Tеатарска магија на „Охридско лето“ со Словенечкото народно гледалиште „Драма“


Словенечкото народно гледалиште „Драма“ од Марибор синоќа ја отвори драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ носејќи ја претставата „Самрак на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Модерна приказна со силна егзистенцијалистичка позадина донесе синоќешната театарска претстава „Каде е пиштолот“ на текст од Габор Ѓореј и во режија на Дејана ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вевчани, 19. јули 2019 (ИНПРЕС) – Здружението „Антропија“, кај нас, носител на независната, алтернативна театарска сцена, чии актери се познати по нивните ...
| | веќе видена | слични

„Каде е пиштолот?" е модерен сатиричен текст со силна егзистенцијалистичка позадина, создаден во седумдесеттите години од минатиот век. Во својата срж текстот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Глумел во филмови како „Украдена убавина“ на Бернардо Бертолучи и „Патот на дрогата“ на Стивен Содерберг, на театарска сцена со Кевин Спејси, во познати ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Штипскиот Дом на млади оваа недела е домаќин на три настани, што се дел од Штипско културно лето (ШКЛ), информираше на прес-конференција директорот на Дом на ...
| | веќе видена | слични

Првиот настан е вечерва и станува збор за самостојна изложба на младиот уметник Марко Вујисиќ од Скопје. -Станува збор за млад и талентиран уметник, кој имал ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Загрепскиот младински театар од Хрватска синоќа во рамките на драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ ја изведе театарската претстава „Хадерсфилд“ од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Kои заклучоци може да се извлечат од вчерашната конститутивна седница на Собранието на Македонија? Прво, истата се уште не е завршена, туку е прекината после ...
сите 257 | | | веќе видена

ЗА 24 ЧАСА 88 ИНФИЦИРАНИ И 6 ПОЧИНАТИ Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 23 -Куманово ...
сите 590 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва ќе присуствува и ќе се обрати на свеченото отворање на јубилејното 60-то издание на ...
сите 243 | | | веќе видена

Најпрво изјави Зоран Заев, лидерот на СДСМ, дека со 15 пратеници не може да се стане премиер, алудиурајќи на проектот на ДУИ за прв Албанец премиер. На оваа ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Tеатарска магија на „Охридско лето“ со Словенечкото народно гледалиште „Драма“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: