Иселените лопатичани не дават да им загаснат родните огништа


Преку одржување традиционални средби на верскиот празник Духовден иселените жители на прилепското село Лопатица собираат пари и за обнова на месната црква за и натаму да го одржат во животот ова веќе опсутено село. Во него сега постојано живеат само неколкумина жители, но желбата на повеќемина е некогаш да се вратат во родното село за да уживаат во пензионерските денови. Традицијата беше продолжена и завчера на празникот Духовден кога се собраа повеќе десетици граѓани што потекнуваат оттука, за да 15-ти пат ја продолжат традицијата. На средбите секоја година, точно на овој ден, се собираат иселените жители од ова село кои ги има од цела Македонија, а дел од нив специјално за оваа манифестација доаѓаат тука и од дијаспората. Писокот на гајдите и грмотот на тапанот што ечеа на ливадата пред селската црква беа само еден мал потсетник на времето кога селото било полно со луѓе, а низ тесните сокаци се слушал детскиот џагор. „Лопатичките средби“ почнале да се одржуваат во 2002 година на иницијатива на неколку ...
| | веќе видена | слични

Со изведба на театарската претстава „Антигона и Kреонт“ во режија на Нела Витошевиќ вечерва во 20 часот во кино „Kултура“ почнува „Пропелер-фест“, ревија на театарски претстави на театарот „Навигатор Цветко“, за крајот на годинашната театарска сезона во кино „Kултура“ - простор за современи изведувачки уметности и современа култура. Претставата „Антигона и Kреонт“, според „Антигона“ на Софокле, „Антигона“ на Жан Ануј и „Kреонтовата Антигона“ на Миро Гавран е во адаптација на Нела Витошевиќ и Ивана Нелковска. - Во сите три дела главна тема е онаа на бoрбата помеѓу отпорот и власта, прикажани преку индивидуалната волја и борба за правда на младата Антигона наспроти автократското владеење на вујко ~ Kреонт. Ваквите антички теми отсекогаш биле и се вечна инспирација за секој автор на новото време. Постојат само разни толкувања на нивната вистина кои остануваат до крај неразјаснети во секое ново време и во секој нов вредносен систем. Оттука произлезе и идејата да се направи адаптација, составена од овие три ...
| | веќе видена | слични

Во Кино Култура в понеделник во 20 часот ќе се оддржи теaтарската претстава „Антигона и Креонт“ како дел од Прополер фест – ревија на театарски претстави на Театар Навигатор Цветко, за крајот на овогодинешната театарска сезона во Кино Култура- простор за современи изведувачки уметности и современа култура. „Антигона и Креонт“ е според Антигона на Софокле, Антигона на Жан Ануј и Креонтовата Антигона на Миро Гавран Адаптација: Нела Витошевиќ и Ивана Нелковска Режија: Нела Витошевиќ Играат: Антигона - Симона Димковска, Ивана Павлаковиќ Наталија Теодосиева, Креонт - Зоран Љутков, Благој Веселинов и Стефан Вујисиќ, сценографија - Васил Христов, костимографија - Розе Трајчевска, избор на музика - Нела Витошевиќ и Васил Христов, мајстор на звук - Виктор Андоновски и дизајн на плакат - Филип Унковски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Новинската агенција Амак, која ја поддржува Исламска држава, објави видеоснимка на која се гледа како џихадистите уништуваат верски симболи во една црква во филипинскиот град Марави. Како што објавува сајтот СИТЕ, кој ги следи активностите на терористичките групи, милитантите на Исламска држава потоа ја запалиле црквата. Повеќе илјади цивили кои сакале да избегаат од конфликтите во опколениот град Марави на Филипините се блокирани откако четиричасовното примирје е прекинато поради пукање. Вчера беа ослободени само 134 лица, помалку отколку во претходните денови, и покрај надежите на владата дека над 1.000 ќе можат да го напуштат градот каде веќе 13 дена се водат интензивни судири. Филипинскиот претседател Родриго Дутерте смета дека опсадата ќе биде готова во следните денови и покрај жестокиот отпор на екстремистите помогнати од припадници на Исламска држава на островот Минданао.
| | веќе видена | слични
2 копии

Србите ја направиле првата мобилна црква која со помош на виљушкар и камион може да се пренесува „онаму каде што е најургентно“. Ако човек нејќе кај Господ, тогаш Господ ќе дојде кај човек.
| | веќе видена | слични

Спастрено во прилепскиот дел на плодната Пелагонија, некогаш полното со живот, а денес, само со срамежливиот нем повик до одамна исселените жители за да се вратат назад, прилепското село Лопатица, со писокот на гајдите и грмотот на тапанот пред селската црква, која се реновира со донации од мештаните, викендов повторно, за миг, си го врати животот.По новоасфалтираниот пат кој води до селото, реки од луѓе се слеваа од сите страни, дури и од дијасапората за да си ги видат дедовите огништа, но, и со силна желба повторно и да ги разгорат. Затоа и ја реновираат селската црква, оти, како што велат, кај што има: пат, струја, вода и црква, таму може, пак да има и живот. Од ЛС од Прилеп, со изградбата на патот очекуваат дека во овој дел ќе можат да го развиваат и селскиот туризам, пред се заради огромните потенцијали со кои располага овој живописен предел. Инаку, прилепска Лопатица, годинава беше домаќин на 15-тите традиционални “Лопатички средби”, како своевиден вовед за враќање на животот во ова село.
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако трае заземањето на градот на островот Минданао, скоро 180 лица се убиени во борбите помеѓу филипинските сили и група поврзана со Исламската држава. Нјастрашно сквернавње и уништување на црква во местото Марави може да се види на објавеното видео на Исламкста држава. Станува збор за предупредување на Исламкста држава, која употребува брутална тактика веќе видена во Ирак и Сирија. Припадници на групата Маута, вооружени со митролези и рачни топови и понатаму го контролираат центарот на градот ипокрај нападите на филипинските сили. Повеќе од 200.000 жители избегале од Марави.
| | веќе видена | слични

Афроамериканска црква во Јужна Каролина доби донација од 2.000 долари од странец, кој себе си се опишува како поранешен „грозен расист“. Во анонимното писмо испратено до црквата се наведува дека донацијата е „искрено извинување до афроамериканскатра заедница, како знак на божја љубов кон вас, но и како знак на мојата љубов кон вас“. - Белец сум и бев грозен расист. Благодарение на Исус и Светиот дуг кој дејствуваше преку презбитеријанската црква „исчистен“ сум од тоа, напиша анонимниот донтор. Свештеникот Мајкл Саливен изјави дека верува во зборовите на анонимниот донатор и се надева дека ќе надвладеат љубовта и разбирањето.
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 185 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иселените лопатичани не дават да им загаснат родните огништа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: