Завршија фалбите за Таравари, ВМРО-ДПМНЕ му порачува да се `приземји`


Само неколку дена го пофалија дека е стручен и соодветен за министер за здравство, ВМРО-ДПМНЕ денеска упати сериозни критики за првиот лекар Арбен Таравари. Тие го обвинија за национализам и ароганција, кој најавува дека ќе укинува реформски проекти во здравтсвото. "Само што помисливме врз основа на професионалната биографија дека Арбен Таравари ќе биде солиден министер кој ќе си ја гледа министерската и стручна работа, ние веќе гледаме разулавен националист кој едвај чека да влезе во конфликт по национални, етнички и партиски прашања. Му порачуваме многу да не се сили, да не скока, да се приземји, да не дојде брзо време да го моли за нешто ВМРО-ДПМНЕ", му порачаа денес од ВМРО-ДПМНЕ на новиот министер за здравство од Алијансата на Албанците. Забележувајќи дека очигледно нема доволно политичко искуство и мисли дека "вечно ќе биде тоа", почнува да покажува ароганција и ксенофобичност, што може ќе му се допадне на неговиот шеф, но не е добра препорака за мнозинството граѓани кои очекуваат од него да го подобри ...
| | веќе видена | слични

Министерството за здравство разгледува дали може да го зголемат времетраењето на прегледот кај специјалист. Доколку наместо досегашните 15 минути во ординацијата се задржете 20 или 30 минути ќе треба и поголем број на термини кај лекарите. За овие предлози неофицијално новиот министер за здравство разговарал со тимот од Мој термин. Исто така било дискутирано и за други опции. За да нема листа на чекање или матичните да ги селектираат и соодветно лекуваат пациентите, а на клиниките да ги испраќаат само потешките случаи или поак специјалистите и професорите да имаат повеќе амбулантски денови. Од министерството само официјално потврдија дека бил одржан состанок со членови од Упртавата за електронско здравство, но без конкретни решенија и рокови. -Веќе се договорени средби за поширок дијалог и изнаоѓање заеднички оптимални решенија со директорите на универзитетските клиники, планирани се состаноци и со Лекарската комора на Македонија, стои во кусиот одговор од МЗ. Инаку Арбен Таравари веднаш по влегувањето во ...
| | веќе видена | слични

Новиот министер за здравство нема да го укине “Мој термин”, но ќе го реформира според личното искуство кое го имал во ординација како лекар. За промените во системот Арбен Таравари утре ќе разговарал со претставници од Управата за електронско здравство. - Јас сум за промени во Мој термин, а веќе утре ќе имам состанок со претставниците на Мој термин, изјави Арбен Таравари. Таравари најави дека лекарите ќе добиваат цела плата, нема да има казни туку само месечни парични награди. Планира да ги укине економските директори и со тие пари да ги наградува најдобрите доктори во болницата или клиниката. - Тие места треба да се укинат и средствата да се пренаменат за неколку успешни лекари во болниците, додаде Таравари. На 25 годишнината од постоењето на Лекарската комора новиот министер рече дека новата национална стратегија ќе биде устав на лекарите. Таравари довербата на пациентите ќе ја враќа преку успешни приказни за докторите.
| | веќе видена | слични

Новиот министер за здравство Арбен Таравари засега нема намера да го укине проектот „Мој термин“ туку ќе направи обиди да го промени според потребите на пациентите и секако според можностите на лекарите. За таа цел ќе го користи и сопственото искуство како лекар во ординација, а ќе одржи средба и со претставници од Управата за електронско здравство. - Јас сум за промени во Мој термин, а веќе утре ќе имам состанок со претставниците на Мој термин, изјави Арбен Таравари, министер за здравство. Таравари најави дека лекарите ќе добиваат цела плата, нема да има казни туку само месечни парични награди. Планира да ги укине економските директори и со тие пари да ги наградува најдобрите доктори во болницата или клиниката. - Тие места треба да се укинат и средствата да се пренаменат за неколку успешни лекари во болниците, додаде Таравари. На 25 годишнината од постоењето на Лекарската комора новиот министер рече дека новата национална стратегија ќе биде устав на лекарите. Таравари довербата на пациентите ќе ја враќа ...
| | веќе видена | слични

Пациенти кои со месеци чекаат за слободен термин, редици, гужва и нервоза во болничките ходници, лекари кои работат за ниски плати, под притисоци и со страв од казни. Ќе успее ли новиот министер да ја смени моменталната слика во здравството? Арбен Таравари и самиот доаѓа од лекарската фела, со што одблиску е запознаен со проблемите на ресорот кој ќе го води. Најавува неколку итни реформи со кои смета дека ќе се поодобрат состојбите во здравствениот систем. Еден од првите чекори кои ќе ги преземе е укинување на негативниот учинок. Наместо да казнува, вели дека ќе ги наградува најуспешните лекари. Средствата ќе се двојат од платите на економските директори на клиниките, кои пак ќе ги прераспредели на друга функција. „ “, изјави Арбен Таравари – Министер за здравство. Промени ќе има и во електронскиот систем Мој Термин. За утре е закажана средба на министерот со претставниците, на која ќе се разгледуваат слабостите во системот. „Јас не сум за тоа насекаде да има по два директори, но повторно ќе треба со ...
| | веќе видена | слични

Новиот министер за здравство гарантира дека лекарите ќе земаат 100 процентна плата, а ќе бидат наградувани само најдобрите неколкумина. Парите за награда ќе се обезбедат од платите на економските директори Докторите и натаму ќе земаат плата по принципот „плаќање по учинок“, но повеќе нема да бидат казнувани. Новиот министер за здравство гарантира дека лекарите ќе земаат 100 процентна плата, а ќе бидат наградувани само најдобрите неколкумина. Парите за награда, како што вели Таравари, ќе се обезбедат од платите на економските директори, функција која според него е непотребна и треба да се укине во сите здравствени установи. Промени ќе претрпи и електронскиот систем за закажување прегледи „Мој Термин“. Но во каква насока ќе бидат тие ќе се знае откако министерот ќе се сретне со тимот кој работи на овој систем. Таравари најави дека министерството ќе почне кампања во која ќе се раскажуваат успешните приказни на докторите, со цел, како што рече, пациентите да знаат ...
| | веќе видена | слични

Лекарите ќе добиваат награди, но не и казни- ќе им се укине негативниот учинок. Ова е првата реформа во здравствениот систем, која ја најавува министерот Арбен Таравари. Наградите ќе се обезбедат од парите од вторите директори на клиниките, чии работни места ќе се пренаменат, а парите да им се дадат на најуспешните лекари во болниците. „Учинокот ќе остане, но нема да има негативен учинок, секој лекар ќе зема 100 проценти плата, но ќе има доктори кои ќе бидат наградени, тоа се најуспешните. Секаде има по два директора, јас мислам дека тоа не е потребно, тоа е луксуз, но сепак треба со правниот тим да ги разгледаме можностите. Вторите директори, да бидат шефови на администрација да продолжат да работат, а парите да одат за пет- шест најуспешни доктори во клиниките или јавните установи“, изјави министерот Таравари. Дигнитетот на докторите мора да се одржува - порача Таравари на 25 годишнината од формирањето на Лекарската комора. Според претседателката Старделова, Комората ќе работи за доброто на пациентите и на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Промени во проектот „Мој термин“ најавува ресорниот министер Таравари. Најуспешните докторите ќе бидат наградувани, казни нема да има. Наградите, според него, ќе се обезбедат од парите од вторите директори на клиниките, за кои како што рече, тие места треба да бидат укинати. „Јас сум за промени во Мој термин, а веќе утре ќе имам состанок со претставниците на Мој термин. Учинокот ќе остане, а нема да има негативен учинок. Платата ќе си биде 100 проценти, а ќе има и наградени доктори, односно тие што ќе бидат најуспешни“, изјави Таравари. Министерот за здравство Арбен Таравари присуствуваше на одбележувањето на 25 години од основањето на Лекарската комора. Извор:МРТ
| | веќе видена | слични

Тој најави дека мерката “Мој термин” ќе се унапреди со тоа што ќе се укине системот на казнување на лекарите и наместо негативна плата по учинок, тие ќе се мотивираат и ќе бидат наградувани . Наградите за докторите, според Таравари, треба да се обезбедат од парите од вторите директори на клиниките за кои, како што рече, тие места треба да се укинат и средствата да се пренаменат за неколку успешни лекари во болниците. Министерот најави состанок на тим за креирање на стратегијата на лекарите која ќе биде национална стратегија за здравството 2017- 2020, која според него ќе биде уставот на лекарите.
| | веќе видена | слични
11 копии

Промени во проектот „Мој термин“ на Министерството за здравство, односно само награди наместо казни за докторите, најави денеска министерот за здравство Арбен Таравари и информираше дека утре ќе оствари состанок со претставниците на проектот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 444 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 154 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 70 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Познатата српска пејачка, Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи. 41 годишната турбо-фолк ѕвезда често ги менуваше партнерите. ...
сите 191 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Завршија фалбите за Таравари, ВМРО-ДПМНЕ му порачува да се `приземји`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: