Македонската и Бугарската академија на науките усвоија Платформа за соработка


Претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, академик Таки Фити и претседателот на Бугарската академија на науките, академик Јулијан ...
| | веќе видена | слични

Договорот за промена на името за севкупна постигнат меѓу премиерите на Република Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, а потпишан од министрите за ...
| | веќе видена | слични

За помалку од 3 месеци, првиот човек на МАНУ го смени ставот. Ако во март сметаше дека решение кое бара промена на Уставот не е возможно, вчера, Фити го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот човек на Ману, Таки Фити и неговиот колега потпрестедателот на БАН Васил Николов денеска во Скопје ја потпишаа платформата за соработка мегу ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија не е обичен билатерален, туку договор од посебно значење, зашто јасно ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Сите ние моравме да проголтаме едно горчливо апче, бидејќи не е лесно да ви се промени името, но на крајот на краиштата ние знаеме што сакаме и знаеме по кој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За прв пат во историјата на конгресите на ЕНП во Хелсинки се покануваат и членови на политичка партија кои се исклучени од неа. Зошто дел од раководството се ...
сите 89 | | | веќе видена

До унгарското Министерство за правда деновиве ќе биде доставено барањето со целокупната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, ...
сите 135 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 63 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 132 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 204 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонската и Бугарската академија на науките усвоија Платформа за соработка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: