Египет, Виетнам и други држави ќе творат инспирирани од Вевчанските извори и недопрената природа. Вевчанската ликовна колонија низ годините на постоењето стана препознатлива и прочуена културна манифестација ширум светот. Дела од оваа колонија во месец април беа изложени во Москва, а претходно слики беа претставени на меѓународни изложби во Подгорица, Софија и „MC Gallery“ во Њујорк, САД.
| | веќе видена | слични

Сценската икона,легендарната музичка дива Тереза Кесовија која во осмата деценија од животот се уште зрачи со својата харизма и неверојатна енергија,ја отвори меѓународната ликовна колонија “ Вевчански видувања“. Сценската икона,легендарната музичка дива Тереза Кесовија која во осмата деценија од животот се уште зрачи со својата харизма и неверојатна енергија,ја отвори меѓународната ликовна колонија “ Вевчански видувања“. На настанот кој ја слави уметноста,кралицата на медитеранските шансони со многу емоции одржа концерт, а проговори и за убавините и вредностите на животот. - Сета оваа убавина е повеќе од потребна, да се дојде овде, човек да си ја одмори душата. Да се размислува за некои убави нешта. Јас сум уверена дека има прекрасни луѓе во светот кои не се променија.Мислам дека мора да се сакаме повеќе. Повеќе да се разбираме, повеќе да се толерираме. Мислам дека толеранцијата денес во овој свет е најважна.-Изјава Тереза Кесовија. Да живееме најубаво кога е ...
| | веќе видена | слични

Со огномет и кнцерт на познатата хрватска пејачка Тереза Кесовија, вчера вечер во ресторанот „Виа игнација“ беше отворена осмата меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“ На колонијата година учествуваат триесеттина познати уметници од земјава и светот кои инспирацијата за своите ликовни дела ќе ја црпат од недопрената природа и архаичниот амбиент на Вевчани. -Јас во своите дела правам спој на современоста и традицијата, а овде во Вевчани баш тоа го има. Сите ги спомнуваат прекрасните извори и убавата природа која ќе не инспирира во наредните десет дена. - изјави ликовниот уметник Божидар Дамјаноски, кој живее и твори во Белград, а на колонијата учествува по прв пат. Ликовната колонија „Вевчански видувања“ во изминатите години прерасна во респектабилна културна манифестација, чиј квалитет е препознаен во светски рамки, за што несомнено голема заслуга има организаторот и мецена Ѓорѓи Угриноски истакна ликовниот уметник Живко Поповски Цветин, кој шести пат е на колонијата. -Ликовната уметност што ќе ...
| | веќе видена | слични

Со изложба на изработените дела и со оддавање на почит на сите оние кои беа дел од десетгодишното патување на креативноста, социјалната посветеност, општествената одговорност и залагање за еднаквост, свечено беше затворена 16-та по ред Меѓународна ликовна колонија во Гевгелија, a беше прославена и десетгодишнината од постоењето на оваа фондација. На свеченоста присуствуваа пријатели, соработници, уметници и членови од дипломатскиот кор, а истата беше збогатена со пригодна културно-уметничка програма. Фондацијата Аполонија е основана во 2007 година, а во последните десет години со огромна поддршката од поединци и организации беа остварени многу програми и проекти наменети за деца, граѓани и институции на кои им беше потребна помош. Во делот на образованието Фондацијата Аполонија има помогнато и направено многу. Овде спаѓаат соработките со основните училишта во Гевгелија и пошироко, Средното општинско училиште “Јосиф Јосифовски”, Факултетот за туризам и бизнис логистика, градинките, музичкото училиште и ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во Вевчани вечерва започнува осмата традиционална меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“, на која годинава ќе учествуваат афирмирани уметници од повеќе земји. На колонијата, чие свечено отворање ќе биде во ресторанот Виа Игнација, ќе учествуваатт ликовни уметници од Македонија, Грција, Србија, Русија, Албанија, Франција, Египет, Виетнам и други држави. Отворањето ќе биде збогатено и со целовечерен концерт на хрватската пејачка Тереза Кесовија. Колонијата ќе се одржува во следните две недели.
| | веќе видена | слични
2 копии

На колонијата, чие свечено отворање ќе биде во ресторанот Виа Игнација, учество ќе земат ликовни уметници од Македонија, Грција, Србија, Русија, Албанија, Франција, Египет, Виетнам и други држави. Во Вевчани вечерва започнува осмата традиционална меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања", на која годинава ќе учествуваат афирмирани уметници од повеќе земји.На колонијата, чие свечено отворање ќе биде во ресторанот Виа Игнација, учество ќе земат ликовни уметници од Македонија, Грција, Србија, Русија, Албанија, Франција, Египет, Виетнам и други држави.Отворањето ќе биде збогатено и со целовечерен концерт на хрватската пејачка Тереза Кесовија.Колонијата ќе се одржува во следните две недели.
| | веќе видена | слични

Триесеттина познати уметници од земјава и светот ќе земат учество на осмата ликовна колонија „Вевчански видувања“, што ја организира угостителскиот бренд „Виа Игнација“. Ликовната колонија „Вевчански видувања“ во изминатите години прерасна во респектабилна културна манифестација, чиј квалитет е препознаен во светски рамки. Најдобрите дела насликани од учесниците на колонијата се изложувани во странство, минатата година во април колонијата имаше изложба во „MC Gallery“ во Њујорк, САД, a оваа година изложбата ја посети Москва каде ликовните дела беа изложени во Универзитетот за уметност и дизајн. Отворањето на колонијата е вечерва во 21 часот, а гостите ќе имаат извонредно ретка можност да уживаат во настапот на кралицата на шансоните Тереза Кесовија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вечерва, од 21 часот, во населбата и истоимена општина Вевчани ќе биде отворена Осмата ликовна колонија „Вевчански видувања“, позната како “Фондација Киро Глигоров”. Годинава, учествуваат триесетина реномирани уметнички имиња од земјава и странство. Организиторот – угостителскиот бренд „Виа Игнација“, се погрижи, годинава да има спектакуларно отворање, со настап на кралицата на хрватските шансони, едно од најголемите музички имиња на Балканот, Тереза Кесовија. Вевчанската ликовна колонија низ годиниве на постоење стана препознатлива и прочуена културна манифестација ширум светот. Дела од оваа колонија во месец април беа изложени во Москва, како дел од манифестацијата „Арт – Балкан 2017“, на Универзитетот за уметност и дизајн. Претходно, слики од колонијата беа претставени на меѓународни изложби во Подгорица, Софија и „MC Gallery“ во Њујорк, САД. Loading...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во организација на фондацијата „Аполонија“ оваа година 16-ти пат се одржа Меѓународна ликовна колонија во Гевгелија, на која учествуваа десет ликовни уметници од Македонија, Србија и од Бугарија. Сликарите изработуваа дела по сопствен избор, инспирирани од гевгелиското поднебје, кои на публиката ќе ѝ бидат презентирани на изложба по затворањето на колонијата. На колонијата учествува младите македонски уметници: Маја Димитрова, Татјана Коцева и Викторија Титова, како и гостинот од Севлиево, Бугарија, Васко Василев, и веќе искусните и на ликовната сцена одамна докажани: Ниче Василев, Јордан Јанев-Дане, Драги Хаџи-Николов и Синиша Кашавелски. Овогодишната гостинка од соседна Грција, Катерина Ноитси, се претстави со комбинирана техника, со која, со помош на бакарни ливчиња изработи гранка од грозје, библиска билка, препознатлива на овие простори. Гостинот од Србија, Михаило Глигориќ-Глиша, своето уметничко умеење го искажа со трудови изработени со посебна и ретко изведувана ербраш-техника.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 118 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 324 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 310 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 252 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГРЕБАНИЦИТЕ ОД МАЧКИ ИСПОЛИРАНИ: Мерцедесот од 600.000 евра изгланцан за Чавушоглу (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: