Милошоски заминува од Владата, ќе биде пратеник

5 копии

Антонио Милошоски нема да биде министер за надворешни работи. За Канал 5 Милошоски ја потврдил информацијата. Тој министерската функција ќе ја замени со пратеничкото место во Собранието, каде ќе биде претседател на Комисијата за надворешна политика. Причина за ваквата одлука на Милошоски биле приватните обврски.
| | веќе видена | слични

Работата кај Груевски е работа под притисок и кратки рокови. Тој, сведочат ексминистрите, при спроведување на некоја своја одлука навистина функционира 24/7, а тие што не можат да се приспособат на овој систем - горат Антонио Милошоски му откажа министерска покорност на премиерот Никола Груевски, но останува да биде најмалку пратеник и лојален партиски функционер во Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Според изјавата со која се повлече министерот за надворешни работи, семејството е повисоко во неговите лични приоритети пред државничката должност, која по трет пат мислеше да му ја довери партискиот лидер Груевски. „Сум соработувал со повеќе политичари, но со Груевски најдолго, најдобро и најусогласено. Затоа останувам доследен и понатаму. Должноста министер за надворешни работи ја извршував со полн ентузијазам и со огромна чест ги застапував и ги штитев националните интереси на Република Македонија. Отсега најверојатно ќе придонесувам од челното место на собраниската комисија за надворешна политика“, напиша ...
| | веќе видена | слични

Дали само приватни мотиви се причината министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, да се повлече од позицијата шеф на дипломатијата или постои политичка заднина во донесувањето на неговата одлука да замине од функцијата на која беше во изминатите пет години. Политички кругови непрестано лицитираат за причините откако шефот на дипломатијата го потврди тоа што „Утрински весник“ прв го објави: „Заминувам од семејни причини“! Тонот со кој Милошоски настапи на прес-конференцијата не се помести од тоа дека единствено семејните, а не политичките причини се решавачки за тој да ја напушти министерската фотелја. Но, сепак, во декември минатата година, што значи само еден месец пред да разговара со премиерот Никола Груевски за неговата одлуката за напуштање на министерската фотелја, Милошоски изјави дека Македонија во наредниот период очекува интензивирање на активностите на посредникот во спорот за името Метју Нимиц. Дали Милошоски сака да го одбегне овој притисок, кој е свесен дека веќе нема да може да го ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ – Груевски и Ахмети викендов треба да ги дефинираат конечните листи на кандидатите за министри по што се очекува до крајот на следната недела мандатарот да ја предложи новата влада пред парламентот. Во меѓувреме шекулациите за кадровските решенија кулминираат – партиски извори излегуваат со различни информаци и во овој момент се чини извесно дека за Груевски не се спорни позициите на Ставревски и на Пешевски, а на Ахмети на Фатмир Бесими – што значи дека новата влада ќе фунцкионира со стариот економски тим. Според информации на Алфа актуелниот амабасадор на САД Зоран Јолевски е најсериозен кандидат за министер за надворешни работи, по гласините дека премиерот Груевски во овој мандат ќе го реши спорот за името со Грција за да се деблокираат евро-атланските интеграции. Во секторот полиција се споменуваат имињата на Горан Трајковски актуелен директор на УЈП и на Љупчо Тодоровски директор на јавната безбедност. Гордана Јанкуловска останува министерка. Но според партиски брифинзи ...
| | веќе видена | слични

Груевски разгледува две-три опции кој да биде иден министер за надворешни работи, одлуката не е донесена Поради лични и семејни причини сегашниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски нема да биде во идната влада. Ќе остане пратеник и ќе ја води комисијата за надворешни работи во Собранието. Милошоски образложи дека неговата одлука не е политичка, туку човечка и родителска. „Да се биде добар министер или подобар татко? Таа дилема често ме придружуваше. Предолго по странските аеродроми, прекратко со своите дома. ВМРО-ДПМНЕ има човечки, потенцијални и сигурно неколку способни кандидати за министер за надворешни работи. Одлуката не ми беше лесна, но го известив премиерот уште пред половина година, а вчеравечер, во полна доверба, ја потврдивме“, пишува Милошоски на својот профил на Фејсбук. Тој смета дека неговата одлука да се повлече од министерската позиција нема да влијае врз разговорите за името меѓу Грција и Македонија. - Оваа влада на високо ниво ги постави заслуженото членство во НАТО и ...
| | веќе видена | слични

Министерот си поднесе оставка Шефот на македонската дипломатија, Анотнио Милошоски, вчера си поднесе оставка од функцијата поради, како што наведе тој, лични и семејни причини. Тој информираше дека пред околу шест месеци за својата одлука го информирал премиерот Никола Груевски и дека тој разговор се држел во максимална дискреција, а премиерот покажал полно разбирање: “Имав лична дилема дали да се биде добар министер или може да се биде подобар родител. Затоа, мојата одлука не е политичка, туку човечка и родителска“. Како што појасни Милошоски, од Министерството за надворешни работи се сели во собраниските клупи каде што го продолжува својот политички ангажман како пратеник, а најверојатно и како претседател на Комисијата за надворешни работи со која досега претседаваше пратеничката на ДУИ, Теута Арифи. “Досега функцијата министер за надворешни работи ја извршував со полн ентузијазам, со целосна посветеност и со огромна чест што имав можност да ги претставувам и да ги застапувам националните интереси на ...
| | веќе видена | слични

Антонио Милошоски се откажува од функцијата министер за надворешни работи и во иднина ќе и се посвети на пратеничката функција и на местото претседател на Комисијата за надворешна политика. Веста ја потврдуваат од кабинетот на министерот, а и самиот Милошоски, на својот профил на „фејсбук“, напишал дека сака да му се посвети на семејството и дека за тоа го информирал премиерот Груевски уште пред половина година. Во владејачката партија веќе се шпекулира со имињата на неговиот наследник. Се споменуваат амбасадорот во Холандија, Никола Димитров, амбасадорот во САД, Зоран Јолевски, и генералниот секретар на партијата, Мартин Протоѓер. „Да се биде добар министер или подобар татко? Таа дилема често ме придружуваше. Предолго по странските аеродроми, прекратко со своите дома. ВМРО има човечки потенцијал и сигурно неколку способни кандидати за министер за надворешни работи. Но, освен мене, нема друг што мора и може да му биде подобар татко на мојот четиригодишен син“, пишува Милошоски на својот профил на „фејсбук“. ...
| | веќе видена | слични

Антонио Милошоски соопшти дека нема да биде министер за надворешни работи во новата Влада на мандатарот Никола Груевски. Како експертите го толкуваат потегот и што значи тоа за идната македонска надворешна политика? Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, со најдолг стаж на оваа функција во самостојна Македонија, побарал од мандатарот Никола Груевски да му дозволи да биде повеќе татко, отколку министер кој „половина година минувал низ светските аеродроми и не можел да се грижи за својот четиригодишен син“. „Приватни, а не политички мотиви“, го поттикнале Антонио Милошоски, по пет години, да се повлече од опретивната извршна власт. Но, тој избегна прецизен одговор на прашањето од Дојче веле – дали премиерот воопшто му го понудил министерскиот ресор, па тој одбил, или пак е политичка жртва поради грчко-македонскиот спор? „Од пред шест месеци министерот има најавено дека сака да биде ослободен од функцијата, тоа е точно. Јас во неговото заминување не гледам причина поврзана со процесот што ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски вчера ја потврди информацијата што ја објави „Утрински весник“ дека во идниот владин кабинет не сака да биде повеќе шеф на дипломатијата. Тој на прес конференција рече дека причините за неговото повлекување од позицијата прв дипломат се од лични а не од политички причини. Одлуката да не биде дел од владиниот кабинет, вели дека ја донел уште пред половина година и дека уште тогаш го информирал премиерот Никола Груевски. „Тој разговор го одржавме во дискреција пред шест месеци и го продолживме по овие парламентарни избори на кои ми беше укажана полна доверба, но истовремено ми беше искажано и полно разбирање за одлуката каква и да биде“, вели Милошоски. Тој од кабинетот во Министерството за надворешни работи преминува во соседната зграда на парламентот каде ќе претседава со Комисијата за надворешна политика. Но сепак нашите информации говорат дека неговиот иден предизвик повторно се движи во дипломатски рамки, но ги надминува границите на Македонија. Милошоски ...
| | веќе видена | слични

Милошоски вчера ја потврди нашата информација дека како кандидати за негов можен наследник се вртат имињата на два-тројца личности. Дознаваме дека сериозни кандидати за иден шеф на дипломатијата се Андреј Лепавцов, советник на премиерот Груевски за надворешна политика и секретар за меѓународна соработка во ВМРО-ДПМНЕ, потоа вицепремиерот за евроинтеграции Васко Наумовски, како и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Министерот Милошоски одбегна да спомне какви било информации за тоа кои се имињата и што тој му сугерирал на премиерот во изборот за негов наследник. „Сметам дека ВМРО-ДПМНЕ има политички и кадровски потенцијал да избере способен и добар човек за министер за надворешни работи. Знам дека претседателот на Владата и сегашен мандатар размислува за две-три опции за кои бев и консултиран. Ги дадов моите добронамерни препораки, но во секој случај, би се воздржал од споменувања конкретни имиња. Сметам дека најдоцна за една недела јавноста ќе има прилика да го дознае предлог-составот за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 238 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 225 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 304 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 214 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милошоски заминува од Владата, ќе биде пратеник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: