Ролан Гарос: Тенисер со мобилен сликаше оспорена судиска одлука (фото)

Сергиј Стакховски од Украина го прекина тенискиот меч со Ришар Гаске за да ја сподели со своите Твитер фанови спорната одлука на линискиот судија. „Верувам дека беше лоша одлука. На крај на краиштата играме на цигла каде можете јасно да го видите отпечатокот“, вели тенисерот објаснувајќи ја својата одлука. Спорниот момент од натпреварот се случи во првиот сет, кога линискиот судија тврдеше дека топката излегла надвор од теренот, тенисерот не го делеше ова мислење, па го прекина мечот и отиде да го фотографира со својот Ајфон. Мечот заврши во корист на Гаске, а најверојатно ќе биде забележан единствено по фотографирањето.
| | веќе видена | слични
2 копии

Српскиот тенисер Виктор Троицки воведе нов тренд во светот на тенисот, а истото го продолжи и Сергеј Стаховски. И додека Троицки ги собираше доказите за грешката на судиите со помош на камерите, Стаховски се одлучи да ја земе правдата во свои раце, па на момент го прекина мечот од првото коло на Роланд Гарос за да го фотографира доказот, односно трагата каде паднало топчето. Имено, главниот судија на мечот досуди поен за Французинот Ричард Гаске , но Украинецот на таа одлука едноставно полуде и почна да се кара со судијата. По кратката расправија, тенисерот го зеде мобилниот телефон и го фотографира местото каде што паднало топчето за да го сочува доказот, и сликата ја објави на Твитер. „Сигурен сум дека ќе добијам парична казна, ама ќе се борам до крај и ќе докажам дека бев во право. Судиите едноставно погрешија. Судија на земјен терен за секое топче треба да донесе исправна одлука“, вели Стаховски, кој го загуби мечот со 3:0 во сетови.
| | веќе видена | слични

Украинскиот тенисер Сергиј Стаховски реши да докаже дека судијата неправедно му поништил чист поен, па на дуелот од првото коло на гренслем-турнирот „Ролан Гарос“ против Ришар Гаске, со телефон направи фотографија за да покаже дека е во право.Стаховски на момент го прекинал мечот нервозен оти неправедно не му бил досуден поен, па направил фотографија за да покаже каде паднало тениското топче и дека судијата на мечот згрешил. Тој со судијата инал гласен разговор, откако полудел што тој поен не му бил признат. По кратката расправија, го земал мобилниот телефон и го сликал местото каде паднало топчето за да докаже дека е во право.Фотографијата ја објавил на „твитер“ со коментар: ова го чекавте!„Сигурен сум дека ќе добијам парична казна, ама ќе се борам до крај и ќе му покажам на судијата дека бев во право. Судиите згрешија, едноставно е. Судијата на земјен терен за секој поен треба да донесе исправна одлука“, рече Стаховски.
| | веќе видена | слични

Тениските Гренд слем турнири секогаш привлекуваат големо вниминие, затоа тенисерите не сакаат да губат. Така беше на мечот меѓу Стаковски и Гаскет, на Роланд Гарос кога Украинецот по една сомнителна одлука на линискиот судија место “челенџ“ сликаше со својот мобилен телефон. Тоа не му помогна бидејќи подоцна Стаковски беше декласиран во три сетови (6-1, 6-4, 6-3) од Французинот. Стаковски за момент потсети на српскиот тенисер Троицки, кој по судиската одлука полуде и на помош го повика камерманот. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Украинецот Сергеј Стаховски направи вистиснко шоу во првото коло на Ролан Гарос на натпреварот против францускиот тенисер Ришар Гаске.Украинецот успеа во првиот сет добро да ги насмее присутните на трибините.Стаховски упати силен удар, се чинеше дека топчето ја допре линијата, но одликата на судијата беше на негова штета. Украинецот не можеше да поверува.Се расправаше со судијата, а кога виде дека тоа нема смисла тргна кон клупата по својот Ајфон. Го фотографираше „местото на инцидентот” и доказот веднаш го прикачи на Твитер – среде натпревар.Видеото погледнете го ОВДЕ!Но, ниту тоа не му помогна. На крајот натпреварот го загуби со лесно 6-1, 6-4, 6-3.Во соработка со: sportclub.mk
| | веќе видена | слични

Украинскиот тенисер, Сергеј Стаковски, толку беше лут на одлуката на судиите што реши да ја фотографира трагата од топчето со својот мобилен телефон, а потоа истата ја објави на Твитер. Невообичаениот потег на контраверзниот тенисер се случи за време на вчерашниот дуел од првото коло на „Ролан Гарос“ против Ришар Гаске кој тој го загуби со убедливи 3:0 во сетови. Стаковски инсистираше дека трагата од левата страна на линијата покажува дека топката била „внатре“ и тој е во право, но главниот судија сметал поинаку. Поради реакцијата, тенисерот кој потоа ја лиферуваше фотографијата на социјалните мрежи заработи опомена од судијата. - Потегот го направив спонтано, едноставно бев фрустриран од судијата. Знам дека ме очекува казна, но имам дека сум во право и ќе му го покажам на супервајзорот и се надевам дека нема да останам без дел од паричната награда, - изјавил Украинецот по мечот.
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 284 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски не може да се иззема од политичка одговорност за исчезнувањето на Груевски. Ова е ставот на поранешниот ...
сите 3 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ролан Гарос: Тенисер со мобилен сликаше оспорена судиска одлука (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: