Битолскиот театар гостува во Канада


3 копии

Битола - Актери од НУ Народен театар-Битола вечер во Meadowvale theatre во Торонто, Канада ќе ја изведат претставата „Без паника“. Комедијата „Без паника“ работена според текстот на финскиот автор Мика Мулуахо, а во режија на Благој Мицевски, во 2014 година беше прогласена за „претстава на годината“, а вечер во Торонто ќе биде одиграна по 75 пат. -Во претставата настапуваат актерите Никола Пројчевски, Марјан Ѓоргиевски и Александар Копања. Во комедијата доминира еден безвременски текст, разбирлив на сите јазици и во секоја држава и затоа и во Торонто постои голем интерес за овој проект. Влезниците по цена од 30 долари одамна биле распродадени, што значи вечер во 20 часот по локално време ќе има прекрасен амбиент за изведба на претставата, информираат од тимот на Битолскиот театар. Во претставата користена е музика од повеќе изведувачи, преводот е на Оливера Павловиќ, драматург Билјана Крајчевска, сценограф Драган Анѓелковиќ, а кореограф Валентино Апостоловски.
| | веќе видена | слични

Самостојната тетарска група „Театар Крик“ од Скопје, вечерва за прв пат во Центарот за култура во Кичево ќе ја изведе претставата „Првин ќе ме земеш,после ќе ме ....“.- Вечерва за прв пат на нашата сцена ќе гостува театарската група „Театар Крик“ која пред кичевската публика ќе ја изведе пртетставата „Првин ќе ме земеш,после ќе ме ....“, која во изминатиот период е изведена на многу сцени во земјава. Дејствието во претставата е сместено во еден паб во кој за прв пат се случува шоуто „Осакатени души“. Џота и Кети се ликовите кои се пријавени да учествуваат во ова реално шоу, и двајцата се во поодминати години за брак,со различни животни приказни кои оставиле болни траги врз нивните животи - потсети Маја Николоска-Сиљаноска, од Центарот за култура во Кичево.Режисер на претставата е Ѓорѓи Ризевски, а улогите ги толкуваат Роберт Ристов, Мирјана Велиќ, Мирјана Ристов и Дарко Велиќ. Почетокот на претставата е во 20 часот.З.А.
| | веќе видена | слични
2 копии

По повод роденденот, 6 години Народен Театар Охрид, во сабота 03.06.2017, ќе биде изведена претставата "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески. Во претставата играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша, Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак , Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија, Елизабета Стефановска - Магдалена Лапајкоска – Дупева. Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев Картите со роденденски попуст од 50% ќе чинат 100 денари. Претставата не е за лица помлади од 14 години и во неа се користат пиротехнички средства.
| | веќе видена | слични
2 копии

За целосната реконструкција на Албанскиот театар од буџетот на Министерството за култура се издвоени 8 милиони евра и се очекува работите да завршат до крајот на годината. Успешно реализирани првите фази од реконструкцијата на Албанскиот театар и од изградбата на Турскиот театар во Скопје. Директорот на Албански театар Адем Карага информираше дека се завршени околу 50 проценти од работата на објектот кој е со површина од 4.300 метри квадратни и ќе поседува две театарски сали со капацитет од 260 и 105 седишта, опремени со високи сценски технологии и современа аудиовизуелна опрема. Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска која заедно со претседателот на ВМРО ДПМНЕ изврши увид во градежните работи рече дека за целосната реконструкција на театарот од буџетот на Министерството за култура се издвоени 8 милиони евра и дека се очекува работите да завршат до крајот на годината. Груевски посочи дека реконструкцијата е темелна и чини исто како изградба на нов театар. - Драго ми е што нашите сограѓани Албанци ...
| | веќе видена | слични

Тековен репертоар на Народен театар - Битола од 29 мај до 1 јуни... На репертоарот на Народен театар - Битола се претставите: 29.05.2017 (понеделник) 20.00 часот „Дон Жуан„ автор: Ж.Б.Молиер режија: Андреј Цветановски 30.05.2017(вторник) 20.00 часот „Грилпарцер во секс шоп„ автор: питер Турини режија. јован Ристовски 31.05.2017 (среда) 20.00 часот „Последната ноќ„ автор: Ингмар Вилквист режија. Андреј Цветановски 01.06.2017 (четврток) 20.00 часот „Пијани„ автор: Иван Вирипаев режија: Марјан Ѓорѓиевски
| | веќе видена | слични
3 копии

Првите фази од реконструкцијата на Албанскиот театар и од изградбата на Турскиот театар во Скопје се успешно реализирани... Увид во градежните активности на двата театри извршија министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Директорот на Албански театар Адем Карага информираше дека се завршени околу 50 проценти од работата на објектот кој е со површина од 4.300 метри квадратни и ќе поседува две театарски сали со капацитет од 260 и 105 седишта, опремени со високи сценски технологии и современа аудиовизуелна опрема. Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска рече дека за целосната реконструкција на театарот од буџетот на Министерството за култура се издвоени 8 милиони евра и дека се очекува работите да завршат до крајот на годината. Груевски посочи дека реконструкцијата е темелна и чини исто како изградба на нов театар. – Драго ми е што нашите сограѓани Албанци ќе добијат еден целосно реконструиран и модерен театар со сите потребни услови. Нешто што ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот народен театар ќе биде готов до крајот на годината. По 40 години постоење темелно се реконструира а инвестицијата е 8 милиони евра. Објектот е на површина од 4300м2 ќе има две театарски сали со модерни сценски технологии. Министерката за култура заедно со лидерот на ВМРО ДПМНЕ и директорот на театарот извршија увид на објектот. Пред три години почна изградбата и на турскиот театар кој е сместен во центарот на градот близу железничката станица. Оваа национална установа за прв пат добива свој објект со најсовремени услови и сопствен паркинг за љубителите на театарот. За три години турскиот театар ќе одбележи јубилеј од 70 години, а до тогаш директорот се надева дека сцената ќе биде завршена и ќе се одигра првата претстава .
| | веќе видена | слични

Со високи сценски технологии и современа аудиовизуелна опрема, овој театар ќе претставува вистински украс во центарот на градот, изјави Никола Груевски. Тој денес изврши увид во градежните работи, заедно со министерката за култура Елизабета Канчевска Милевска и директорот на театарот Адем Карага. - Драго ми е што нашите сограѓани Албанци ќе добијат еден целосно реконструиран и модерен театар со сите потребни услови. Нешто што беше потребно таму, беше доста дотраен по 40 години употреба. Проектот го започнавме кога бев претседател на Владата заедно со министерката за култура и успешно се привршува, Никола Груевски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Освен реконструкцијата на Албанскиот, во тек се и градежните активности за Турскиот театар. Тоа е уште еден модерен објект кој ќе претставува главно културно светилиште за турската заедница, изјави Груевски. Освен театарски претстави, таму ќе се одржуваат и поетски читања, промоции на книги, музички концерти...и секаков вид на културни дружења. Средствата се обезбедени од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На 18 јануари 2014. година беше поставен камен-темелникот на новиот објект на турскиот театар. Со буџетски средства од Министерството за култура во висина од 4,5 милиони евра е завршена првата фаза од изградбата. Наскоро се очекува да започне втората фаза за која според договорот, задолжена e Република Турција. Увид во градежните активности на новиот Турски театар денеска извршија министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Тој истакна дека Скопје со изградбата на Турскиот театар ќе добие уште еден убав објект и место за култура, а турската заедница, место каде ќе се собираат често и ќе уживаат. – Првпат во Република Македонија се гради посебен објект за Турскиот театар. Се работи за модерен објект што ќе биде културно сврталиште за турската заедница во Македонија. Простор што турската заедница го заслужува и и е потребен и ние како влада со задоволство го започнавме, изјави Груевски. Директорот на Турскиот театар Наџи Шабан нагласи дека за три години Турскиот ...
| | веќе видена | слични

Од Програмата на театарот досега беа реализирани четири премиерни изведби: „Ана Комнена" од Сашо Димоски, во режија на Ненад Витанов и Васил Зафирчев, „Театар љубов моја" од Валери Петров во режија на Деан Дамјановски, „Песни за татковината" авторски проект на Петар Темелковски и „Синиот портокал" од Џо Пенхол, во режија на Александар Ивановски.Во Велешкиот театар во подготовка се две нови продукции, Првата продукција е „Тирамису", работена според истоимениот текст на полската авторка Јоана Овшианко, во адаптација и режија на Теа Беговска, како дел од Годишната програма на театарот за 2017 година, поддржана од Министерството за култура на Република Македонија.Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимографијата на Андреј Ѓоргиевски, а автор на музиката е Енес Беговски.Во претставата настапуваат актерите Маја Љутков, Зорица Панчиќ, Талија Настова, Марија Стефановска, Фаик Мефаилоски, Жарко Спасовски, Душица Настова и Румена Шопова.Втората продукција е постановка на драмскиот текст „Пасивно пушење" од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Битолскиот театар гостува во Канада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: