Грчката крајбрежна стража за три дена спасила 1.429 бегалци


Вкупно 1.429 бегалци се спасени во 58 операции на потрага во источниот дел на Егејското море во текот на последните три дена, соопшти грчката крајбрежна стража. Инциденти со бегалци се случија во близина на острвовот Лезбос, Иос, Самос, Агатонизи, Кос, Сими и Родос. Грчката крајбрежна стража и понатаму ја претражува областа околу островот Фармакониси во Егејското море каде во неделата се преврте дрвен брод со мигранти и бегали и 34 лица се удавија, вклучувајќи и петнаесет деца. Нуркачки екипи ја претражуваат областа околу островот кој се наоѓа во близина на турскиот брег, а грчкиот министер за поморство Христос Зоис отпатува на острово како би се информирал за акцијата. Бродот потона во неделата поради силните ветрови и немирното море. Крајбрежната стража спасила 68 лица, додека 30 успеале да допливаат до Фармаконисија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Телото на четиригодишно девојче беше исфрлено од морето на брегот во турското летувалиште Чешме, пишува весникот “Туркие”. Девојчето било дел од група бегалци, кои се обидувале да стигнат до Грција во Егејското Море. Турската крајбрежна стража реагирала на сигнал за потонување на брод со мигранти и во последен момент спасила 14 Сиријци, од кои осум -деца. Екипи на жандармеријата извршиле поглед на копно и го откриле телото на девојчето. Во почетокот на месецот светот беше шокиран од слика на тригодишниот сиријче Ајлан чие тело беше најдено на брегот крај одморалиштето Бодрум.
| | веќе видена | слични

Најмалку 22 бегалци, меѓу кои и 4 деца се удавиле утрото во водите на југозападна Турција откако потонал бродот со кој сакале да стигнат на грчкиот остров Кос. Турската крајбрежна стража успеала да спаси 211 луѓе коишто се префрлени во Мугла, на брегот на Егејско море. Бродот испловил од турскиот брег рано во мугрите. Турција стана појдовна точка за бегалците од каде што заминуваат за Европа. Во Турција има згрижено 2 милиона бегалци, главно од Сирија, но има и Авганистанци.
| | веќе видена | слични
6 копии

Најмалку 22 имигранти меѓу кои четири деца утрово се удавиле кај југозападните брегови на Турција, откако потонал чамецот со кој сакале да стигнат до грчкиот остров Кос.Турската крајбрежна стража успеала да спаси 211 лица. Илегалните имигранти се наоѓале на чамец што пловел од реонот на Датча. Продолжуваат операциите за пронаоѓање и на други преживеани. На дрвениот чамец долг 20 метри имало околу 250 бегалци. Се смета дека 72 имигранти загинале во последните неколку дена во обиди да преминат од турскиот брег до грчките острови, соопшти Меѓународната организација за миграција.
| | веќе видена | слични
9 копии

Најмалку 13 бегалци, меѓу кои и четири деца, загинале утринава откако чамецот со кој сакале да стигнат до грчкиот остров Кос, потонал крај југозападниот турски брег, во Егејско Море, пренесува БТА. Турската крајбрежна стража успеала да спаси 205 бегалци, кои биле во чамецот, што отпловил од реонот на Датча. И натаму трае операцијата на откривање на други преживеани патници од чамецот.
| | веќе видена | слични

Т риесет и четири удавени мигранти, тоа е последниот биланс на несреќата која вчера се случи во близина на брегот на грчкиот остров Фармакониси, на околу 15 километри од турскиот брег. Дрвениот брод, со кој патувале имигрантите, се превртел најверојатно поради силниот ветер. Меѓу жртвите има четири бебиња, шест момчиња и пет девојчиња. Ова е најсмртоносниот инцидент во грчките води од почетокот на бегалската криза. Шеесет и осум лица биле спасени од грчката крајбрежна стража, а други 30 успеале да допливаат сами до Фармакониси.
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчката крајбрежна стража за три дена спасила 1.429 бегалци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: