Вистинската зима конечно пристигна: Како да се заштитиме од студеното време


Вистинската зима конечно пристигна во земјава. Температури и до минус 11 предвидуваат метеоролозите за наредните денови. И порај тоа што дневните ќе бидат во позитива, сепак утрата ќе бидадат екстремно студени. И покрај потоплата зима, тоа не не прави имуни на настинки и вироза. Лекарите советуваат дека покрај редовното земање на витамини, доколку се има можност да се избегне градската средина и да се прочистат белите дробови. Истовремено тие советуваат, граѓаните во овие зимски денови да практикуваат повеќе здрава храна. Да се избегнува близок контакт со луѓе кои се болни или имаат настинка. Вакцинирајте се навремено против сезонски грип (особено важи за лица над 60 години, и хронично болни лица) Елена Равановска
| | веќе видена | слични
5 копии

Температурната разлика од 20-тина степени во едно деноноќие лошо влијае врз здравјето, не само на хронично болните туку и на здравите лица, предупредуваат лекарите. Деновиве во Брзата помош совети барале и граѓани кои претходно немале болест туку поради температурниот шок чувствувале здравствени проблеми. -Многу пациенти се јавуваат не знаат да си објаснат зошто им се случуваат некои работи. Поточно овие температурни разлики влијаат и кај здравите луѓе, се јавува една состојба, лично чувство на замор, летаргија, поспаност и неможат да го објаснат. Значи нема здравствена причина односно болест која што го предизвикува туку едноставно организмот нема време да се аклиматизира на оваа нагла промена на температурата и има потреба да се одмори односно аклиматизира, изјави за Сител д-р Марија Анастасова, шеф на смена во Брза помош Скопје За полесно организмот да се прилагоди на драстичните температурни промени лекарите советуваат да се практикува физичка активност во текот на целата година. -Почесто да се пешачи и ...
| | веќе видена | слични

Деновиве во Брзата помош совети барале и граѓани кои претходно немале болест туку поради температурниот шок чувствувале здравствени проблеми.-Многу пациенти се јавуваат незнаат да си објаснат зошто им се случуваат некои работи. Поточно овие температурни разлики влијаат и кај здравите луѓе, се јавува една состојба, лично чувство на замор, летаргија, поспаност и неможат да го објаснат. Значи нема здравствена причина односно болест која што го предизвикува туку едноставно организмот нема време да се аклиматизира на оваа нагла промена на температурата и има потреба да се одмори односно аклиматизира, изјави за Сител д-р Марија Анастасова, шеф на смена во Брза помош Скопје.За полесно органзизмот да се прилагоди на драстичните температурни промени лекарите советуваат да се практикува физичка активност во текот на целата година.-Почесто да се пешачи и да се практикува редовна физичка активност, додава д-р Ансатасова.Инаку ваквите температурни шокови најмногу се изразени во пролет и на есен, но поради климатските ...
| | веќе видена | слични

Останато

Павле Богоевски, претседателот на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања, ќе ја води расправата за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот ...
сите 352 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 184 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 293 | | | веќе видена

Македонската евровизиска претставничка Тамара Тодевска изјави дека би било погрешно доколку наместо Евровизија, оваа година парите биле потрошени на амбулантни ...
сите 219 | | | веќе видена

Од уставните одредби, јасно и недвосмислено произлегува дека во случај на одбивање на вакцинацијата од страна на родителите, истите не само што го загрозуваат ...
сите 155 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вистинската зима конечно пристигна: Како да се заштитиме од студеното време

Од:
До кого (е-маил):
Порака: