Авантуристи се венчаа на Монт Еверест

Пар авантуристи се венчаа на Монт Еверест. Тоа се Џејмс Сисом и Ешли Шмидер кои планинареле цели три недели за да го кажат судбоносното "да" на врвот на светот. Бидејќи не се обожаватели на традиционалните свадбени прослави, 32-годишната авантуристка и нејзиниот 35-годишен партнер изодија илјадници километри за да стигнат до базниот камп Еверест, каде се заколнаа на вечна љубов. Кампот се наоѓа на висина од 5.300 метри, но тоа не беше пречка невестата да блесне во прекрасна венчаница. "По долго размислување, одлучивме дека традиционалната свадба не е за нас. Колку и да сакавме да го споделиме нашиот специјален ден со семејството и пријателите, и двајцата бевме обземени од идејата за стапување во брак за време на неверојатно патување", вели Џејмс. На ова се надворзува Ешли која вели дека и двајцата се ненаситни обожаватели на отворените простори. "Сме биле на височина од над 4.000 метри, но знаевме дека тринеделно пешачење до базниот камп на Еверест ќе биде многу поголем физички и ментален предизвик од с? што ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Јужноафриканецот Рајан Шон Дејви (43) немал 11.000 долари колку што му биле потребни за самостојно качување на Монт Еверест, но не сакал да отстапи од своите намери.Тој сепак тргнал во поход. Сепак, според неговите тврдења, на висина од 7.300 метри, го фатила бура и бил принуден да се сокрие во пештера. Таму поминал некое време, со цел спасувачите да не го забележат.Сепак, не поминал незабележано, а во неговата долга објава на Фејсбук, се жали дека спасувачите го третирале како убиец.Сега тој мора да плати казна од 22.000 долари, а на своите следбеници на социјалните мрежи им порача дека планира да преземе одговорност за својата постапка.
| | веќе видена | слични

Тој сепак кренал во поход. Меѓутоа, според неговите тврдења, на висина од 7.300 метра го фатила бура и било принуден да скрие во пештера во близина. Тука се криел некое време за спасителите да не го забележат. Меѓутоа, не поминал незабележан, а на објавата на својот Фејсбук профил се жали дека спасителите го третирале како убиец. Сега ќе мора да плати казна од 22.000 долари, а своите пријатели на социјалните мрежи им рекол дека има намера да ја презеде одговорноста за својата постапка.
| | веќе видена | слични

Кинеските државни емдиуми објавија дека работници и волонтери собрале четири тони ѓубре на кинеската северна страна на Монт Еверест во акција за чистење. Новинската агенција Синхуа објави дека локалната влада на Тибет поставила станици за сортирање, рециклирање и уништување на ѓубрето како конзерви, најлонски кеси, опрема за планинарење, шатори, боци со кислород и друга опрема. Операцијата што почна на 6 мај ги опфати планинските алпинистички стази и кампот на подрачјето меѓу 5.200 и 6.500 метри надморска висина. Еверест се протега на територија на Кина и на Непал. Секоја година околу 60.000 алпинисти и водачи ја посетуваат кинеската страна на планината што во Кина го носи тибетскиот назив Комолангма.
| | веќе видена | слични

Луѓето кои се упатуваат на Монт Еверест се свесни дека се изложуваат на голем ризик и дека во кризни ситуации најчесто можат да се потрпат само на себе. Многу тела денес почиваат на патот кон највисокиот врв на светот, пренесе Блиц. 1. Џорџ Малори (причина за смртта: пад/удар во глава) Џорџ бил еден од првите кои се обиделе да се качат на Еверест. Исчезнал 1924 година, но телото му е пронајдено и идентификувано дури 1999 година. Се уште не е утврдено дали дошол до врвот на планината. 2. Непозната личност Ова тело толку долго било на планината што речиси е мумифицирано. 3. Непозната личност Неколку тела се пронајдени во близина на опасна карпа. За жал, ниту едно од нив не е идентификувано. 4. Францис Астентијев (причина за смртта: изложеност на студ) Францаис 1998 година се качувала на планината заедно со својот сопруг, а потоа се разделиле. Се обиделе да се пронајдат, но не им успеало. Двајца други планинари ја нашле Францис додека се уште била жива. Таа молела да не ја оставаат, но тие не можеле да се ...
| | веќе видена | слични

Димитар Илиевски – Мурато (29 септември 1953, Битола – 10 мај 1989, Непал) — македонски алпинист, познат како првиот Македонец што ја има освоено највисоката планина во светот — Монт Еверест. Се искачил на 10 мај 1989, по што не успеал да се врати во базниот логор и официјално се води како изчезнат. Димитар Илиевски е еден од најголемите алпинисти во историјата на македонскиот алпинизам и спортот воопшто. Се одликувал со фрапантна љубов кон планините и непоколеблива амбиција за соочување со најтешките предизвици. Во својата богата алпинистичка кариера се има искачено на повеќе планински врвови. Во негова чест на Пелистер подигнато е спомен-обележје. Посмртно ја има добиено наградата Медал за заслуги за Македонија. На 10 мај 1989 година Димитар Илиевски – Мурато како член на македонската алпинистичка хималајска експедиција „Еверест ’89“ се искачи на највисокиот врв на светот Монт Еверест на Хималаите, за прв пат развиорувајки го југословенското знаме. Искачувањето е направено од непалската страна преку ...
| | веќе видена | слични

Американците Џејмс Сисом и Ешли Шмидер патувале од Калифорнија до Катманду за да стигнат до базата на Монт Еверест да се венчаат. Невестата се дотерала во бел фустан, а младоженецот во свечен костум. На парот му биле потребни три седмици за да се искачи до базниот камп, на надморска височина од 5.180 метри. Ниту студот, ниту снегот, ниту пак висинската болест не ги поколебале овие млади луѓе да се венчаат на Монт Еверест. Џејмс и Ешли цела година го планирале патувањето, односно венчавката. Иако условите биле лоши, Ешли имала класична венчаница, а на нозете, сепак, наместо високи потпетици носела гојзерки. Двајцата цело време биле среќни во текот на авантурата. - По долго размислување, одлучивме дека традиционалната венчавка не е за нас. Колку и да сакавме да го споделиме тој момент со нашето семејство и пријателите, и двајцата нè привлече оваа екстремна и интересна идеја. Ние сме големи љубители на природата и веќе сме биле на висина од 4.200 метри. Сепак, знаевме дека патот до базниот камп на Монт Еверест ...
| | веќе видена | слични

Ешли Шмејдер и Џејмс Сисон поминале цели три недели искачувајќи се на Монт Еверест, на височина од 5.200км над нивото на морето во еден камп поставен на планината. Откако одлучиле дека традиционална венчавка не е за нив, цела година поминале планирајќи се што им треба за венчавката од соништата. - Колку и да сакавме да го споделиме нашиот специјален ден со семејството и со пријателите и двајцата посакавме да имаме неверојатен одмор, изјави Ешли. Парот претходно се искачил на 4.250км надморска височина, но имале одредени потешкотии. Овој пат, се поминало во најдобар ред. Се уште не е јасно кој ја официјализирал венчавката, но целиот пат е документиран од фотографот на свадби Чарлтон Чурчил, кој патувал со парот од Калифорнија.
| | веќе видена | слични

 Се вели дека љубовта може да помести планини, но еден пар од Калифорнија докажа дека љубовта може и да ги искачи и највисоките планини. Ешли и Џејмс сметале дека авантуристичката свадбена церемонија е она што им треба, наместо традиционално собирање на гости. Па, си поставиле предизвик – да се качат на Монт Еверест и таму да се венчаат. Авантурата траела 3 недели за да стигнат до кампот, каде конечно можеле да ги рзменат своите брачни ветувања. Она што е најинтересно е што постојано имале фотограф да ги придружува. Токму затоа фотките не се опишуваат со зборови:
| | веќе видена | слични
4 копии

Класичната венчавка не била опција за Џејмс Сисом и Ешли Шмидер, иако им е жал што тој момент не можеле да го споделат со семејството и пријателите. Тие одлучиле да го изговорат судбоносното „да" на – Монт Еверест. Класичната венчавка не била опција за Џејмс Сисом и Ешли Шмидер, иако им е жал што тој момент не можеле да го споделат со семејството и пријателите. Тие одлучиле да го изговорат судбоносното „да" на – Монт Еверест. Џејмс Сисом (35) и Ешли Шмидер (32) од САД, се искачувале три недели за да стигнат до основниот камп на Монт Еверест на 5.180 метри надморска височина. Не им пречеле ниту големиот студ, ниту пробивањето низ снег и болеста од височина, бидејќи пред себе имале невообичаена цел – да се венчаат на Монт Еверест. Тие го планирале ова патување една година, а кога дошле на врвот, во шаторот се подготвиле за венчавката. Иако било многу студено, Ешли носела класична венчаница, а на нозете имала чизми. Сепак, не ја симнувала насмевката од лицето. Се присетила како им дошла идејата да се венчаат на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 804 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 314 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 101 | | | веќе видена

Вечерва ТВ21 ја организираше последната претседателска дебата помеѓу кандидатите кои во недела ќе се борат за функцијата претседател на државата. Кандидатот на ...
сите 228 | | | веќе видена

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори и првиот круг од предвремените локални избори за избор на ...
сите 124 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Авантуристи се венчаа на Монт Еверест

Од:
До кого (е-маил):
Порака: