Идниот понеделник јавноста ќе ја види целата снимка од „Поткуп“


6 копии

Јавноста ќе може да ја види целосната снимка обезбедена со посебните полициски истражни мерки, каде наводно Зоран Заев како градоначалник на Струмица, бара пари од бизнисменот Иван Николов. Кривичниот суд денеска дозволи видеото целосно да се пушти идниот понеделник на инсистирање на адвокатите и на самиот Заев. Денеска рочиштето се одложи бидејќи големата судска сала беше зафатена, а само таа има технички можности за да се пуштат видео-материјали. На следното рочиште ќе сведочи и струмичкиот бизнисмен Николов. Според обвинението Заев од него побарал пари за легализација на градежно земјиште.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Јас го терав Заев да говори за поткупот“, рече бизнисменот Иван Николов Сачевалиев на денешното судење за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. На прашањето на судијката, дали откако луѓето од МВР го опремиле со палто со опрема за да го снима, Заев сам говорел за поткупот, сведокот Сачевалиев рече: „Јас го терав градоначалникот да ми го каже тоа“. Според исказот на сведокот, тој бил користен како агент провокатор. Адвокатите на Заев тврдат дека за тоа не постои наредба. Претходно премиерот Заев, кој е обвинет во случајот „Поткуп“, повеќе од половина час го испрашуваше во судницата сведокот Иван Николов Сачевалиев, кој тврдеше дека во 2013 година, кога Заев беше градоначалник, знаел дека тој треба да откупи државно градежно земјиште и му се јавил за да дојде кај него за 15 минути во градоначалничкиот кабинет во Струмица. Му рекол дека може да го откупи земјиштето за 70 денари од квадратен метар, но дека ќе треба да плати плус три евра – едно евро за него, едно за СДСМ и едно евро за ...
| | веќе видена | слични

Цели 6 часа клучниот сведок во судската постапка Поткуп сведочеше за начинот на кој му било побарано мито за легализација на градежно земјиште во Струмица. Бизнисменот Иван Николов пред судот рече дека на првата средба со тогашниот градоначалник, Заев му побарал дополнителни 3 евра за метар квадратен, 1 евро лично за него, 1 за изградба на црква и 1 евро за финансирање на СДСМ. Поради огромната сума на пари која му била побарана, бизнисменот случајот го пријавил во МВР и во соработка со полицијата и обвинителство било организирано снимањето на разговорите. Сведокот рече дека на средбите на кои бил опремен со камери, го наведувал Заев да бара мито. Ваквото тврдење според премиерот докажува дека тој бил наместен со агент-провокатор, а надлежните немале соодветна судска наредба за тоа. Во судница денеска не беше пуштена снимката од разговорот помеѓу Заев и Николов обезбедена со посебни истражни мерки. Обвинителството инсистира снимката да биде пуштена без присуство на јавноста заради заштита на сведокот, а ...
| | веќе видена | слични

ВооружеН со опрема за тајно снимање бизнисменот Иван Николов Сачевалиев одел на средби во градоначалничкиот кабинет на Зоран Заев во Струмица. Неговото палто во кое биле инсталирани камера и апарат за прислушување го спремале МВР во координација со обвинителот Владимир Милошевски, вели сведокот во судница. Почнал да ги слуша наредбите и да соработува откако во полиција пријавил дека Заев бара поткуп за приватизација на земјиште. На средбите го наведувал Заев да зборува за митото. „Откако ја имав опремата јас кога ќе одев кај градоначалникот јас го натерував да го каже тоа. Со МВР немав ништо, они само ми го даваа палтото и го земаа“ - вели сведокот Николов. „Дали МВР или обвинителот ве подучи да го испровоцирате?“ - го праша судија Добрила Кацарска. „Не, јас сам знаев како да го прашам, бидејќи еднаш веќе ми побара пари.“ - изјави Николов. Николов тврди дека имал намера да приватизира 100 000 метри квадратни земјиште, планирано за 3негови фирми. Откупил и платил само за 7000м2. Но, во таа сума не дал ниту ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Денеска, во изјава дадена по судењето во предметот „Поткуп“ премиерот, Зоран Заев, се заблагодари за јавноста во судницата за која рече дека за него е многу значајна во обидот да се расветли вистината. „Во секоја земја па и во нашата, е можно преку судски процеси да ја докажеме правдата“, рече премиерот кој е обвинет во предметот. „На неколку пати видовме јасни признанија дека сведокот бил инструиран под наредба на Јавното обвинителство и полицијата. Сведокот кажа дека ме местел и наведувал за да извлече зборови од мене“, посочи Заев. Тој истакна дека судот самостојно ќе си донесе одлука и дека јасно е дека правдата ќе дојде, па и затоа е вредно секој човек да се бори за неа. На прашањето за кривичната пријава за лажно сведочење, премиерот истакна дека после денешните искази на Иван Николов Сачевалиев треба да селедат и кривични против службени лица и функционери од МВР. За претходната кривична пријава рече дека нема други информации. Во кривичниот суд денеска сведочeше бизнисменот Сачевалиев во предметот ...
| | веќе видена | слични

Сведокот во детали, пред судот ја објасни ноќта на 8 ноември, 2013 година, кога Заев го контактирал преку телефон и го повикал кај него во кабинет. Заев ми побара евро за него, едно за партијата и едно за црквата, ова денеска во скопскиот кривичен суд го кажа струмичкиот бизнисмен Иван Николов, сведок на обвинителството кое го товари премиерот Зоран Заев дека барал поткуп кога бил градоначалник на Струмица. Сведокот во детали, пред судот ја објасни ноќта на 8 ноември, 2013 година, кога Заев го контактирал преку телефон и го повикал кај него во кабинет. "Ме повика за 15 минути да сум во неговиот кабинет. Ми кажа дека морам за секој квадрат да платам 70 денари и плус едно евро за него, едно евро за изградба на црква и едно евро за партијата. Јас му реков дека тоа се многу пари околу 300.000 евра- рече Николов, пред Судот. Николов тврдеше дека по извесно време Заев со откажал од парите за партијата, па барал само пари за црквата и лично за него. Според сведокот парите, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев по денешното рочиште за „Поткуп“ изјави дека од сведочењето на единствениот сведок за обвинувањето дека барал мито можеле да се видат признанија од сведокот дека бил инструиран од МВР и ОЈО и дека е потребно да се поднесат пријави пртив тие што го наведувале. Бизнисменот Иван Николов Сачевалиев призна дека го наведувал премиерот Зоран Заев да проговори за поткуп откако луѓето од МВР го опремиле со палто со опрема за да го снима во неговата канцеларија во времето кога тој бил градоначалник на Струмица. На денешното судење за случајот Поткуп, по шест часа распит и во атмосфера на вкрстени прашања од адвокатите, обвинителката и премиерот Заев, кој во случајот е обвинет, бизнисменот Сачевалиев на прашање на судијката Добрила Кацарска дали Заев сам му понудил поткуп, рече: Јас го терав Заев да говори за поткупот. Тој кажа дека снимката од ПИ мерките што била прикажана на телевизија не била целосна, но оти е идентична на разговорот што тие го воделе во неговиот кабинет. По рочиштето, Заев ...
| | веќе видена | слични

Рече дека откако полицијата ќе го обезбеди со опремата за снимање, на средбите тој самиот го наведувал градоначалникот да каже дека бара поткуп, по инструкции на Обвинителството. Според Заев, со оваа изјава Николов се потврдува дека сведокот бил инструиран од МВР и Обвинителството. Николов за време на сведочењето рече дека Заев прво му побарал по 3 евра , и тоа едно евро за него, едно евро за црквата и едно за партијата СДСМ. Според Николов, подоцна понудата се сменила од 3 на 2 евра, односно едно евро за Заев и едно за црквата. Сведокот рече дека на 19 декември 2013 година го пријавил настанот во МВР, а веднаш потоа дал исказ и во Обвинителството. Николов го препозна својот потпис на изјавата што ја дал пред обвинител, но рече дека е погрешно напишана. На директно прашање од Заев, Николов рече дека немал дадено ниту евро на семејството Заеви. Следното рочиште за овој предмет е закажано за 12 март.
| | веќе видена | слични

Иван Николов Сачевалиев сведокот во случајот „Поткуп“ оговарајќи на прашањата на Судечкиот совет рече дека кога одел на средби со Зоран Заев кој тогаш бил градоначалник а Струмица го наведувал да зборува за потребите на Обвинителството и МВР. Претходно неговата јакна ја дал на полицијата која му ја опремила со камери „Обвинетиот Зоран Заев го снимав на закажаната средба во неговиот кабинет. Првин МВР ме спреми па отидов на средбата. Како ќе ми наредеше обвинителот така правев. Откако ја имав таа опрема на себе го терав Заев тој да го каже тоа што го има на снимката“, вели Николов. Сачевалиев додаде и дека никогаш не ја видел во целост снимката која што ја направил бидејќи веднаш му ја одзеле а поткуп рече никогаш не дал. Заев и неговата одбрана тврдеа дека се работи за местенка со агент провокатор за што и не постои наредба од обвинител. „Денеска можевме да видиме на неколку пати јасни признанија од единствениот сведок во процесот дека бил инструиран и дека бил под наредба на Јавното обвинителство и ...
| | веќе видена | слични

Во Кривичниот суд рочиште за случајот „Поткуп“. Сведочеше струмичкиот бизнисмен Николов- Сачевалиев, кој рече дека поранешниот градоначалник Зоран Заев му барал по едно евро за него, за црквата и за СДСМ. Опремата за снимање му била дадена од институциитe, a снимката не била целосна. Заев вели – се потврди дека сведокот бил инструиран за да го намести. „За мене е многу значајно за овој судски процес, реков, во секоја нормална земја, така и во нашата, е единствено можно низ нормални, транспарентни и отворени судски процеси да ја докажеме вистината и правдата. Денеска можевме на неколку пати да видиме јасни признанија од единствениот сведок во процесот, дека бил инструиран и под наредба на јавното обвинителство и полицијата. Неколку пати кажуваше како ме местел и ме наведувал, за да извлече зборови од мене. Тоа е јасно, секако судот ќе си ја донесе одлуката. Она што можам да го испратам како порака е дека правдата постои и таа ќе дојде, и вредно е секој човек да се бори до крај за неа“, изјави Заев. Снимката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 185 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 94 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 17 | | | веќе видена

Силно невреме во моментов го за зафати Скопје.Според нашите информации во делови од Скопје во моментов врне дожд, проследено со силен ветер и грмежи.Невремето ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Идниот понеделник јавноста ќе ја види целата снимка од „Поткуп“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: