Конституиран Советот на Општина Пустец

4 копии

Пустец - Вчера во Пустец се одржа конститутивна седница на советот на општината. Советот брои 13 членови од кои девет се на победничката коалиција на последните локални избори, предводена од Македонската партија со Демократската партија, а четворица на опозицијата предводена од Социјалистичката партија. советот го верификува мандатот на тринаесетте советници. Пред советниците заклетва за совесно и одговорно работење даде градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко, кој и досега ја вршеше таа функција во изминатиот мандат од 2007 година. Со верификацијата на мандатот и полагањето на заклетвата започнува да тече четиригодишниот мандат на советниците и градоначалникот до 2015 година. За претседател на советот е избран Лазо Стојан, а за потпретседател на советот Васил Василевски и двајцата советници на Македонската алијанса за европска интеграција. Со денешната конститутивна седница на советот на општина Пустец се заокружија последните локални избори кои се одржаа на 8 мај годинава, но Државната изборна ...
| | веќе видена | слични

Додека во Тирана продолжува одисејата за избор на градоначалник, по речиси два месеца од денот на изборите, во другите општини и официјално на функциите дојдоа новоизбраните. Конститутивна седница вчера попладне одржа советот на општина Пустец, на која е верифициран и мандатот на Едмонд Темелко за прв човек на Пустец. Советот на општина Пустец брои петнаесет советници, мнозинство од нив се од коалицијата „Алијаса за граѓанинот“, предводена од Демократската партија на Сали Бериша, меѓу нив и четворица од Македонска алијанса за европска интеграција. Советот ќе го раководи Лазо Стојан, професор во гимназијата„Двајаца херои“, додека негов заменик е Васил Василевски санитарен инспектор, инаку и двајцата од македонската партија. На конститутивната седница верифициран е и мандатот за градоначалник, со што и официјално почнува четиригодишниот мандат на Едмонд Темелко, кому жителите на Пустец по втор пат му да дадоа довербата и тоа со максимален број гласови. - Во овој четиригодишен мандат, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 77 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 201 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 363 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

Зоран Заев вчера на два пати ја пласираше тезата дека Груевски бил киднапиран!!?? Со сета тежина на премиерската функција, Заев вчера на два пати ја обвини ...
сите 91 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 156 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конституиран Советот на Општина Пустец

Од:
До кого (е-маил):
Порака: