Тадиќ во прва официјална посета на БиХ

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска ќе престојува во прва официјална посета на БиХ, во чии рамки со официјалните претставници на оваа земја ќе разговара за соработката меѓу двете држави и за нивните европски интеграции. Тадиќ во Сараево ќе се сретне со претседавачот на Претседателството на БиХ Небојша Радмановиќ и со членовите на ова тело Бакир Изетбеговиќ и Жељко Комшиќ, а предвиден е и состанок на делегации на двете земји. Српскиот претседател ќе има средби и со претставници на парламентот и Советот на министри на БиХ. Членот на босанското претседателство Бакир Изетбеговиќ изјвил дека Тадиќ е добредојден во Сараево. - Само на таков начин можеме да ги подобриме односите. Србија е најголемиот трговски партнер на БиХ. Еден милион срби живеат во БиХ и над 300 000 босанци во Србија. Имаме доволно причини да ги подобриме односите, изјавил Изетбеговиќ, јавуваат српските медиуми.
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Борис Тадиќ во средата (6-ти јули) беше дочекан со воена церемонија на својата втора официјална посета на својот роден град Сараево. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] Српскиот претседател Борис Тадиќ во средата (6-ти јули) беше во втора официјална посета на Сараево, при што се состана со членовите на трипартитното претседателство и пратениците од двата дома на парламентот, во врска со билатералните односи и поддршката на Србија за европските интегративни напори на БиХ. Во бројните претходни посети на БиХ, Тадиќ ја посети Република Српска (РС) и нејзиниот водач, Милорад Додик, демонстрирајќи ја поддршката на Белград за српската енклава наспрема Сараево. Но, со посетата на Сараево, родниот град на Тадиќ, тој можеби покажува промена во српските односи со БиХ, кои долго време беа во расчекор, од војната во Босна на почетокот од 1990-тите. Во Сараево, Тадиќ изјави дека го почитува Дејтонскиот мировен договор и дека сака подеднакво добри односи со Бошњаците и со Хрватите, како со Србите. „Го ...
| | веќе видена | слични

Односот на Борис Тадиќ зависи и од состојбите во политички поделеното општеството на Србија. Некои го критикуваат за тоа што со Сараево не изградил блиски односи како со Бања Лука. Поради интензивната соработка меѓу Србија и Република Српска, долго пред вчерашната прва официјална посета на Сараево на српскиот претседател Борис Тадиќ му се приговараше дека води двострана политика кон Босна и Херцеговина. „И покрај бројните отворени прашања меѓу двете земји на Тадиќ му беа потребни пет години за официјална посета на Сараево“, вели аналитичарката Тања Топиќ. „Тоа говори за ладни односи на релацијата Белград - Сараево, а на друга страна за многу блиски, интимни односи во политичкиот живот и во други сфери на релацијата Белград - Бања Лука“, истакнува Топиќ. Тадиќ мора да води сметка и за екстремните елементи Вчерашната (06.07) посета на Тадиќ на Сараево се случи откако Србија го уапси и му го израчи на Хашкиот Трибунал најбараниот обвинет за воени злосторства Ратко Младиќ, поради што Тадиќ во Бања Лука и во ...
| | веќе видена | слични

Сараево, 7 јули – Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, вчера во Сараево прими орден на Европското движење на БиХ. . Орденот на Европското движење во БиХ на Тадиќ му е допделен за придонес кон помеирувањето на народите и промоција на регионалното партнерство во процесот на европската интеграција. Пред крајот на официјалната посета на БиХ, Тадиќ вчера, по сосотанокот со домашни и странски функционери, прошета по Сараево каде и е роден во 1958 годиина. Тој разговарал со граѓаните, пејачот Дино Мерлин, Халид Бешлиќ, како и со фудбалскиот тренер Ивица Осим. /
| | веќе видена | слични
7 копии

Сараево - Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, изјави вчера во Сараево дека Србија сака најблиски пријателски односи со Босна и Херцеговина и е подготвена на решавање на сите преостанати прашања меѓу двете држави. Тадиќ нагласи дека поддршката на Србија за интегритетот на БиХ не е само декларативна, туку се манифестира и во политичката практика. Претседателот на Србија укажа дека изминатите години претставуваат можеби и најтешки моменти во историјата на двете држави и дека се' уште постојат нерешени прашања. „Сепак, сакаме да ги затвориме тие прашања за доброто на сите граѓани од двете држави“, изјави претседателот на Србија на заедничка прес-конференција по состанокот со членовите на Претседателството на БиХ. Според него, Србија ќе го прифати она што ќе се договорат трите конститутивни народи и двата ентитета во БиХ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Србија го поддржува интегритетот на Босна и Херцеговина (БиХ) и тоа не е само декларативна поддршка, туку Србија тоа го манифестира и во политичката пракса, изјави денеска во Сараево српскиот претседател Борис Тадиќ. Притоа тој истакна дека е горд кога некој го напаѓа дека спроведува политика на регионална соработка. „Секогаш кога некој ме напаѓа што спроведувам ваква политика јас сум горд. И кога против мене викаат навивачите на фудбалските стадиони и ја привикуваат мојата смрт, а и кога ме критикуваат интелектуалците“, изјави Тадиќ. Тој за време на својата прва официјална посета на Сараево изјави дека Србија е подготвена да ги реши сите преостанати отворени прашања помеѓу двете држави и дека сака да има пријателски односи со БиХ. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Претседателот на Србија Борис Тадиќ кој, според многумина, престојува во историска посета на Босна и Херцеговина, во Сараево истакна дека двете земји треба да имаат пријателски односи со највисок квалитет. Претседателот на Србија, Борис Тадиќ во Сараево најнапред имаше средба со членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Небојша Радмановиќ, Бакир Изетбеговиќ и Жељко Комшиќ. По оваа средба тој пред новинарите изјави дека „Србија и БиХ се природно поврзани земји и народи“, но постојат бројни нерешени билатерални прашања кои треба што побргу да се решат за да се забрза заедничкиот пат кон Европската Унија. Србија нема право да се меша во внатрешните работи на БиХ Тадиќ нагласи дека Србија сака најблиски пријателски односи со Босна и Херцеговина и оти е подготвена на решавање на нерешените прашања. Српскиот претседател истакна дека поддршката на Србија за интегритетот на БиХ не е само декларативна, туку се манифестира и во политичката пракса. „Србија е гарант на Дејтонскиот договор, но не ...
| | веќе видена | слични

Тадиќ нагласи дека поддршката на Србија за интегритетот на БиХ не е само декларативна туку се манифестира и во политичката пракса. Претседателот на Србија укажа дека изминатите годни претставуваат можеби и најтешки моменти во историјата на двете држави и оти се уште псотојат нерешени прашања. - Сепак, сакаме да ги затвориме тие прашања за доброто на сите граѓани од двете држави, изјави претседателот на Србија на заедничка прес конференција по состанокот со членовите на Претседателството на БиХ. Спроед него, Србија ќе прифати се она што ќе се договорат трите конститутивни народи и двата ентитета во БиХ. - Србија ќе ги прифати сите консеквенци од демократскиот дијалог во БиХ и секое решение кое ќе го постигнат трите народи и два ентитета. Србија нема да се меша во тие решенија и Србија нема да ја премине црвената линија која е одредена со меѓународно право, Дејтонскиот договор и добрососедските односи, нагласи Тадиќ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска пристигнува во прва официјална посета на Босна и Херцеговина, во рамките на која ќе разговара со раководителите во Сараево за билатералната соработка и европската интеграција. Домаќини на српскиот претседател ќе бидат тројцата членови на босанското претседателство, со кое сега претседава српскиот член Небојша Радмановиќ. Властите во Сараево од разговорите очекуваат напредок по сите отворени прашања, што ќе има придонес и кон регионалната соработка. Босанскиот министер за надворешни работи Свен Алкалај истакна дека посетата на Тадиќ е многу важна и дека Сараево очекува искрен и пријателски разговор. Тадиќ разговараше со членовите на претседателството на БиХ на 26 април во српскиот град Караѓорѓево. На средбата на која учествуваше и претседателот на Турција Абдула Ѓул беше оценето дека иднината на регионот е во ЕУ. Тадиќ, тогаш истакна дека услов за заедничка иднина на земјите е помирувањето меѓу Србија и БиХ, што укажува на заедничка борба против предрасудите и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ на почетокот од посетата на Сараево се сретна со членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Небојша Рамадановиќ, Бакир Изетбеговиќ и Жељко Комшиќ. Тадиќ во текот на денот треба да се сретне и со претседавачот на Советот на министри на БиХ, Никола Шпириќ, со членовите на Колегиумот на двата дома на Парламентарното собрание на БиХ, како и со генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Хидо Бишевац. На Тадиќ во трекот на денот ќе му биде врачен и орден на Европското движење на БиХ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тадиќ во прва официјална посета на БиХ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: