МВР потврди дека мртвото женско тело е на Маја Блажевска

Обдукцискиот наод го потврди идентитетот на женското тело. Станува збор за малолетната Маја Блажеска од селото Лешани, која за исчезната беше пријавена од страна на нејзиниот татко на 12 ноември минатата година, потврдуваат од Министерството за внатрешни работи. Човечкиот труп беше пронајден на местото викано Натнасер бачила, што е дел од локациите, каде што почна акцијата за нејзино пронаоѓање. Полицијата од Охрид завчера почна голема акција во потрага по исчезнатото девојче. Акцијата беше спроведена во планинскиот предел на селото Велмеј, што граничи со селото Лешани од каде што потекнува девојчето. Таткото на 14-годишната Маја Блажеска ја идентификувал ќерка си по фармерките и ташничката која е пронајдена вчера покрај трупот во атарот на село Велмеј, општина Дебарца. Како што е познато таа по втор пат избега од својот дом, настан проследен со многу контраверзии околу мотивите за заминувањето на малото девојче од сиромашниот дом во ова охридското село. Првиот пат, пред повеќе од еден месец, се врати од ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Не може самата да се качи на планината толку далеку од селото. Не можам да поверувам дека таа самата си наштетила. Беше заведена. Мојата ќерка Маја е убиена и фрлена на планината. Со овие зборови, во голема тага, проговори за весникот „Дневник“, Ристе Блажески, таткото на Маја (14), чие тело пред три дена беше пронајдено на планините во близина на селото Велмеј, неколку километри од селото Лешани каде што таа живеела. Од ноември лани кога малолетната Маја побегнала од дома, се до првите денови од јануари кога ловџии го пронајдоа безживотното тело на девојката, не е знаеше каква е нејзината судбина. Сепак, и по ова останува мистерија што се случило.
| | веќе видена | слични

Охридската полиција барем денеска не соопштува нови детали за смртта на 14-годишната Маја Блажевска од селото Лешани. Охридската полиција барем денеска не соопштува нови детали за смртта на 14-годишната Маја Блажевска од селото Лешани. Според портпаролот на надлежното СВР, Стефан Димоски, единственото што може да се сподели со јавноста е дека сега фокусот на истрагата е да се открие- како измрзнатото тело на девојчето кое побегна од дома пред 8 недели се нашло на суровиот планински терен 10-тина километри од нејзиниот дом. Освен деталите објавени вчера, дека на телото на Маја немало траги на насилство и дека смртта најверојатно е последица на студот на планината, полицијата засега не ги открива и другите детали од обдукцискиот наод. Причината е што информациите можеле да влијаат на резултатите од истрагата. Случајот чиј епилог според последните информации на полицијата се повеќе наликува на несреќа, го разби министерството за труд и социјална политика. Пред нејзиното ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Маја Блажеска (14) од охридското село Лешани, чие тело пред три дена беше откриено на Илинска планина, денеска беше погребана на локалните гробишта. Целото село тагува и постојано е во исчекување на конкретени резултати од истрагата, објави Телма Малолетната Маја уште во октомври избега од нејзиниот дом , но по неколку дена се врати во родното село. Тогаш нејзините родиели рекоа дека таа најверојатно била во Скопје кај момче со кое се запознала преку социјалните мрежи. Еден месец подоцна Маја повторно исчезна, полицијата постојано безуспешно трагаше, а пред три дена нејзиното беживотно тело да биде октриено во планината на неколку километри од нејзиното село. Обдукцијата утврди дека таа починала од премрзнување, но нејизниот татко за дел од дневните весници изрази соменвање дека неговата ќерка била убиена, а телото фрлено. Од Министерството за труд и социјална политика велат дека социјалните служби разговарале со девојчето и со нејзиното семејство откако првпат исчезнала од нејзиниот дом и не ...
| | веќе видена | слични

Охридската полиција ниту денеска не соопшти нови детали за смртта на 14-годишната Маја Блажевска од селото Лешани. Според портпаролот на надлежното СВР, Стефан Димоски, единственото што може да се сподели со јавноста е дека сега фокусот на истрагата е да се открие- како измрзнатото тело на девојчето кое побегна од дома пред 8 недели се нашло на суровиот планински терен 10-тина километри од нејзиниот дом, јавува телевизијата Алфа. Освен деталите објавени вчера, дека на телото на Маја немало траги на насилство и дека смртта најверојатно е последица на студот на планината, полицијата засега не ги открива и другите детали од обдукцискиот наод. Причината е што информациите можеле да влијаат на резултатите од истрагата. Безживотното тело на 14 годишната Маја Блажевска го пронајдоа ловџии пред два дена, во месноста викана Натнасер бачила на 1 500 метри надморска височина. Полицијата ја бараше околу 8 недели. Денешните печатени и интернет медиумите пренесуваат различни верзии за настаните. За дел, најбилиските се ...
| | веќе видена | слични

Темен превез на несреќен случај и се заканува на смртта на Маја Блажевска. Откако вештаците на судска медицина утврдија дека на нејзиното тело не се пронајдени траги на насилство, станува се поизвесно дека истражните органи нема да можат да дадат поопширен одговор од оној дека 14 годишното девојче премрзнало до смрт. Таквиот развој на настаните остава да лебдат голем број дилеми и неодговорени прашања. Како 14 годишното девојче се качило во планинскиот венец над селото Велмеј. Каде е нејзиното момче кај кое наводно побгнала во Скопје и дали има некаква поврзаност со овој случај. Што е со можноста да била жртва на трговија со луѓе. Како се распаднало телото да фаза на непрепознатливост на температури како од фрижидер. Некои медиуми шпекулираа дека со смррта на Маја се поврзани блиски роднини. Дополнителна забуна внесува фактот што Маја во повеќе наврати заминувала од својот дом без да знаат родителите. Пред неколку месеци, тие побараа помош од медиумите откако Маја наводно заминала кај своето момче во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов денеска изрази сочуство до семејството на четиринаесетгодишната Маја Блажевска, која по двомесечна потрага беше пронајдена мртва на Илинска планина. Спасов појасни дека стручните служби во Центарот за социјални работи во Охрид ги презеле законските активности. - Не е невообичаено во случај кога исчезнува малолетно дете од одредено семејство, стручните служби во одреден Центар за социјални работи да имаат мислење дека е жртва на трговија со луѓе или дека е киднапирана итн . Во однос на тоа дали се направени разговори - моите информации од Центарот за социјални работи во Охрид е дека се правени разговори, меѓутоа за понатамошниот тек на постапката со оглед на фактот дека се работи за загубен живот и во тек е истражна постапка, ве замолувам за сите детали да се обратите кон истражните органи - рече Спасов . Маја Блажевска беше исчезната два месеци, а пред три дена беше пронајдена мртва во месноста „ Натнасер бачила “ во атарот на охридското село Велмеј.
| | веќе видена | слични
4 копии

Телото на тинејџерката Маја Блажеска над селото Велмеј всушност го пронашле ловци, а не полицијата, а пак нејзиниот татко Ристо се сомнева дека таа била убиена, пишува Дневник , пренесе Плусинфо - Не може самата да се качи на планината толку далеку од селото. Не можам да поверувам дека таа самата си наштетила. Беше заведена. Мојата ќерка Маја е убиена ифрлена на планината - вели Ристе Блажески, таткото на Маја. - Ловџии од селото го пронајдоа телото, а не полицијата. Сепак, сите се прашуваме како е можно таа да стигнала на местото каде што беше најдена оти тоа од селово е 10-12 километри одење низ шумата – вели соговорник на весникот. Ловецот Гоце Станковски е еден од тројцата што го забележале телото. Тој вели дека кога го здогледале телото, не можеле да распознаат дали е маж или жена. - Околу 8.30 часот загарите почнаа силно да нè влечат, знаевме дека нешто намирисале. Погледнавме во близина и забележавме тело на човек меѓу стопениот снег. Не ги пуштивме кучињата да се доближат и веднаш ја повикавме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, изрази длабоко сочувство до семејството на малолетната Маја Блажеска, чие безживотното тело беше пронајдено на падините на планинскиот појас кај селото Велмеј. -Не е невообичаено во случај кога исчезнува малолетно дете од одредено семејство, стручните служби во одреден Центар за социјални работи да имаат мислење дека е жртва на трговија со луѓе или дека е киднапирана итн. Во однос на тоа дали се направени разговори- моите информации од Центарот за социјални работи во Охрид е дека се правени разговори, меѓутоа за понатамошниот тек на постапката со оглед на фактот дека се работи за загубен живот и во тек е истражна постапка, ве замолувам за сите детали да се обратите кон истражните органи, одговори Спасов на новинарско прашање дали е можно Маја да била жртва на трговија со луѓе и дали социјалните служби разговарале со девојчето кога се вратило по првото нејзино исчезнување. Инаку, 14-годишната Маја Блажеска од соседното село Лешани, се водеше како исчезната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Тага и болка во домот на покојната Маја Блажеска чие безживотно тело беше пронајдено пред четири дена на планините над Охрид. Нејзиниот татко со неверување ја примил веста дека неговата единица е мртва и дека починала поради ниските температури. „Не може самата да се качи на планината толку далеку од селото. Не можам да поверувам дека таа самата си наштетила. Беше заведена. Мојата ќерка Маја е убиена и фрлена на планината“, рекол таткото на девојчето Ристе Блажески за Дневник. Од ноември лани кога малолетната Маја побегнала од дома, се' до првите денови од јануари кога ловџии го пронајдоа безживотното тело на девојката, не се знаеше каква е нејзината судбина. Сепак, и по ова останува мистерија што се случило. Во околните села, во нејзиното родно Лешани, како и во Охрид, само за ова се зборуваше вчера. Сите прашуваа дали Маја е убиена, дали била жртва на измамник што ја намамил преку социјалната мрежа „Фејсбук“ или, пак, бегајќи од дома, залутала и се смрзнала на планината. „Дневник“ дознава дека жителите од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 386 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 367 | | | веќе видена

Босанскиот фудбалер Огњен Врањеш има порновидео со Јелена Карлеуша, а пејачката е подготвена да му плати 300 илјади евра за да не го објавува, пишуваат ...
сите 223 | | | веќе видена

 Интервентни мерки против загадувањето на воздухот генерално се почитуваат на целата територија на општина Аеродром, покажува вонредниот надзор градилиштата, ...
сите 197 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 437 | | | веќе видена

За разлика од минатата година, кога во главно гледавме смартфони со исечок на горната страна од екранот, оваа година конечно телефоните нема да имаат ниту ...
сите 52 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МВР потврди дека мртвото женско тело е на Маја Блажевска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: