Вечерва во Валандово почнува конгресот на ВМРО-ДПМНЕ на кој ќе се избира нов


Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Вечерва во Валандово почнува конгресот на ВМРО-ДПМНЕ на кој ќе се избира нов Категорија: МакедонијаНовинар: Зоран Ѓорѓиев
| | веќе видена | слични

Од апелациониот суд од одделението за односи со јавноста не беа достапни да одговорат дали ќе ги чекаат сите жалби по притворите па ќе одлучува советот составен од 5 апелациони судии, или ќе одлучуваат во законскиот рок од 48 часа по поднесената жалб Притворените за настаните од 27 април, се позивесно е дека празниците ќе ги дочекаат во истражниот затвор во Скопје, иако тече рокот за одлучување по жалбите за притворите. Дел од адвокатите на притворените со кои стапи во контакт Алфа, поднеле жалби до Апелација, а рокот за одлука на второстепениот суд тече, и предвидените 48 часа, за овие осомничени завршуваат утре попладне. За некои притворени пак решението за продолжување на притворот од Кривичен не стигнало до нивните адвокати, ни тврдеа во телефонски разговор. Од апелациониот суд од одделението за односи со јавноста не беа достапни да одговорат дали ќе ги чекаат сите жалби по притворите па ќе одлучува советот составен од 5 апелациони судии, или ќе одлучуваат во законскиот рок од 48 часа по поднесената ...
| | веќе видена | слични

Притворените за настаните од 27 април, се позивесно е дека празниците ќе ги дочекаат во истражниот затвор во Скопје, иако тече рокот за одлучување по жалбите за притворите- објави Дел од адвокатите на притворените со кои стапи во контакт Алфа, поднеле жалби до Апелација, а рокот за одлука на второстепениот суд тече, и предвидените 48 часа, за овие осомничени завршуваат утре попладне. За некои притворени пак решението за продолжување на притворот од Кривичен не стигнало до нивните адвокати, ни тврдеа во телефонски разговор. Од апелациониот суд од одделението за односи со јавноста не беа достапни да одговорат дали ќе ги чекаат сите жалби по притворите па ќе одлучува советот составен од 5 апелациони судии, или ќе одлучуваат во законскиот рок од 48 часа по поднесената жалба. Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, во средата донесе одлука, да го прифати предлогот на обвинителството за организиран криминал 23 осомничени уште 30 дена да останат во Шутка. За 6 осомничени судот ја продолжи мерката куќен ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Македонија нема да биде демократска земја се додека се притвараат луѓе само заради тоа што имале храброст гласно да го кажат своето мислење и јавно да се спротистават на политиките со кои не се согласуваат. Македонија нема да биде демократска земја се додека се притвараат луѓе само заради тоа што имале храброст гласно да го кажат своето мислење и јавно да се спротистават на политиките со кои не се согласуваат. Во Македонија нема да има атмосфера за конструктивна дискусија се додека пратеници, уметници, доктори, архитекти, актери, оперски пејачи и полициски службеници се прогласуваат за терористи. Кривичниот суд надвор од секоја правна логика им ги продолжи притворите на дел од осомничените за настаните од 27 април. Судот наместо да одлучува врз основа на фактите, реши да ги задоволи неаргументираните барања за продолжување на притворот од страна на ЈО кое конструира политички мотивирани истраги. Во ниту една друга држава во демократскиот свет уметници, оперски пејачи, актери, режисери, архитекти, доктори, ...
| | веќе видена | слични

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ и натаму останува на ставот дека притворот за 36 лица за настаните од 27 април е политички мотивиран и продолжен за уште 30 дена без основа. „Македонија нема да биде демократска земја се додека се притвараат луѓе само заради тоа што имале храброст гласно да го кажат своето мислење и јавно да се спротистават на политиките со кои не се согласуваат. Во Македонија нема да има атмосфера за конструктивна дискусија се додека пратеници, уметници, доктори, архитекти, актери, оперски пејачи и полициски службеници се прогласуваат за терористи. Кривичниот суд надвор од секоја правна логика им ги продолжи притворите на дел од осомничените за настаните од 27 април. Судот наместо да одлучува врз основа на фактите, реши да ги задоволи неаргументираните барања за продолжување на притворот од страна на OЈО кое конструира политички мотивирани истраги. Во ниту една друга држава во демократскиот свет уметници, оперски пејачи, актери, режисери, архитекти, доктори, полициски службеници, пратеници и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат на продолжениот притовр на дел од осомничените за настаните од 27 април. Тие велат дека судот не одлучувал врз основа на факти, туку решил да ги задоволи неаргументираните барања за продолжување на притоворот од страна на ЈО, кое, како што додаваат, конструирало политички мотивирани истраги. „Македонија нема да биде демократска земја се додека се притвораат луѓе само заради тоа што имале храброст гласно да го кажат своето мислење и јавно да се спротистават на политиките со кои не се согласуваат. Во Македонија нема да има атмосфера за конструктивна дискусија се додека пратеници, уметници, доктори, архитекти, актери, оперски пејачи и полициски службеници се прогласуваат за терористи. Кривичниот суд надвор од секоја правна логика им ги продолжи притворите на дел од осомничените за настаните од 27 април. Судот наместо да одлучува врз основа на фактите, реши да ги задоволи неаргументираните барања за продолжување на притворот од страна на ЈО кое конструира политички мотивирани истраги. Во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата ги пречекори овластувањата, судовите одлучуваат по конструирани обвиненија, а кршењето на законите продолжува и во притворските установи. Оваа злоупотреба на институциите не смее да продолжи. Правото мора да важи подеднакво за сите. Граѓаните на Република Македонија тоа го заслужуваат. Политичкиот прогон мора да престане, стои во партиското соопштение. Македонија нема да биде демократска земја се додека се притвараат луѓе само заради тоа што имале храброст гласно да го кажат своето мислење и јавно да се спротистават на политиките со кои не се согласуваат, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Во Македонија нема да има атмосфера за конструктивна дискусија се додека пратеници, уметници, доктори, архитекти, актери, оперски пејачи и полициски службеници се прогласуваат за терористи. Кривичниот суд надвор од секоја правна логика им ги продолжи притворите на дел од осомничените за настаните од 27 април. Судот наместо да одлучува врз основа на фактите, реши да ги задоволи неаргументираните барања за продолжување на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Не постои никаков правен аргумент, уметници, оперски пејачи, актери, режисери, архитекти, доктори, полициски службеници, пратеници и другите неправедно обвинети за тероризам да се држат во притвор, се вели во соопштението на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Тие се целосно невини и секоја поинаква одлука од органите на прогонот е само ширење на страв и обид за сузбивање на секоја критичка мисла. Нивното притворање е притисок врз нив и нивните семејства, но и порака до сите оние кои би се обиделе да кренат глас против деструктивните и антидржавни политики на власта. Притворените не се терористи, туку жртви на политички прогон- се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
4 копии

Кршењето на законите и процедурите од страна на правосудните органи при апсењето на лицата од 27 април го потврди и Народниот правобранител. Полицијата при апсењето на тројцата пратеници го повреди правото на пратенички имунитет и начелото на презумпција на невиност, при што е прекршен чл.19 од Правилникот за начин и вршење полициски работи, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Властите се однесуваат како за нив да не важат законите. Институциите се злоупотребени. Органите на власта не ги почитуваат ниту Уставот и законите, ниту меѓународните договори кои ги гарантираат правата на граѓаните. Кршењето на законите е видливо во сите нивоа од кривичната постапка. Законите се кршат од ОЈО, судот, но и од одговорните во истражниот затвор“, велат од партијата. Од таму додаваат дека притворените биле неосновано обвинети и прогласени за терористи во медиумите под контрола на СДСМ. Притворените беа спектакуларно приведувани и спроведувани во истражниот затвор. „Притворените беа фотографирани во истражниот затвор, а нивните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ од општина Чаир изразуваат револт за третманот кој го имаат притворените за настаните од 27-ми април и за продолжување на притворот. -Од името на Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, сакаме да го изразиме нашиот револт кон третманот со уапсените и притворени граѓани на Република Македонија за настаните од Собранието на РМ од 27-миаприл. Даваме максимална поддршка на притворените браќа и сестри и го изразуваме нашиот револт кон продолжување на нивниот притвор. Порачуваме на судските власти да почнат да работат согласно законите и уставот на Република Македонија, а да престанат да бидат продолжена рака на прогон на сегашната власт предводена од СДСМ, велат советниците на ВМРО-ДПМНЕ од општина Чаир.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 151 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 242 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 121 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вечерва во Валандово почнува конгресот на ВМРО-ДПМНЕ на кој ќе се избира нов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: