Иванов контра Заев: премиерот ја манипулира јавноста


Шефот на државата Ѓорге Иванов денеска преку соопштение го обвини премиерот Зоран Заев дека ја манипулира јавноста и ги „наведува“ граѓаните. Иванов го критикува Заев дека е несериозен и неодговорен Претседателот Иванов ја смета за манипулативна изјавата на премиерот Заев дадена во синоќешното интервју на телевизија Телма во која тој оцени дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО и ќе ги зголеми внатрешните опасности. Оваа изјава, вели Иванов, „претставува очаен обид за манипулација на јавноста и наведување на македонските граѓани во пресрет на евентуално референдумско изјаснување“. Иванов инсистира на решение на спорот без промена на Уставот, односно во согласност со него. „Склучувањето на меѓународен договор содржан во еден или повеќе поврзани меѓусебни документи треба да биде во согласност со Уставот на Република Македонија, а не да предвидува негова измена“, се наведува во соопштението од неговиот Кабинет. Изјавата на ...
| | веќе видена | слични

Во 18 часот по локално време грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се сретне со грчкиот претседател, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во претседателската палата ќе го информира Прокопис Павлопулос за телефонскиот разговор со Зоран Заев. Според информациите од Атина, македонскиот и грчкиот премиер веќе го оствариле телефонскиот разговор закажан за попладнево.
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата на Република Македонија соопшти дека во 18:30 часот ќе се одржи прес-конференција на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев во врска со договорот за спорот со името со Грција. Како што се наведува во информацијата од Владата, на прес-конференција ќе присуствуваат и министрите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име. Кусо по 18 часот по локално време започна средбата на грчкиот премиер Алексис Ципрас со претседателот на државата Прокопис Павлопулос. Веднаш потоа грчкиот премиер ќе ги извести лидерите на политичките партии, а потоа веројатно ќе има обраќање до јавноста. Владата на Република Македонија соопшти дека во 18:30 часот ќе се одржи прес-конференција на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев во врска со договорот за спорот со името со Грција. Како што се наведува во информацијата од Владата, на прес-конференција ќе присуствуваат и министрите. Висок владин функционер за ТВ 24 посочи дека двајцата премиер постигнале договор за името. Во моментов, грчкиот премиер го информира шефот на државата, Прокопис Павлопулос, а договореното, по што ќе следи прес конференција со деталите за јавноста и од грчката страна, но и ...
| | веќе видена | слични

прес конференција со деталите за јавноста и од грчката страна, но и од македонската страна. Премиерот Заев во 18.30 ќе ги соопшти деталите околу договор кој го постигнале со премиерот Ципрас. Како што се наведува во информацијата од Владата, на прес-конференција ќе присуствуваат и министрите.
| | веќе видена | слични

Утре во 10 часот министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе го информира претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за името.Денеска Иванов соопшти дека е потребен широк национален консензус за изнаоѓање решение кое нема да го наруши достоинството на македонскиот народ и граѓаните.Кабинетот на претседателот на Република Македонија оценува дека вчерашната изјава на Заев дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО и зголеми внатрешните опасности претставува очаен обид за манипулација на јавноста и наведување на македонските граѓани во пресрет на евентуално референдумско изјаснување.„Стратешките определби на Република Македонија за членство во Европската Унија и во НАТО се јасно дефинирани и непроменети. Зачувувањето на уставното име и изнаоѓањето на решение кое нема да предизвика уставни промени, во никој случај не е насочено против интеграцијата на Република Македонија во Европската Унија и НАТО. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Обраќање на премиерот Зоран Заев, заедно со членовите на Владата, во врска со договорот за спорот кој Република Грција го има со уставното име на Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Завршил денешниот телефонски разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, објавуваат медиумите. Во секој момент се очекува, премиерот Заев да закаже термин за свое обраќање, за да ѝ ги соопшти на јавноста деталите од денешниот разговор со Ципрас, кој беше најавен како клучен за постигнување на договор за проблемот со името името. Во текот нa денот, Заев излезе со изјава дека е оптимист оти решението ќе биде постигнато денеска.
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер одржува прес-конференција по телефонскиот разговор со неговиот грчки колега Алексис Ципрас и постигнувањето на договор за решавање на спорот за името.
| | веќе видена | слични

Владата најави прес конференција на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев и владиниот кабинет, по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас за решение на дводеценискиот спор за името. Грчки владини претставници информираат дека договор за името е постигнат.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 111 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Сцена: Водителката од ТВ Пинк, после епското финале на овогодинешното издание на Вимблдон, во кое рекетите ги вкрстија Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, а кој го ...
сите 234 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 201 | | | веќе видена

Во случајот со дивоградбите на советникот од ДУИ во Охрид ќе покажеме , најпрвин локалната власт а за многу брзо време и извршната власт , што значи законот и ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов контра Заев: премиерот ја манипулира јавноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: