Телма: Срѓан Керим лобира за кандидатура за генерален секретар на Обединетите нации

Срѓан Керим се подготвува за кандидатура за генерален секретар на Обединетите нации, објави телевизија Телма. Кандидатурата треба да биде поднесена до крајот на годината, а Керим, според извори на Телма, веќе почнал да лобира, и тоа уште пред неколку месеци. Засега не се објавуваат информации, но наводно ја има поддршката од Владата, а целиот процес, до официјално објавување на кандидатурата, се држи во тајност. Според информациите на Телма, Керим веќе почнал да го составува тимот од Македонија, кој би го оформил како генерален секретар на Обединетите Нации и веќе контактирал со членови на неговиот поранешен кабинет во Њујорк од 2007 година додека беше претседавач на генералното собрание на Обединетите нации.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 306 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 206 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 292 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Телма: Срѓан Керим лобира за кандидатура за генерален секретар на Обединетите нации

Од:
До кого (е-маил):
Порака: