Вкусен десерт за чие подготвување ви се потребни само 6 минути


Путерот од кикирики е навистина вкусен. Можете да го користите за премачкување на палачинки во комбинација со мед или џем, да го консумирате додека пиете кафе, а исто така, може да го употребите како состојка за подготовка на овој вкусен колач. Потребни состојки : – 230 грама растопен путер – 260 грама мелени бисквити – 380 грама рафиниран шеќер – 220 грама путер од кикирики – 150 грама чоколадо за готвење Начин на подготовка : 1. Во стаклен сад измешајте ги путерот, мелените бисквити, шеќерот и 180 грама путер од кикирики. Хомогената маса ставете ја во тавче. 2. Во микробранова стопете го чоколадото и соединете го со остатокот од путерот од кикирики, па прелијте ја претходно подготвената смеса. 3. Колачот ставете го во ладилник, па сечете го после 1 час. Вашите рецепти пишете нѝ ги тука , а ние со задоволство ќе ги споделиме со нашите посетители.
| | веќе видена | слични
3 копии

Битолскиот путер е најновиот производ од Бимилк што ги воодушевува сите сладокусци и љубители на вистинскиот вкус на путерот. Битолскиот свеж путер е создаден од најквалитетни суровини. Неговиот совршен мирис и вкус им дава нов живот на сендвичите, на колачите и на омилените јадења. Тој е вистинскиот сојузник во кулинарската уметност бидејќи го о благородува секој домашен колач или, пак, јадење што сме решиле да го зготвиме. Освен што е идеален за подготовка на секое домашно јадење, Битолскиот путер е одличен извор на енергија, природно богат со витамините А и Д што заедно со многуте хранливи состојки благотворно влијаат врз организмот. Битолскиот путер е природен, здрав и вкусен избор за секого. Во продолжение ви претставуваме два интересни рецепти со Битолски путер што ќе ве вратат во детството. Мирисот на домашните колачиња и кифлички е еден од најпосакуваните мириси во куќата. Сигурно сите се сеќаваме на вкусот и на мирисот на меките кифлички и колачиња што ги правеше нашата баба. Тајната на совршениот ...
| | веќе видена | слични

Ана ни испраќа вкусен и богат рецепт за вафли. Зошто го носи тоа име проценете сами, а еве како да ја приготвите: 1 јајце хималајска сол 3 лажици маслиново масло 1 лажица маст 1 чаша обична или кисела вода р’жано брашно Сите состојки ставете ги во еден сад. Додајте количина на брашно додека да добиете смеса погуста од онаа за обични палачинки. Оставете ја смесата да отстои 1 час, а потоа додадете малку прашак за печиво. Печете во апарат или тостер за вафли. Додајте топка сладолед, парчиња диња и круша, а одозгора ставете мед парчиња бадеми и суво грозје. На здравје! Поврзани вести на Gotvi.mk : Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука
| | веќе видена | слични

Сочно пилешко печено во млеко – брзо и вкусно јадење! 400 гр пилешко бело месо 100 мл бело вино или пилешки бујон 200 мл млеко 2 лажици брашно 1 главица кромид 1 лажица сечкан магдонос 1 чешне лук сол бибер Исечете ги пилешките гради да бидат со еднаква дебелина. Посолете и побиберете по вкус, па извалкајте го пилешкото во брашно. Загрејте масло и пропржете ситно сечкан кромид. Додајте месо и печете додека не порумени. Во тавата додајте бело вино или пилешки бујон и претходно разматено брашно и млеко. Мешајте за сосот да не се залепи за дното. Кога сосот ќе ја добие саканата густина додајте ситно сечкан магдонос и лук. Сервирајте топло со салата по желба. Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука
| | веќе видена | слични

Ова е еден од најдобрите и најбрзите начини за подготовка на печурки… 300 гр шампињони 1 главица кромид 1 каранфилче 2 лажици маслиново масло 1 лажица соја сос 60 мл бело вино сол свежо млен црн бибер свеж магдонос Исчистете ги печурките со влажни салфети, по потреба исечете ги краевите. Ако користите поголеми печурки, исечете ги на половини или четвртини. Загрејте масло на среден оган. Додајте кромид и лук, потоа гответе околу 3-5 минути додека не омекнат. Додајте печурки и гответе ги со кромидот околу 8-10 минути често мешајќи. Додајте соја сос, бибер и вино и гответе додека виното не испари (3-5 минути). Тргнете ја тавата од оган и посипете ги печкурките со свеж магдонос. Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука
| | веќе видена | слични

Во потрага сте во по брз, лесен и летен чоколаден десерт? Вашата потрага завршува сега! Имаме идеален предлог за летните топли денови. Пробајте го овој чоколаден мус без јајца. Предлог ни доаѓа од кујната на Лидија, која рецептот го објави на нејзиниот блог Slatki Tajni . Нам многу ни се допадна, па затоа го споделуваме со сите. Состојки : 4 лажици какао 2 лажици шеќер 100 мл млеко 200 мл неутрална или слатка павлака 50 грама чоколадо 100 грама шумско овошје по желба. Подготовка : Во тенџере на оган се става млекото да за загрее. Во загреанто млеко се додаваат шеќерот и какаото. Се меша со жица за матење за да се добие хомогена смеса. Павлаката се става во сад за матење. Се мати со миксер додека се добие хомогена смеса. Чоколадото ситно се сечка. Во садот со матената слатка павлака се додаваат млекото со какаото и ситно сечканото чоколадо. Смесата се меша со лажица. Во 4 чаши се става од мусот. Чашите се ставаат во фрижидер за време од 1 час. Се декорираат со шумско овошје по желба и се служат. На здравје! ...
| | веќе видена | слични

Изложеноста на сонце е еден од факторите што го зголемува ризикот од заболување од рак на кожата, поради што експертите препорачуваат редовно да нанесувате крема за сончање, а еве рецепт како да ја направите сами. 1/2 филџан маслиново или бадемово масло; 1/2 филџан кокосово масло (има природен заштитен фактор 4); 1/4 филџан пчелин восок две лажички цинк оксид. Во стаклен сад ставете ги сите состојки, освен цинк-оксидот. Во тенџере со средна големина ставете малку вода и ставете на шпорет да се загрее. Стаклениот сад со состојките ставете го во тенџерето со вода, за состојките да се стопат. Повремено мешајте, а кога во целост ќе се соединат тргнете ги од шпоретот, и во садот додадете цинк-оксид и промешајте. По желба можете да додадете и есенцијални масла за кремата да има поубав мирис. Инаку, цинк-оксидот е минерал што го одбива штетното сончево зрачење и е главна состојка на кремите за сончање. Запомнете дека оваа домашна крема не е водоотпорна, па би требало повторно да се намачкате по излегувањето од ...
| | веќе видена | слични

Ладно, свежо, ароматично, слатко… Ако сакате да си ги разубавите летните денови, имаме супер идеја за вас. Разладете се со леден кафе десерт, збогатен со чоколадо и бадеми, па на задоволството му нема крај! Може да ве интересира: Семифредо од јагоди – ладен десерт . Состојки : 400 мл слатка павлака 2 лажици шеќер во прав 2 лажички инстант кафе во прав 2 белки 50 гр шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 50 гр чоколадо за готвење 60 гр потпечени лупени бадеми. Подготовка: Изматете ја слатката павлака. Потоа додајте го кафето, шеќерот во прав и ванилиниот шеќер. Измешајте убаво со лажица. Изматете ги белките во цврст снег, а потоа постепено со постојано матење додавајте го шеќерот. Во садот со слатката павлака додајте ги изматените белки и убаво соединете. Обложете правоаголен калап со хартија за печење и ставете половина од смесата. Одозгора ставете го сечканото чоколадо и сечканите бадеми (претходно потпечени во сува нелеплива тава). Турете ја другата половина од смесата, израмнете и покријте со најлонска фолија. ...
| | веќе видена | слични

Фантастичниот спој од одбрани состојки на оваа торта и дава неверојатен вкус… 12 јајца 300 гр мелени ореви 3 лажици брашно 3 парчиња чоколадо 2,5 дл млеко 2 лажици густин 250 гр путер 5 кесички ванилин шеќер 500 гр шеќер 200 гр печени кикирики 250 гр шлаг Разматете три кори од по 4 белки, 100 гр шеќер, 100 гр ореви и лажица брашно. За филот разматете 12 жолчки и 12 лажици шеќер, па гответе на пареа со чоколадо. Посебно згответе крем од млеко, 4 лажици шеќер и густин. Разматете путер со ванилин шеќер и сè соединете во едно. Направете грилијаш од 150 гр шеќер и кикирики – кога ќе се излади, истиснете го. Филувајте ја тортата на следниов начин: кора – фил – посипете грилијаш – кора – фил – посипете грилијаш – кора – фил – посипете грилишај. Целата торта обложете ја со шлаг. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете ...
| | веќе видена | слични

Едноставно и брзо се подготвува, а количината кисели краставички и кисели пиперки можете да ја одредите по ваш вкус. 4 јајца 1 чаша јогурт 1/2 чаша масло 2 чаши брашно 1 кесичка прашок за печиво 1 лажичка сол 250 гр ситно сирење сечкана шунка Пекабеско (количина по желба) сечкана црвена кисела пиперка (количина по желба) сечкани кисели краставички (количина по желба) 1 лажичка оригано Одвоено разматете белки и жолчки, па соединете ги. Додајте јогурт и масло, измешајте со лажица, потоа додајте сирење, брашно, прашок за печиво, сол, оригано, шунка, пиперка и краставички. Печете во намастен плех на 200 степени додека не порумени. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки по најдобар рецепт Добар апетит!
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Шри Ланка Маитрипала Сирисена побара оставки од секретарот за одбрана и шефот на националната полиција откако силите за безбедност не реагираа ...
сите 451 | | | веќе видена

Кандидатката за претседател на државата од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова по откажувањето на дебатата закажана за вечерва на телевизија ...
сите 367 | | | веќе видена

И Пендаровски и Сиљановска секојдневно одржуваат средби и трибини со граѓаните. Пред малку двајцата претседателски кандидати  дадоа и изјави за медиумите. ...
сите 73 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вкусен десерт за чие подготвување ви се потребни само 6 минути

Од:
До кого (е-маил):
Порака: