„Поткуп“ одложен за 26 март, нема услови за присуство на јавноста во гледањето на снимката


Во Кривичниот суд денеска започна ново рочиште за предметот „Поткуп“, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Премиерот пристигна заедно со неговите адвокати. Тие побараа од судот при прегледувањето на снимките јавноста односно новинарите да не бидат исклучени, на што се противеше обвинителството. Заев рече дека сака пред јавноста да си ја поврати честа и угледот која со овој предмет му била нарушена, бидејќи снимката која протече во јавноста била прекинувана. Судиите пред малку донесоа одлука и јавноста да биде присутна но бидејќи е мала судницата и нема услови, процесот се одложи за 26 март. Заев во „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица барал поткуп од околу 160.000 евра од струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачевалиев за легализација на градежно земјиште. Сведокот Сачевалиев денеска требаше да даде исказ, но не е дојден на рочиштето. Тој не присуствуваше и на претходното рочиште на 6 март, бидејќи не бил уредно поканет. Заев на претходното рочиште, на 6 март, рече дека не се чувствува ...
| | веќе видена | слични

„Јас го терав Заев да говори за поткупот“, рече бизнисменот Иван Николов Сачевалиев на денешното судење за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. На прашањето на судијката, дали откако луѓето од МВР го опремиле со палто со опрема за да го снима, Заев сам говорел за поткупот, сведокот Сачевалиев рече: „Јас го терав градоначалникот да ми го каже тоа“. Според исказот на сведокот, тој бил користен како агент провокатор. Адвокатите на Заев тврдат дека за тоа не постои наредба. Претходно премиерот Заев, кој е обвинет во случајот „Поткуп“, повеќе од половина час го испрашуваше во судницата сведокот Иван Николов Сачевалиев, кој тврдеше дека во 2013 година, кога Заев беше градоначалник, знаел дека тој треба да откупи државно градежно земјиште и му се јавил за да дојде кај него за 15 минути во градоначалничкиот кабинет во Струмица. Му рекол дека може да го откупи земјиштето за 70 денари од квадратен метар, но дека ќе треба да плати плус три евра – едно евро за него, едно за СДСМ и едно евро за ...
| | веќе видена | слични

Цели 6 часа клучниот сведок во судската постапка Поткуп сведочеше за начинот на кој му било побарано мито за легализација на градежно земјиште во Струмица. Бизнисменот Иван Николов пред судот рече дека на првата средба со тогашниот градоначалник, Заев му побарал дополнителни 3 евра за метар квадратен, 1 евро лично за него, 1 за изградба на црква и 1 евро за финансирање на СДСМ. Поради огромната сума на пари која му била побарана, бизнисменот случајот го пријавил во МВР и во соработка со полицијата и обвинителство било организирано снимањето на разговорите. Сведокот рече дека на средбите на кои бил опремен со камери, го наведувал Заев да бара мито. Ваквото тврдење според премиерот докажува дека тој бил наместен со агент-провокатор, а надлежните немале соодветна судска наредба за тоа. Во судница денеска не беше пуштена снимката од разговорот помеѓу Заев и Николов обезбедена со посебни истражни мерки. Обвинителството инсистира снимката да биде пуштена без присуство на јавноста заради заштита на сведокот, а ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По завршувањето на судењето во предметот „Поткуп“ премиерот Зоран Заев, одговараше на новинарски прашања од кои едно се однесуваше на неговиот однос со лидерот на ДУИ, откако СЈО покрена истрага против Ахмети за пропаднатиот попис од 2011-та година. „Апсолутно немаме разговарано на таа тема. Правосудството нема врска со извршната власт. Тоа треба да тера. Тераат и против Заев, тераат и против Ахмети, веројатно извршната власт е најподатлива да прави кривични дела“, рече премиерот одговарајќи на прашањето. Тој подвлече дека во иднина очекува конкретни предмети против секој што има индиции дека можеби се огрешил. „ Тоа е она коешто треба да го работи правосудството, а не беше прилика во 11 години наназад, да се отвори некој предмет против некои високи представници на власта или слично. Апсолутно, органите на прогнот треба максимално да бидат посочени во сузбивањето на секој можен криминал, но најмногу на криминалот којшто е потенцијално можен да биде создаден од страна на извршната власт “, истакна Заев.
| | веќе видена | слични

ВооружеН со опрема за тајно снимање бизнисменот Иван Николов Сачевалиев одел на средби во градоначалничкиот кабинет на Зоран Заев во Струмица. Неговото палто во кое биле инсталирани камера и апарат за прислушување го спремале МВР во координација со обвинителот Владимир Милошевски, вели сведокот во судница. Почнал да ги слуша наредбите и да соработува откако во полиција пријавил дека Заев бара поткуп за приватизација на земјиште. На средбите го наведувал Заев да зборува за митото. „Откако ја имав опремата јас кога ќе одев кај градоначалникот јас го натерував да го каже тоа. Со МВР немав ништо, они само ми го даваа палтото и го земаа“ - вели сведокот Николов. „Дали МВР или обвинителот ве подучи да го испровоцирате?“ - го праша судија Добрила Кацарска. „Не, јас сам знаев како да го прашам, бидејќи еднаш веќе ми побара пари.“ - изјави Николов. Николов тврди дека имал намера да приватизира 100 000 метри квадратни земјиште, планирано за 3негови фирми. Откупил и платил само за 7000м2. Но, во таа сума не дал ниту ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Идејата за зголемување на парламентарното мнозинство е од две причини. Едната е за стабилна коалиција, а втората е за сериозните одлуки кои следуваат во Македонија, рече премиерот Зоран Заев прашан за најавените промени и позиции на министерските места и зголемување на коалицијата. – Првата причина е да ја зајакнеме неговата стабилност во функција пратениците да имаат повеќе време да поминат и со своите бирачи, со граѓаните. Тие се буквално заробени. Втората работа е заради тоа што следуваат сериозни крупни одлуки во Македонија, пред се мислам на реформите, понатаму се надевам на решение со проблемот којшто Грција го има со нашето уставно име, истакна Заев. Потенцираше дека истовремено ќе има и сериозни економски одлуки, оти пролетта е одлучен период на раздвижување на сите економски оперативи и могу други важни одлуки во земјава. Според него, затоа ако постои амбиент ќе ги слушнат идеите и на оние политички партии поединци коишто досега се со пратеници во опозиција. – Значи ќе разговараме со сите нив, а ...
| | веќе видена | слични

Се слушаат аргументите и на адвокатите и на нотарите кои реагираат на законските измени, нагласи денеска премиерот Зоран Заев по судското рочиште, прашан за ставот на Владата за најавениот штрајк на адвокатите доколку поминат низ собраниска процедура тие измени. – За нас е важно да паднат пустите сметки на извршителите во кои што има вградено и адвокатски и нотарски трошоци, но и извршителски и судски на оние наши граѓани на кои им стигнува комплетната сметка од извршител. Целта ни е да се намали тоа, но да се има разбирање и за двете фели, рече Заев. Потенцира дека со советниците правници и со адвокатите ќе изнајдат решение и оти нема да се почне со штрајк бидејќи, како што рече, тој не бега, но претходно треба да се реши проблемот на маса. Во однос на физичкиот напад врз пратеникот и лидер на ЛДП Горан Милевски, Заев рече дека институциите прават се за да ги заштитат пратениците и дека тие се информиртани за постапките на МВР во делот на нивното обезбедување. – Ги охрабрувам да не ја ограничат својата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Следуваат сериозни одлуки, разговараме за ширење на парламентарното мнозинство со сите пратеници, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Ви продолжение интегрален текст од одговорите на новинарски прашања од денешната изјава за медиуми на Зоран Заев, претседател на СДСМ. Прашње до Заев: Околу најавите за реконструкција. До каде се, кои партии ќе влезат во проширеното мнозинство, на кои министерски места може да има промени, на кои позиции? Заев: Многу сме далеку од овие работи, идеата е прво да го зголемиме парламентарното мнозинство од две причини, првата причина е да ја зајакнеме неговата стабилност, во функција пратениците да имаат повеќе време да поминат и со своите бирачи – со граѓаните, тие се буквално заробени овде. Втората работа е заради тоа што следуваат сериозни, крупни одлуки во Република Македонија, пред се мислам на реформите. Понатаму, се надевам на решение со проблемот којшто Грција го има со нашето уставно име. Истовремено, знам дека сериозни економски одлуки ќе има во државата, пролетта е ...
| | веќе видена | слични

Иван Николов Сачевалиев сведокот во случајот „Поткуп“ оговарајќи на прашањата на Судечкиот совет рече дека кога одел на средби со Зоран Заев кој тогаш бил градоначалник а Струмица го наведувал да зборува за потребите на Обвинителството и МВР. Претходно неговата јакна ја дал на полицијата која му ја опремила со камери „Обвинетиот Зоран Заев го снимав на закажаната средба во неговиот кабинет. Првин МВР ме спреми па отидов на средбата. Како ќе ми наредеше обвинителот така правев. Откако ја имав таа опрема на себе го терав Заев тој да го каже тоа што го има на снимката“, вели Николов. Сачевалиев додаде и дека никогаш не ја видел во целост снимката која што ја направил бидејќи веднаш му ја одзеле а поткуп рече никогаш не дал. Заев и неговата одбрана тврдеа дека се работи за местенка со агент провокатор за што и не постои наредба од обвинител. „Денеска можевме да видиме на неколку пати јасни признанија од единствениот сведок во процесот дека бил инструиран и дека бил под наредба на Јавното обвинителство и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска, во изјава дадена по судењето во предметот „Поткуп“ премиерот, Зоран Заев, се заблагодари за јавноста во судницата за која рече дека за него е многу значајна во обидот да се расветли вистината. „Во секоја земја па и во нашата, е можно преку судски процеси да ја докажеме правдата“, рече премиерот кој е обвинет во предметот. „На неколку пати видовме јасни признанија дека сведокот бил инструиран под наредба на Јавното обвинителство и полицијата. Сведокот кажа дека ме местел и наведувал за да извлече зборови од мене“, посочи Заев. Тој истакна дека судот самостојно ќе си донесе одлука и дека јасно е дека правдата ќе дојде, па и затоа е вредно секој човек да се бори за неа. На прашањето за кривичната пријава за лажно сведочење, премиерот истакна дека после денешните искази на Иван Николов Сачевалиев треба да селедат и кривични против службени лица и функционери од МВР. За претходната кривична пријава рече дека нема други информации. Во кривичниот суд денеска сведочeше бизнисменот Сачевалиев во предметот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште потрагично е што ова го претставуваат како успех, а не капитулација на правната држава. Досега пред обвинител требаше да бидат изведени и Кики и Фрики и ...
сите 399 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 379 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 211 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 81 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Поткуп“ одложен за 26 март, нема услови за присуство на јавноста во гледањето на снимката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: