Регионот работи на решавање на кризата со домувањето за Ромите

Земјите се фокусираат на помагање на малцинската група при легализирање на населбите. Ромските семејства често живеат во незаконски населби. [Томислав Георгиев/SETimes] Во обид да се усогласат со директивата на ЕУ во врска со домувањето за Ромите, земјите во Југоисточна Европа спроведуваат програми и закони за легализирање на ромските населби. Ромите се бројни во регионот, при што тие вообичаено живеат во неформални населби, без соодветни услови. Во 2004 година, Виенската декларација за национални и регионални политики и програми утврди дека урбаното интегрирање на неформалните населби е едно од клучните прашања при пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Според Советот на Европа, во Србија има 450.000 Роми. Припадниците на оваа малцинска група не можеа да ги легализирање на нивните куќи бидејќи не можат да ја обезбедат неопходната документација за сопственост, пропишана со закон. Населбите честопати се наоѓаат на јавно земјиште, така што невозможно е да се добијат документи за сопственоста. Во ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 20 лица беа уапсени откако меѓу бегалците од Косово и Босна и Херцеговина, во најголемиот бегалски камп во главниот град на Црна Гора, изби тепачка, во која дојде и до пукотници. Црногорската полиција започна истрага по масовната тепачка во неделата, при што непознат напаѓач испукал неколку истрели од автоматска пушка кон бараките во кои се сместени бегалците во кампот Кони, на периферијата на Подгорица. Бегалците од кампот Коник Насилството, во кое биле вклучени неколку десетици лица и во кое била предизвикана значителна штета, но во кое немало повредени, избувнало поради долгогодишна нетрпеливост меѓу српските бегалци од БиХ и раселените Роми од Косово, објавија црногорските медиуми. Несогласувањата избиле околу тоа, која група ќе добие подобро сместување во кампот во кој се сместени неколку илјади бегалци. Распределбата на странска помош и пари, предизвикала серија недоразбирања и нетрпеливост помеѓу бегалците. Претседателот на Здружението на раселени Роми и Египќани од Косово, Ганија Пајазитај, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 195 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 38 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Регионот работи на решавање на кризата со домувањето за Ромите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: