Поддршка од ЕК за реформите во јавните финансии

Постои силна политичка волја за подобрување на управувањето со јавните финансии, беше истакнато денеска од страна на Европската комисија, на настанот за спроведување на Програмата за реформи во јавните финансии (ПФМ) во Министерство за финансии. Пред претставници на Комисијата, вклучително и амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар, се обрати министерот за финансии Драган Тевдовски, кој ја поздрави заложбата на институциите во изработка и спроведување на реформите, кои како што истакна се работат со засилено темпо. „Согласно Програмата предвидено е во текот на годината да се направат крупни реформи во фискалниот сектор. Во рамки на тие реформи се воведувањето на среднорочно буџетирање, новиот закон за јавни набавки, даночни реформи, закон за јавна внатрешна финансиска контрола и континуирано унапредување на фискалната транспарентност“, информираат од Министерство за финансии. Реформите во Програмата се структуирани во рамки на седум приоритети чија цел е подобрување на ефикасноста и ефективноста на ...
| | веќе видена | слични

Новиот Законот за јавни набавки, ќе биде донесен во октомври, а неговата примена ќе почна од лседната година. Ова беше речено на денешната завршна јавна расправа за текстот на законот со јавните институции. – Во текстот на новиот Закон се предвидува зголемена транспарентност на постапките. Тој ќе ја подобри ефикасноста, ќе стави акцент на најдобрата економска понуда, ќе ги поедностави процедурите. Се обезбедуваат и услови за реална конкуренција. Предвидени се нови постапки, нови алатки во делот на електронските јавни набавки, има нови вредносни прагови за примена на Законот, но и зајакната контрола – рече министерот за финансии Драган Тевдовски на отворањето на расправата.
| | веќе видена | слични

Се одржа јавна дебата со институциите за нацрт текстот за Законот за јавни набавки, со што завршува процесот на јавни консултации. Законот најдоцна треба да биде донесен во октомври и ќе почне да се применува од наредната година.Во текстот на новиот Закон се предвидува зголемена транспарентност на постапките. Тој ќе ја подобри ефикасноста, ќе стави акцент на најдобрата економска понуда, ќе ги поедностави процедурите. Се обезбедуваат и услови за реална конкуренција. Предвидени се нови постапки, нови алатки во делот на електронските јавни набавки, има нови вредносни прагови за примена на Законот, но и зајакната контрола. – истакна министерот за финансии Тевдовски.
| | веќе видена | слични
15 копии

Минатата година трговската размена со Германија изнесувала 3,2 милијарди евра, од кои 2,4 милијарди евра се извоз од Македонија, што е историски највисоко ниво. Во првите три месеци позитивниот тренд продолжува со 16 проценти раст на извозот кон Германија, што е показател за добрите владини политики. Сепак соработката може уште повеќе да се развива, преку иницијативи за поврзување на компаниите, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски на бизнис приемот, организиран од Фондацијата Фидрих Еберт, Министерство за финансии и Град Скопје. На приемот присуствуваше германскиот пратеник Метин Хакверди, а се обратија и заменик претседателот на Владата Радмила Шеќеринска и градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов. - Традиционално македонско-германската економска соработка е силна. Германија е најзначајниот партнер на Македонија во стоковата размена. На наше големо задоволство, кај трговската размена имаме нагорен тренд. Имено, во 2017 година имаме историски највисока размена во износ од 3,2 милијарди евра, ...
| | веќе видена | слични

Во првите три месеци позитивниот тренд продолжува со 16 проценти раст на извозот кон Германија, што е показател за добрите владини политики. Сепак соработката може уште повеќе да се развива, преку иницијативи за поврзување на компаниите, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски на бизнис приемот, организиран од Фондацијата Фидрих Еберт, Министерство за финансии и Град Скопје. На приемот присуствуваше германскиот пратеник Метин Хакверди, а се обрати и градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов. - Традиционално македонско-германската економска соработка е силна. Германија е најзначајниот партнер на Македонија во стоковата размена. На наше големо задоволство, кај трговската размена имаме нагорен тренд. Имено, во 2017 година имаме историски највисока размена во износ од 3,2 милијарди евра, односно раст од скоро 13 проценти во однос на претходната година. Имаме и највисока стапка на раст на извозот кон Германија од 2,4 милијарди евра, или 15 проценти повисока во однос на 2016 година. Овој тренд ...
| | веќе видена | слични

3,2 милијарди евра бележи трговската размена со Германија лани, а дури 2,4 милијарди биле извоз од Македонија. Тоа според првиот човек на финансии е историски највисоко ниво а од јануари до амрт годинава позитивниот тренд продолжува со 16 проценти раст на извозот Сепак соработката може уште повеќе да се развива, преку иницијативи за поврзување на компаниите, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски на бизнис приемот, организиран од Фондацијата Фидрих Еберт, Министерство за финансии и Град Скопје. На приемот присуствуваше германскиот пратеник Метин Хакверди, а се обратија и заменик претседателот на Владата Радмила Шеќеринска и градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов. - Традиционално македонско-германската економска соработка е силна. Германија е најзначајниот партнер на Македонија во стоковата размена. На наше големо задоволство, кај трговската размена имаме нагорен тренд. Имено, во 2017 година имаме историски највисока размена во износ од 3,2 милијарди евра, односно раст од скоро 13 проценти во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поврзувањето е клучно за водењето бизнис, а ваквите средби се одлична можност за склопување на познанства кои понатаму можат да прераснат во деловна соработка, порача вечерва во Скопје министерот за финасии Драган Тевдовски на бизнис приемот организиран од Фондацијата Фридрих Еберт, Министерството за финасии и Град Скопје. На приемот, на кој присуствуваа и германскиот пратеник Метин Хакверди, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и скопскиот градоначалник Петре Шилегов, Тевдовски посочи дека Германија е еден од најголемите донатори во Македонија и нагласи дека благодарание на заемите и донациите што ни ги има дадено реализирани се голем број проекти за подобрување на условите за живот на граѓаните. - Владата посветено работи на приклучувањето на Македонија кон ЕУ. Работиме на реформскито процес, имаме стратегија и план за реализација, а за само една година имаме и конкретни резултати и крупни промени, рече Тевдовски. Посочи дека Македонија од аспект на јавните финасии е лидер во ...
| | веќе видена | слични

Градот Скопје, Фондацијата „Фридрих Еберт“ и Министерството за финансии на Република Македонија организираа прием за Метин Хакверди, член на Парламентот на Сојузна Република Германија. На приемот кој се одржа во во хотелот „Парк – хотел и спа“ во Скопје, се обрати градоначалникот Шилегов, и притоа се заблагодари за континуираната поддршка што Република Македонија ја добива од СР Германија како и за соработката со Фондацијата „Фридрих Еберт“. - Сојузна Република Германија нуди широк спектар на можности за унапредување на бизнисите и подобрување на климата во Македонија, што би придонело за подобри резултатите на бизнис заедницата во земјава. Исто така од особено значење е и подршката што ја добиваме од Фондацијата Фридрих Еберт во областите, граѓанско учество и активизам, социјален дијалог, пристапување на Македонија во Европската Унија и регионалната соработка во Западен Балкан - кажа Шилегов. Градоначалникот Шилегов најави идна соработка со Фондацијата „Фридрих Еберт“ во изготвувањето на новата ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 596 | | | веќе видена

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир Капија- Неготино.Возачот кој управувал ...
сите 306 | | | веќе видена

Поранешната судијка во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, како повеќе да е „загрижена“ за иднината на СЈО, отколку од криминалот што го произведе тоа. Таа за ...
сите 166 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поддршка од ЕК за реформите во јавните финансии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: