Tesla Model Y ќе биде изграден на иста платформа како и Tesla Model 3


Електричниот SUV ќе пристигне порано во салоните, најдоцна до средината на 2018 година... Елон Маск го промени своето мислење. На почетокот на оваа година велеше дека Model Y ќе биде конструиран на целосно нова платформа и дека во салоните ќе пристигне кон крајот на 2019 или во почетокот на 2020 година, но целиот план се промени. Маск сега изјави дека Model Y ќе биде изграден на иста платформа како и Model 3. Причина? Платформа веќе постои, а тоа значи дека Model Y може да пристигне порано во продажните салони. Ова е прилично разумна одлука со оглед на тоа што SUV моделите во моментов се неверојатно популарно, па не не чуди одлуката овој модел да се појави на пазарот што поскоро.
| | веќе видена | слични

TechForReporters е плод на соработка на македонскиот стартап Procodific и Џон Бигс од TechCrunch. Платформата е во многу рана бета фаза и креаторите го испитуваат интересот за ваква технологија. „Идејата е да се направи платформа на која ќе има заедница од новинари и ИТ-експерти. Тука би се надминал проблемот кој го имаат Џон Бигс и неговите колеги новинари: пишување на теми за кои немаат доволно познавање и потреба од експерти на истата тема“, вели Волхан Салаи, основач на Procodific, македонска компанија која е партнер на г. Бигс на проектот. Станува збор за алатка наменета за новинарите, која во моментов се наоѓа на Product Hunt . Алатката ќе ги спојува новинарите и експертите од технички теми на исто место. Со тоа ќе се надмине проблемот од непознавање и споделување на погрешни информации. Пишувањето за технологијата е предизвик најмногу поради брзиот напредок на технологијата. Со оваа алатка решението на проблемот треба да дојде токму од експертите кои ја развиваат технологијата. Со ова информациите ...
| | веќе видена | слични

Претходно пишувавме дека Facebook ја воведува новата платформа Watch, наменета за гледање видеа во живо и веќе снимани видео клипови. Со тоа Марк Цукерберг има намера да ја загрози позицијата на другите видео сервиси, како што се Twitter, YouTube и Netflix. Што е поентата? Тоа што секој ден Цукерберг има милиони активни корисници на Facebook, е веќе доволен податок за успешноста на проектот. Дури и да не им се допадне на почетокот, шефот на Facebook ќе најде начин како да ја протне платформата, со која сигурно ќе им земе голем колач на YouTube и Netflix Опцијата е веќе достапна за одредени корисници во САД, но постепено ќе почне со целосно воведување. Што мислите вие за новата платформа Facebook Watch
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Tesla Model Y ќе биде изграден на иста платформа како и Tesla Model 3

Од:
До кого (е-маил):
Порака: