Струмичкиот театар освои награда на Фестивал во Враца

2 копии

Актерите на Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица, Кољо Черкезов и Јасмина Василева, кои настапуваат во претставата „Џон Габриел Боркман“, ја добија наградата НЕТА за сценски дует на Фестивал во Враца, Република Бугарија, соопшти синоќа фестивалското жири.Фестивалот во овој бугарски град е во рамки на Новата европска театарска акција-НЕТА, а дел од оваа асоцијација е Фестивалот на камерен театар „Ристо Шипков“, кој секоја година се одржува во Струмица.Претставата Џон Габриел Боркман од Хенрик Ибзен е во адаптација и режија на Горан Тренчовски, а покрај наградените актери настапуваат Јулија Милкова, Ванчо Василев, Анкица Бенинова, Игор Тодоров, Надица Трајкова и Стојан Стојанов.Преземено од: Нова Македонија
| | веќе видена | слични

Недела во 21:15 часот - театарски претстави на Наша тв Култната претстава „Еригон“ на Јордан Плевнеш, овој пат во режија на Јани Бојаџи, ја имаше својата премиера во Драмски тетаар пред 3 години, а сега за телевизиските гледачи и на Наша тв во недела на 27 мај. Во оваа постановка на „Еригон“ главниот лик во толкува Игор Стојчевски, а во претставата играат и Роберт Вељановски, Гордана Ендровска, Кристијан Светиев, Христијан Поп Симонов, Миа Кантарџиева, Марина Поп Панкова, Соња Стамболџиоска, Дритон Вејсели, Ирена Илиевска, Александар Степанулески, Анастас Тановски, Благица Димитровска, Александра Павлова, Ѓорѓи Тодоровски, Едмонд Сотир. Сценографијата е на Владо Ѓоревски – Рафик, костимограф е Невенка Тасева-Петровиќ, музиката е на Горан Трајковски, видеорежијата е на Јани Бојаџи, а видеомонтажата е на Бобан Поповски.
| | веќе видена | слични
6 копии

Театарот „Јордан Хаџи Контантинов-Џинот“ од Велес со комедијата „Вдовицата се мажи“ во режија и адаптација на Младен Крстевски, од денеска до 31 мај ќе настапува на Интернационалниот театарски фестивал „Руска класика“ во Москва. „Вдовицата се мажи“ е адаптација на едночинката „Мечка“ од Антон Павлович Чехов, напишана во 1888 година, која на комичен и атрактивен начин за гледање ја следи приказната за вдовицата Попова, која седум месеци е во траур по смртта на сопругот и одбива да излезе од имотот и да прима посети. Комуницира единствено и само со нејзиниот лакеј Лука и вработените на имотот. Кај неа ненадејно доаѓа Смирноф, артилериски поручник во оставка и кредитор кој си ги бара назад парите кои му ги должи покојниот сопруг на Попова. „Вдовицата се мажи“ е комедија на карактери која изобилува со брзи дијалози, силни емоции и ненадејни пресврти. Претстава за едноставната комплексност на човековата природа, за тенката граница меѓу омразата и страста, за човекот кој честопати знае да биде чуден, а прекрасен и ...
| | веќе видена | слични

„Вдовицата се мажи“ е адаптација на едночинката „Мечка“ од Антон Павлович Чехов, напишана во 1888 година, која на комичен и атрактивен начин за гледање ја следи приказната за вдовицата Попова, која седум месеци е во траур по смртта на сопругот и одбива да излезе од имотот и да прима посети. Комуницира единствено и само со нејзиниот лакеј Лука и вработените на имотот. Кај неа ненадејно доаѓа Смирноф, артилериски поручник во оставка и кредитор кој си ги бара назад парите кои му ги должи покојниот сопруг на Попова. „Вдовицата се мажи“ е комедија на карактери која изобилува со брзи дијалози, силни емоции и ненадејни пресврти. Претстава за едноставната комплексност на човековата природа, за тенката граница меѓу омразата и страста, за човекот кој честопати знае да биде чуден, а прекрасен и туѓ на себе. Сценографијата за претставата е на Филип Коруновски, костимите се на Катерина Чукниева, а изборот на музиката е на Снежана Митова. Во претставата настапуваат актерите Марина Поп-Панкова, Васил Зафирчев и Младен ...
| | веќе видена | слични

Фестивалот ќе го отвори сараевскиот воен театар “Сартр” од БиХ со претставата ”Једваносимсобоакаломистобо”. На 19 јуни ќе биде изведена претставата “Синиот портокал” од страна на театар Џинот од Велес. Нишкиот народен театар на 20 јуни ќе ја изведе комедијата “Госпоѓа министерка”. Штипскиот народен театар ќе се претстави со “Умри машки”, а театарот од Шабац, Србија на 22 јуни ќе ја изведе претставата “Кидај из моје кухиње”. На 23 јуни Народниот театар “Антон Панов” од Струмица ќе се претстави со комедијата “Дванесеттата ноќ – спроти водици” Последниот ден кога ќе бидат прогласени победниците, фестивалот ќе се затвори со детска претстава и стендап комедија. Општина Аеродром годинава издвои еден милион денари за поддршка на овој културен настан и дава логистичка и медиумска поддршка. – Ова е уникатна можност за сите љубители на театарот да проследат квалитетни претстави од македонската и меѓународната сцена и ги покани граѓаните да бидат дел од оваа културна манифестација – истакна градоначалникот Златко ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 177 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 51 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Струмичкиот театар освои награда на Фестивал во Враца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: