Здружени фалсификувале документи за „Голф“


Двајца охриѓани и еден октишанец сториле фалс документи за „Голф“. Надоврешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Р.Џ.(47) и В.Б.(34), двајцата од Охрид, за сторено кривично дело “фалсификување на исправа“и против Н.Д.(44) од село Октиси, за сторено кривично дело „употреба на исправа со невистинита содржина“. Во текот на декември 2012 година Џ.Ш.(50) од село Октиси кој бил на привремена работа во Швајцарија, контактирал со третопријавениот во врска со постапката за регистрација во Р. Македонија на патничко возило „Волксваген Голф“од Швајцарија, по што Н.Д. му побарал фотокопија од сообраќајната дозвола и иако знаел дека возилото не ги исполнува условите за регистрација во Р.Македонија контактирал со В.Б. вработен во „Сури Шпед ДООЕЛ“ и му ја доставил фотокопијата од сообраќајната дозвола од возилото. По ова, набавиле фалсификувана сообраќајна дозвола и царинска декларација на име А.Н. и истата ја употребиле во Биро за метрологија за отварање на постапката за ...
| | веќе видена | слични

Кога М.Д. побарал помош од присутните граѓани, пријавениот со рачка од секира замавнал кон него, но оштетениот успеал да ги избегне ударите“, соопшти МВР. Кривична пријава против 32-годишен штипјанец за сторено кривично дело насилство. Според информациите од МВР, по вербална расправија за паркинг-место, пријавениот почнал да удира по стаклото од возилото на М.Д. (21) од Штип по што физички го нападнал нанесувајќи му телесни повреди.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кривична пријава против 32-годишен штипјанец за сторено кривично дело насилство. Според информациите од МВР, по вербална расправија за паркинг-место, пријавениот почнал да удира по стаклото од возилото на М.Д. (21) од Штип по што физички го нападнал нанесувајќи му телесни повреди. Притоа кога М.Д. побарал помош од присутните граѓани, пријавениот со рачка од секира замавнал кон него, но оштетениот успеал да ги избегне ударите“, соопшти МВР. Текстот Тепачка за паркинг-место во Штип е превземен од МАКФАКС.
| | веќе видена | слични
4 копии

Му го удрил возилото, го претепал, па го нападнал со секира Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Д.Е.(32) од Штип, за сторено кривично дело „насилство“. На 15-ти август околу 23:55 часот во Штип на улица „Сутјеска“ по вербална расправија во врска со паркирање на возило, пријавениот почнал да удира по стаклото од возилото на М.Д.(21) од Штип по што физички го нападнал нанесувајќи му телесни повреди. При тоа, откако М.Д. побарал помош од присутните граѓани, пријавениот со рачка од секира замавнал кон него, но оштетениот успеал да ги избегне ударите.
| | веќе видена | слични

Охрид, 29. август 2018 (ИНПРЕС) – Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против 59-годишнито М.М. од охридското село Ботун, за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. – На 13-ти и 14-ти овој месец, пријавениот, како чувар на стовариште на ЈП „Македонски шуми“ во Охрид, на улица „15-ти Корпус“, без известување на претпоставен и без да обезбеди соодветна замена, го напуштил работното место, при што од страна на непознат сторител од стовариштето била одземена приколка со буково огревно дрво, која од страна на вработени во шумска полиција била одземена поради нелегален превоз, информираат од МВР.
| | веќе видена | слични

Охрид, 29. август 2018 (ИНПРЕС) – Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против 59-годишната М.К. од Охрид за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. – Пријавената, како помошник директор за економски работи во ЈЗУ „Општа болница“ од Охрид, не поставила соодветно лице вработено во болницата, во отсекот за финансии и сметководство за да ја сработи и поднесе годишната завршна сметка за 2015 година, во законски предвидениот рок, за што на ЈЗУ „Општа Болница“ од Охрид му била изречена казна за задоцнување за поднесување на завршна сметка од 60.000 денари, информираат од МВР.
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Битола поденсе кривична пријава против Т.Н.М. (54) од Битола, за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“. На 18 мај годинава во Битола на улица „21-ва“, пријавената поради нерасчистени имотно-правни односи со С.Р. (74), предизвикала пожар на неговотo патничко возило, на начин што го скршила стаклото и со употреба на непозната течност го запалила возилото.
| | веќе видена | слични

Охрид, 29. август 2018 (ИНПРЕС) – Секторот за внатрешни работи Охрид до Основното јавно обвинителство во Охрид поднесе кривична пријава против 41-годишниот Г.П. од Охрид поради сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба на дрзок начин“. – Пријавениот на 12-ти август на улицата „Булевар Македонски Просветители“ со намера да се стекнe со противправна имотна корист, на оштетената С.И. од Охрид од рака насилно и го отргнал најлонското ќесе во кое имало чанта со пари, информираат од МВР.
| | веќе видена | слични

Раководителот, на свој колега му го ограничил правото за паричен надомест. Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против Г.Р.(51) од Охрид, за сторено кривично дело ,,повреда на правата од работен однос”. Во период од 2014 до 2018 година, пријавениот како раководител во Одморалиште на МВР на РМ во населбата ,,Свети Стефан” во Охрид, спротивно на Упатството на МВР на РМ за начинот на евидентирање на реализирани часови на работа на еден вработен му го одзел и ограничил правото за исплата на надоместокот по наведениот основ и му нанел штета од 224.007 денари, која треба да биде исплатена од страна на МВР.
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против К.К. (29) од Свети Николе и Н.Ц. (31) од Охрид, за сторени две кривични дела „злоупотреба на лични податоци".Во периодот на август и октомври 2017 година, пријавените во два наврати на две плажи во Охрид извршиле фотосесија на пет девојки од Охрид со изговор дека ќе бидат фотографирани за модна агенција од Р.Србија со цел да бидат избрани за манекенки, презентерки, фотомодели и снимање спотови.За услугата им бил даден надомест од по 600 денари, а им биле фотографирани и личните документи. По ова во текот на 2018 година фотографиите и личните податоци на девојките, без нивно знаење и согласност биле објавени на веб сајт кој бил креиран за остварување контакти и интимни средби со девојки.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здружени фалсификувале документи за „Голф“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: