Џафери и Вељаноски во битка за претседателскиот кабинет


Новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери денеска дојде во Собранието, откако претходно најави дека за кратко време парламентот ќе биде вратен во функција. Но, наспроти оптимизмот на Џафери и на СДСМ дека уште денеска е можно да ја превземе собраниската палка, од ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дела Џафери не е избран во легитимна процедура, поради што нема право да претендира на претседателскиот кабинет во Собранието. Од ВМРО-ДПМНЕ се децидни дека досегашниот претседавач Трајко Вељаноски останува во претседателскиот кабинет. Од СДСМ не ја исклучуваат можноста уште денеска Џафери да испрати писмо до претседателот на државата Ѓорге Иванов, со кое ќе го информира дека е формирано ново парламентарно мнозин ство, дека е избреан претседател на Собраниетои по што почнува да тече рокот од десет дена за доделување на мандатот. Сепак, ова ќе биде направено откако Џафери и суштински ќе ја превземе спикерската функција. Од партијата на Зоран Заев не ја исклучуваат можноста повторно да соочат со пречки при превземање ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателот на Собранието на РМ, Талат Џафери, е на средба со американскиот амбасадор Џес Бејли.Еден час подоцна Џафери ќе се сретне и со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние. Актуелните политички случувања и повторното ставање на законодавниот дом во функција се темите за кои, најверојатно, се разговара на двојниот состанок со амбасадорите. Засега не се најавени изјави по состанокот, но се очекува да има подетални информации по завршувањето на средбите
| | веќе видена | слични
9 копии

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска имаше одделни официјални средби со амбасадорот на САД Џес Бејли и со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние. Амбасадорот Бејли, како што се наведува во соопштението од собраниската прес-служба, му упатил честитки на Џафери за изборот на функцијата претседател на Собранието, како прв и мошне важен чекор во консолидација и стабилизација на политичката ситуација во Република Македонија. За остварување на таа цел, кажал Бејли според соопштението, Амбасадата на САД координирано работи заедно со Делегацијата на Европската унија во Република Македонија, бидејќи од непроценливо значење, за иднината на државата, се активностите што ќе следат. - Како следен од низата многу важни чекори за иднината на Република Македонија, амбасадорот Бејли го истакна формирањето на новата Влада, при што претседателот на Собранието, Џафери го информираше за преземените чекори во таа насока, за процедурата пропишана со Уставот, Законот за Собрание и Деловникот, ...
| | веќе видена | слични

Новиот собраниски претседател Талат Џафери беше домаќин на амбасадорот на САД во Скопје Џес Бејли, а во неговиот кабинет немаше албански знамиња. Во кабинетот во текот на состанокот биле изложени македонски знамиња и американското знаме. Како што пренесоа дел од медиумите, Џафери се откажал од знамето на Албанија во својот кабинет на барање на неговиот партиски шеф, лидерот на ДУИ Али Ахмети. Од Ахмети, како што се пишува, телефонски тоа го барале некои амбасадори кои сметаат дека тоа е провокација. Џафери преземајќи ја должноста претседател на Собранието на 3 мај во кабинетот внесе две албански знамиња, но набрзо потоа ги отстрани бидејќи некои амбасадори го предупредиле Ахмети дека тоа е непотребна провокација. На средата Талат и Бејли разговарале за идните активности на Собранието во насока на формирање на влада и излез од кризата во политиката која ги кочи сите институции.
| | веќе видена | слични

„Изборот на Претседател на Собранието е прв и мошне важен чекор во консолидација и стабилизација на политичката ситуација“- собраниската служба ги пренесува ставовите од на амбасадорите на САД и на Франција со Талат Џафери. Реафирмиран бил ставот дека местото за дебата и за соочување на политичките ставови и мислења е Собранието, бидејќи тој е легитимен орган на граѓаните, а сите останати ставови искажани од претставници на високи државни институции не смеат да бидат пречка за конечно заокружување на веќе започнатите демократски процеси, кои се без алтернатива. „Процедурата за избор на нова Влада ќе претставува почеток на реализација на ингеренциите на новиот претседател на Собранието, врз основа на Уставот, законите и Деловникот на Собранието“, велат од Кабинетот на спикерот. Биле разменети мислења и за сензитивни прашања поврзани со настаните од 27 април, за новонастанатите околности и одредени перцепции по преземањето на функцијата претседател на Собранието, за модалитетите на нивното решавање и ...
| | веќе видена | слични

„Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, имаше  одделние средби со Н.Е. амбасадорот на САД во Република Македонија, г. Џес Бејли и со Н.Е. амбасадорот на Француската Република во Република Македонија, г. Кристиан Тимоние Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, оствари официјална средба со амбасадорот на САД во Република Македонија, г. Џес Бејли, кој му упати срдечни честитки за изборот на функцијата претседател на Собранието, како прв и мошне важен чекор во консолидација и стабилизација на политичката ситуација во Република Македонија. Притоа истакна дека за остварување на таа цел Амбасадата на САД координирано работи заедно со Делегацијата на Европската унија во Република Македонија, бидејќи од непроценливо значење, за иднината на државата, се активностите што ќе следат. Како следен од низата многу важни чекори за иднината на Република Македонија, амбасадорот Бејли го истакна формирањето на новата Влада, при што претседателот на Собранието, г. ...
| | веќе видена | слични

Денеска претседателот на Собранието Талат Џафери оствари официјални средби со амбасадорот на САД, Џес Бејли и со амбасадорот на Франција, Кристиан Тимоние. Двајцата соговорници му честитале за изборот, а Бејли истакнал дека ова е прв и мошне важен чекор кон консолидација и стабилизација на политичката ситуација во Македонија.Од Собранието соопштија дека на средбата со Бејли, Џафери го информирал за преземените чекори кон формирање на Влада, односно за уставната процедура, подвлекувајќи дека тој е должен да ги спроведе и да одговара за сите негови ингеренции откако ќе му биде доставен Предлог за состав на Влада и Програма за работа.- Двајцата соговорници разменија конструктивни мислења и по други актуелни и сензитивни прашања сврзани со немилите настани од 27 април, за новонастанатите околности и одредени перцепции по преземањето на функцијата претседател на Собранието, за модалитетите на нивното решавање и надминување, како и за местото, улогата и дејствувањето на сите државни институции, особено трите ...
| | веќе видена | слични

Формирањето на новата влада и неоходните реформи беа теми на разговорите на претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери со амбасадорите на САД и Франција Џес Бејли и Кристиан Тимоние.На одделни средби беше заклучено дека мошне важен чекор во консолидацијата и стабилизацијата на политичката ситуација беше изборот на претседател на Собранието.„За остварување на таа цел Амбасадата на САД координирано работи заедно со делегацијата на Европската Унија во Република Македонија, бидејќи од непроценливо значење, за иднината на државата, се активностите што ќе следат.Како следен од низата многу важни чекори за иднината на Република Македонија, амбасадорот Бејли го истакна формирањето на новата влада, при што претседателот на Собранието, Џафери го информираше за преземените чекори во таа насока, за процедурата пропишана со Уставот, Законот за Собрание и Деловникот, подвлекувајќи дека тој е должен да ги спроведе и одговара за сите негови ингеренции откако ќе му биде доставен предлог за состав на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска оствари официјална средба со амбасадорот на Франција, Кристиан Тимоние, кој од името на претседателот на Француското Национално собрание и од името на претседателот и членовите на пратеничката група за пријателство со Собранието, му упати срдечни честитки за изборот на функцијата претседател на Собранието. Притоа го реафирмираше ставот дека со овој чекор ќе започне низата од следни чекори кон конечно формирање на новата Влада, како врвен демократски израз на мнозинството од граѓаните на Република Македонија, соопшти прес-службата на Собранието. „Соговорниците споделија свои видувања и за евентуалните непосакувани чекори во оваа смисла, при што господинот Џафери го реафирмираше својот став дека местото за дебата и за соочување на политичките ставови и мислења е Собранието на Република Македонија, бидејќи тој е легитимен орган на граѓаните на Република Македонија, а сите останати ставови искажани од претставници на високи државни институции не смеат да бидат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Собранието Талат Џафери го пречека американскиот амбасадор Џес Бејли на денешната средба во неговиот кабинет со три македонски знамиња, само пет дена по инцидентот со албанското знаме на неговиот прв работен ден во парламентот. Само што влезе во претседателскиот кабинет во Собранието на 3 мај, Џафери стави две албански знамиња во кабинетот, по што неколкумина од амбасадорите го контактирале лидерот на ДУИ Али Ахмети и му кажале дека неговиот сопартиец направил непотребна провокација со македонските медиуми на албански јазик. Талат Џафери и Џес Бејли на денешната средба во претседателскиот кабинет во Собранието. (Фото: Ѓ. Личовски) Ахмети им одговорил дека ставањето албански знамиња во кабинетите на функционерите од неговата партија било вообичаена пракса, па би било хипокризија ако Џафери се слика без знамето, а подоцна да го стави. Веќе утредента, Високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерина го опоменала Талат Џафери дека како претседател на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на ...
сите 530 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 147 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 107 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џафери и Вељаноски во битка за претседателскиот кабинет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: