Tesla Model Y ќе биде изграден на иста платформа како и Tesla Model 3


Електричниот SUV ќе пристигне порано во салоните, најдоцна до средината на 2018 година... Елон Маск го промени своето мислење. На почетокот на оваа година велеше дека Model Y ќе биде конструиран на целосно нова платформа и дека во салоните ќе пристигне кон крајот на 2019 или во почетокот на 2020 година, но целиот план се промени. Маск сега изјави дека Model Y ќе биде изграден на иста платформа како и Model 3. Причина? Платформа веќе постои, а тоа значи дека Model Y може да пристигне порано во продажните салони. Ова е прилично разумна одлука со оглед на тоа што SUV моделите во моментов се неверојатно популарно, па не не чуди одлуката овој модел да се појави на пазарот што поскоро.
| | веќе видена | слични

TechForReporters е плод на соработка на македонскиот стартап Procodific и Џон Бигс од TechCrunch. Платформата е во многу рана бета фаза и креаторите го испитуваат интересот за ваква технологија. „Идејата е да се направи платформа на која ќе има заедница од новинари и ИТ-експерти. Тука би се надминал проблемот кој го имаат Џон Бигс и неговите колеги новинари: пишување на теми за кои немаат доволно познавање и потреба од експерти на истата тема“, вели Волхан Салаи, основач на Procodific, македонска компанија која е партнер на г. Бигс на проектот. Станува збор за алатка наменета за новинарите, која во моментов се наоѓа на Product Hunt . Алатката ќе ги спојува новинарите и експертите од технички теми на исто место. Со тоа ќе се надмине проблемот од непознавање и споделување на погрешни информации. Пишувањето за технологијата е предизвик најмногу поради брзиот напредок на технологијата. Со оваа алатка решението на проблемот треба да дојде токму од експертите кои ја развиваат технологијата. Со ова информациите ...
| | веќе видена | слични

Претходно пишувавме дека Facebook ја воведува новата платформа Watch, наменета за гледање видеа во живо и веќе снимани видео клипови. Со тоа Марк Цукерберг има намера да ја загрози позицијата на другите видео сервиси, како што се Twitter, YouTube и Netflix. Што е поентата? Тоа што секој ден Цукерберг има милиони активни корисници на Facebook, е веќе доволен податок за успешноста на проектот. Дури и да не им се допадне на почетокот, шефот на Facebook ќе најде начин како да ја протне платформата, со која сигурно ќе им земе голем колач на YouTube и Netflix Опцијата е веќе достапна за одредени корисници во САД, но постепено ќе почне со целосно воведување. Што мислите вие за новата платформа Facebook Watch
| | веќе видена | слични

Останато

И сега, за името е или не е, прашува членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски, коментирајќи ја видеопораката на франсускиот рпетседател Емануел Макрон, кој ...
| | веќе видена

Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд куќата на скопскиот ...
сите 32 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Имaме сознанија дека се работи за непријатни измени на Уставот, односно за нови амандмани кои се спремаат за да се измени Уставот, но се кои се кријат од ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Tesla Model Y ќе биде изграден на иста платформа како и Tesla Model 3

Од:
До кого (е-маил):
Порака: