По несреќата, возачот Ники Хејден во кома


Познатиот американски возач ГП Ники Хејден кој доживеа голема несреќа во близина на Римини додека го возеше својот велосипед,се наожа во индуцирана кома. Ова се вели во најновото соопштението од болницата каде е згрижен и се потенцира дека Хејден заработил тешки оштетувања на мозокот по жестокиот удар кој го добил од автомобилот, па сега останува да се види како ќе одговори неговиот организам во наредните неколку дена кои ќе бидат клучни за неговиот живот. Ваквата вест секако ги погоди сите верни следбеници на мото спортовите, а истите беа дополнително растревожени откако ја прочитаа искрената и ретко емотивна порака која ја испрати Валентино Роси. "Ники е еден од најдобрите пријатели кои ги имав во падокот. Бевме колеги во Хонда во неговата прва година во Мото ГП кога тој го имаше своето прво европско искуство. Таа сезона јас победив, а тој го освои својот прв подиум на Филип Ајленд. Неколку години подоцна, се боревме еден против друг за шампионатот во 2006 година до последната трка. За жал, јас тогаш ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Поранешниот шампион во мотоциклизам Ники Хејден, им подлегна на повредите по минатонеделната сообраќајна несреќа. Американецот од минатата среда беше хоспитализран со тешки повреди на главата во болницата во Чезена, откако во Римини возејќи велосипед во него удри автомобил. Врз Хејден беа извршени неколку интервенции, но и покрај напорите на докторите тој им подлегна на повредите. - Медицинскиот тим ја потврди смртта на пациентот Николас Патрик Хејден, кој беше примен на интензивна нега на 17 мај со сериозни повреди на главата, пишува во соопштението на болницата од Чезена. Хејден кој во периодот од 2003 до 2016 година настапуваше во Светскиот шампионат во мотоциклизам за тимовите на Хонда и Дукати со кои настапи на 218 трки, забележа три победи, а 28 пати избори место на подиумот. Токму Американецот беше човекот кој ја прекина доминацијата од пет титули во низа на Валентино Роси, кога во 2006 година во „кралската класа“ во Мото ГП ја освои титулата.
| | веќе видена | слични

Врз Хејден беа извршени неколку интервенции, но и покрај напорите на докторите тој им подлегна на повредите. - Медицинскиот тим ја потврди смртта на пациентот Николас Патрик Хејден, кој беше примен на интензивна нега на 17 мај со сериозни повреди на главата, пишува во соопштението на болницата од Чезена. Хејден кој во периодот од 2003 до 2016 година настапуваше во Светскиот шампионат во мотоциклизам за тимовите на Хонда и Дукати со кои настапи на 218 трки, забележа три победи, а 28 пати избори место на подиумот. Токму Американецот беше човекот кој ја прекина доминацијата од пет титули во низа на Валентино Роси, кога во 2006 година во „кралската класа“ во Мото ГП ја освои титулата. /МИА
| | веќе видена | слични
7 копии

Ники Хејден (35) , поранешниот шампион во Мото ГП им подлегнал на повредите. Американецот од минатата среда беше хоспитализран со тешки повреди на мозокот, во болницата во Чезена, откако додека возел велосипед во него удри автомобил. „Детето од Кентаки“ е последниот Американец кој станал светски првак во „кралската класа“, во Мото ГП. Хејден во 2006 година ја освои титулата и ја прекина низата од пет титули на Валентино Роси. Хејден беше дел од Мото ГП семејството од 2003 до 2016 година, за Хонда и Дукати стартуваше на 218 трки, забележал три победи, а 28 пати изборил место на подиумот. Минатата сезона започна да вози во Супербајк серијата, а сезоната 2016 ја заврши на петтото место. Сезонава се наоѓаше на 13 место во вкупниот пласман, а возеше за Ред Бул Хонда.
| | веќе видена | слични

Светскиот шампион во мотоциклизам, легенда на Honda и воопшто автомото спортот, почина на 35-годишна возраст, откако при возење на велосипед во Римини, Италија беше удрен од автомобил. Хејден во сообраќајната несреќа се здоби со сериозни повреди на главата и градниот кош. И покрај надежта дека ќе успее, во болницата во Чезена едноставно неможеле многу да му помогнат … Пет дена беше држен во кома, бидејќи проценките биле дека нема да може да ја издржи операцијата. Вчера попладне, претставници на болницата во Чезена само ја потврдија веста за неговата смрт. „Медицинскиот тим ја потврди смртта на пациентот Николас Патрик Хејден, кој беше хоспитализиран во среда, 17 мај на интензивна нега во болницата Буфалини во Чезена откако претходно тој ден се здобил со повеќе сериозни повреди“, стои во соопштението издадено од болницата. Возачот кој го удри Хејден веднаш бил подложен на алко-тест, но резултатите покажале дека тој не бил под дејство на алкохол за време на несреќата. Италијанската полиција се уште врши ...
| | веќе видена | слични

Претставници од болницата во Чезена соопштија дека поранешниот првак во Мото ГП, американскиот мотоциклист Ники Хејден ја загубил најважната битка во животот. Тие соопштија дека тој починал поради повредите добиени при сообраќајна несреќа во близината на Римини. Тој во група од десетина пријатели возел велосипед, кога на него налетал автомобил, Американецот бил однесен во болница во Римини, од каде со тешки повреди на градите и главата бил итно пренесен во клиниката во Чезена. Двата хирушки зафати кои хирурзите ги извршиле врз 36 годишниот Хејден, се покажале недоволни за да се спаси животот на славниот мотоциклис. Хејден во 2006 година ја прекина доминацијата на Валентино Роси, кога ја освои титулата во Мото ГП шампионатот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Мотоциклистичкиот спорт загуби шампион. Ники Хајден ја загуби најважната трка во животот. Освојувачот на титулата во Мото ГП првенството во 2006 година почина на одделението за интензивна нега во болницата „Маурисио Буфалини“ во Чезена како последица на тешко оштетување на мозокот. Поранешниот ас на Дукати се здоби со фатални повреди додека возеше велосипед во Римини кога во него удри автомобил. Лекарите во Италија со денови се бореа за неговиот живот, но Хајден не се извлече. Од болницата се огласија со соопштение во кое се вели дека е примен со сериозна политраума, дијагноза што во медицината се користи за пациенти со повеќекратни трауматски повреди. Покрај тешките повреди на главата, американскиот мотоциклист се здоби и со тешки повреди на градниот кош поради што беше во индуцирана кома. „Детето од Кентаки“ како го нарекуваат во мотоциклистичките кругови е последниот Американец со титулата во т.н. „кралска класа“ (Мото ГП). Ќе остане запаметен како човек што во 2006 година ја прекина петгодишната ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот мотоциклист Ники Хејден денеска ја загуби најважната трка, откако претставниците на болницата во Чезена обелоденија дека починал како последица од повредите здобиени при сообраќајната несреќа во близина на Римини. Хејден возел со велосипед со група од десетина пријатели, кога на него налетал автомобил, по што Американецот со тешки повреди на градите и главата бил однесен во болница во Римини, од каде итно бил пренесен во клиниката во Чезена. Хирурзите извршиле два хируршки зафати врз 36-годишниот Хејден, но и тоа се покажало недоволно за да се спаси животот на овој познат мотоциклист, кој во 2006 година се закити и со титулата во Мото ГП шампионатот.
| | веќе видена | слични

Пред три дена светот дозна дека беше тешко повреден во сообраќајна несреќа. Денеска им подлегнал на повредите (здобиени во Италија) поранешниот шампион во Мото ГП, 35-годишниот Американец Ники Хејден откако на него налетал автомобил водека возел велосипед, во текот на тренингот за трката на Супербајк светскиот шампионат во Имола. Американецот во 2006. година како возач на Хонда ја освои титулата во најсилната класа, а од минатата сезона настапуваше и во Супербајк светскиот шампионат.
| | веќе видена | слични

Некогашнииот шампион во МОТО ГП Ники Хејден починал во болницата во Чезена, соопштија од таму. Шампионот од 2006-тата во МОТО ГП, почина од повредените кои ги здоби во сообраќајката во близина на Римини, кога додека возел велосипед налетал на автомобил и завршил со тешки повреди. Loading...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членот на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов, неодамна разрешен од позицијата член на Извршниот комитет на партијата, во гостувањето во емисијата „ 360 степени “ на ...
сите 160 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 202 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

Третиот нацрт-амандман, што се однесува на членот три од Уставот на Република Македонија е на дневен ред на денешното продолжение на седницата на собраниската ...
сите 291 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 74 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

По повеќе од 12 часа во кривичниот суд, нешто по полноќ заврши распитот на петмина осомничени во случајот „Империја на СЈО, а од 2 по полноќ па натаму, ...
сите 191 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По несреќата, возачот Ники Хејден во кома

Од:
До кого (е-маил):
Порака: