Фудбалски тренер бил бегалецот што го сопна унгарската новинарка

Познат фудбалски тренер бил човекот кој со дете во рака беше сопнат од поранешна унгарска новинарка. Неговото име е Осама ал Абд Ал Мохсен познат како Осама ал Габад и е од сириски град Деир Eзoр. Како што пишува Плусинфо, тој тренирал многу играчи во нeкогашниот сиријски фудбалски клуб „Ал фотива СЦ“, клуб кој некогаш се натпреварувал во сиријската Премиер лига. Него го препознале бегалците од Сирија кои се разбегани ширум Европа. Тие нагласуваат дека тој е избегал од џихадистите и бил прв кој го заробиле и го мачеле приврзаниците на Башар ал-Асад.
| | веќе видена | слични

Мохсен во саботата пристигнал во Минхен со седумгодишниот син, а како што изјавил патувал 12 дена од Турција до Германија. -Еден дел од патот го поминавме со автобус, а друг дел пешачевме, кажал тој. Спомнувајќи се на немиот настан кој се случи на српско – унгарската граница, Мохсен кажал дека во еден момент толпата станала фрустрирана и дека не им било дозволено да поминат. -Ситуацијата беше хаотична, луѓето почнаа да се буткаат. Не видов кој ме бутна, дали тоа беше полицаец или камерман. Само паднав на земја, држејќи го синот во рацете, раскажал тој. Додал и дека преноќил кај пријател во Минхен, а дека планира да смести во хотел. -Во иднина сакам да ја донесам и мојата сопруга и другите деца. Не сакам да патуваат како мене, туку тоа да го сторат по легален пат, кажал Мохсен, наведувајќи дека во Сирија живееле најнормално се додека не почнала војната.
| | веќе видена | слични
6 копии

Сирискиот фудбалски тренер Осама ал Абд ал Мохсен и неговиот седумгодишен син, кој се најдоа во центарот на светската јавност откако беа објавени снимките на кои се гледа како на унгарската граница ги сопнува снимателката Петра Ласло, безбедно пристигнал во Германија. Мохсен во саботата пристигнал во Минхен со седумгодишниот син, а како што изјавил патувал 12 дена од Турција до Германија. -Еден дел од патот го поминавме со автобус, а друг дел пешачевме, кажал тој. Спомнувајќи се на немиот настан кој се случи на српско – унгарската граница, Мохсен кажал дека во еден момент толпата станала фрустрирана и дека не им било дозволено да поминат. -Ситуацијата беше хаотична, луѓето почнаа да се буткаат. Не видов кој ме бутна, дали тоа беше полицаец или камерман. Само паднав на земја, држејќи го синот во рацете, раскажал тој. Додал и дека преноќил кај пријател во Минхен, а дека планира да смести во хотел. -Во иднина сакам да ја донесам и мојата сопруга и другите деца. Не сакам да патуваат како мене, туку тоа да го ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Таткото и синот кои што беа жртви на физички напад од страна на унгарската камерманка Петра Ласло од Сирија преку Турција, Грција, Македонија, Србија, Унгарија, Австрија и Чешка стигна на крајната дестринација Германија. Сириецот Осама ел Абд ел Мохсех заедно со својот седумгодишен син беа дел од жртвите на омразената телевизиска снимателка која што на влезот во Унгарија сопнуваше и туркаше бегалци додека тие се обидуваа да ја минат границата. Абд Ел Мохсех кој е познат фудбалски тренер во Сирија вчера вечер заедно со неговиот син бил примен во центар за бегалци во Минхен и му била прижена соодветна помош, пренесуваат сириски активисти на социјалните мрежи. (фото: Фејсбук) И покрај тоа што меѓународни организации за човекови права на Мохсех му понудиле правна помош за тужба против унгарската тв снимателка неговото семејство нема намера да покренува судски процес. (фото: Фејсбук) Снимателката Ласло по инцидентот беше суспендирана од работа, а унгарските власти се уште вршат истрага по која Ласло би можела да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Унгарската камерманка Петра Ласло ја заслужи улогата на една од најморазените личности на планетата, откако на непримерен начин сопна бегалец од Сирија на унгарската граница. Приказната доби дополнителна доза на трагедија, бидејќи човекот во рацете го држеше својот 7-годишен син. Ласло е суспендирана од работа, а се најавува и истрага по која би можела да заврши во затвор. Сопнатиот човек е Осама ел Абд ел Мохсех, познат фудбалски тренер во Сирија. Го препознаа неговите сонародници, откако излегоа фотографиите на интернет. Ел Мохсех го предводел клубот „Ел Фотува СЦ“, член на најквалитетната сиријска фудбалска лига. Тој изјави дека е обичен човек, кој со своето семејтво бегал од военото подрачје.
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фудбалски тренер бил бегалецот што го сопна унгарската новинарка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: