Дејвис куп: Македонија подобра од Андора, утре против Турција

2 копии

Очекувано, Дејвис куп репрезентацијата на Македонија, со две победи ги заврши натпреварите во А групата во Третата европска зона За разлика од максималниот триумф во првото коло против Сан Марино, денеска на терените на тенискиот центар Југ, Македонија со 2:1 ја победи Андора. Димитар Грабуловски, во првиот меч со 2:0 го победи Желабер, Томислав Јотовски со 0:2 загуби од По Готје, за решавачкиот поен на Македонија да и го донесе дублот Русевски – Магдинчев. Утре, Македонија во полуфиналниот дуел против Турција и ќе се обиде да избори пласман во финалето.
| | веќе видена | слични
3 копии

Тениската репрезентација на Македонија ги загуби шансите за пласман во повисок ранг, откако денеска во Скопје.претрпе пораз од Турција Во денешното полуфинале на турнирот од Третата група од евро-африканската зона, што се игра на терените на „Југ“ во Градскиот парк, Турција поведе со недостижни 2:0. Најнапред нашиот најдобар играч Предраг Русевски загуби од Халук Акојун со 2:1, по сетови: 6:4, 2:6 и 2:6. Во вториот сингл меч младиот Томислав Јотовски беше убедливо поразен од Марсел Илхан со 2:0, по сетови 1:6 и 1:6.
| | веќе видена | слични

Најдобрите македонски тенисери не успеаа да обезбеди палсман во 2. европска зона од Дејвис Купот, зона откако од селекција на турција претрпеа пораз во полуфиналето на квалификацискиот турнир одигран во Скопје. На терените на ТК Југ во Градскиот парк по првите два меча во сингл конкуренција Турција обезбеди недостижна предност од 2:0, по што мечот во двојки не се ни одигра. Во првиот меч Предраг Русевски загуби од Халук Акојун со 2:1, по сетови 6:4, 2:6 и 2:6. Во вториот сингл меч Томислав Јотовски загуби од 125. играч на АТП листата Марсел Илхан и тоа со 2:0, по сетови 1:6 и 1:6. Тоа значи дека Македонија ќе продолжи да се натпреварува во најниско рангираната, Трета евроафриканска зона на Дејвис купот.
| | веќе видена | слични

Македонската дејвис куп репрезентација не успеа да избори пласман во Втората евро-африканска зона откако денеска на терените на ТК Југ во Скопје го загуби решавачкиот дуел со Турција со 2-0. Откако беше познат победникот во договор на двете селекции беше решено да не се игра мечот во двојки. Дуелот беше решен во првиот меч меѓу Предраг Русевски и Ергун Зорлу. Русевски одлично го почна дуелот и го доби првиот сет со 6-3 имаше и целосна контрола. Но, во следните два немаше сили да одигра во ритамот од првите 30 минути и противникот ги доби следните два сета со по 6-2. Зорлу во вториот сет направи дури четири брејка и серија од 7-1, која потоа ја надолони со уште една од 5-0 за конечен триумф. По брејкот на стартот од третиот сет Русевски во следниот гем направи три двојни сервис грешки и со тоа ја загуби предноста и мечот. Во вториот сингл дуел очекувано Марсел Илхан најдобриот играч по ранг кој беше во Скопје го совлада Томислав Јотовски со 6-1 и 6-1 по сетови. Во вториот натпревар кој решаваше за пласман во ...
| | веќе видена | слични

Македонската тениска репрезентација останува во третата европска зона од Дејвис купот. Не обезбеди место во повисок натпреварувачки ранг откако денеска во полуфиналето на турнирот од третата зона на кој бевме домаќини, загуби со 2 - 0 од Турција./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Македонската тениска репрезентација и без најдобрите тенисери во сингл мечевите се избори за посакуваната прва позиција во групата А и дуел против Турција во полуфиналето на третата евроафриканска зона од Дејвис купот. Денеска на терените на Југ во Градскиот парк, Грабулоски и Јотовски со помош од искусните Магдинчева и Русевски само во мечот во двојки ја совладаа Андора со 2 - 1 во победи и утре од 10 часот со Турција ќе одлучуваат за првиот повратник во втората евроафриканска зона на Дејвис купот. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Македонските тенисери загубија од Турција и не успеаја да обезбедат пласман во Втората евроафриканска зона во Дејвис-купот. На турнирот од Третата европска зона, што изминатите четири денови се одржа на терените на скопскиот тениски клуб Југ, “црвено-жолтите” извојуваа две победи, против Сан Марино и Андора но загубија во полуфиналето, кое беше решавачко за пласман во повисок ранг. Предраг Русевски одлично го почна мечот и го доби првиот сет против Ергун Зоглу, но следуваше слаба реализација на сервисот и триумф на турскиот играч со 2-6, 2-6. Во вториот натпревар, Томислав Јотовски немаше никакви шанси против најдоброрангираниот тенисер на турнирот, Марсел Илхан и загуби со 1-6, 1-6.
| | веќе видена | слични

Македонската тениска репрезентација се пласираше во полуфиналето од третата европска зона во Дејвис-купот откако и во вториот меч од својата група забележи победа. Овојпат нашиот национален тим беше подобар од Андора, но, изненадувачки, аутсајдерот им создаде многу проблеми на македонските тенисери, кои на крајот славеа само со 2-1 во победи. Димитар Грабуловски ја оправда улогата на фаворит на мечот со Дамиен Жалабер славејќи со максимални 2-0 во сетови (6-1, 6-2). Сепак, во вториот меч Томислав Јотовски неочекувано беше поразен од најдоброрангираниот противнички тенисер Жан Баптист По-Готие со 4-6, 2-6. Пресуден се покажа мечот во двојки, каде што Предраг Русевски и Лазар Магдинчев ја покажаа доминацијата во однос на Жалабер и Готие славејќи со 6-3, 6-4 и заверувајќи ја победата на македонската репрезентација и пласманот во следната рунда.
| | веќе видена | слични

Само финалето носи повисок ранг Најдобрите македонски тенисери успешно ја поминаа и втората делница од враќањето во Втората евроафриканска зона на Дејвис купот, совладувајќи ја Андора со 2:1 на турнирот што се одржува на терените на Југ во Градски парк во Скопје. Но, самиот пласман во полуфиналето не е доволен за тоа, туку ќе решаваат денешните мечеви со подобриот од дуелот помеѓу Турција и Норвешка, кои почнуваат во 10 часот. Победникот оди во утрешното финале, кое нема никакво резултатско значење, бидејќи двете селекции напредуваат во повисок ранг. Разликата помеѓу првите рекети на Турција (Марсел Илхан) и на Македонија (Јотовски) на АТП-листата е 1.150 позиции, додека најдобриот Норвежанец Ерлинг Твеит е исто така далеку напред, 537-ми. По чистите 3:0 против Сан Марино, Андора веќе беше далеку посериозен противник за Македонија, а тоа, пред се, го покажа Жан-Баптист Пу-Готје, кој го совлада нашиот прв рекет Томислав Јотовски со 6:4, 6:2. Ова уследи по триумфот на Димитар Грабулоски над Дамијан Желабер ...
| | веќе видена | слични

Подобриот од денешниот дуел помеѓу Македонија и Турција (10 ч.) ќе обезбеди пласман во европската зона од втората светска група Единствен со пораз против Андора: Томислав Јотовски Македонија во денешното полуфинале од европската зона на третата светска група во тенискиот Дејвис-куп, против Турција ќе се бори за пласман во повисок ранг. Македонија потешко од очекувањата стигна до првото место во групата А, со кое обезбеди полуфинале, дури по дуелот во двојки против Андора. Одлучувачката победа ја остварија најискусните Лазар Магдинчев и Предраг Русевски, кои со 6-3, 6-4 по сетови беа подобри од комбинацијата на Андора, Желабер/Готје. Турските тенисери обезбедија пласман во полуфиналето откако завршија на првото место во групата Б, со победите над Албанија и Норвешка. Во второто полуфинале играат Црна Гора и Молдавија, првопласираните репрезентации во групите Ц и Д. Со тоа сите носители на групите, според очекувањата, обезбедија пласман во полуфиналето. Претходно во мечевите од поединечна конкуренција, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис по состанокот со неговите потпретседатели, ги брифираше новинарите за донесените одлуки во врска со процесот ...
сите 399 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 209 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици, затоа што, како што велат, Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална ...
сите 290 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дејвис куп: Македонија подобра од Андора, утре против Турција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: