Србија и НАТО ја подобруваат воената соработка

Соработката со Алијансата ќе ѝ помогне на Србија да го модернизира својот одбранбен систем и да ги подобри воените капацитети на земјата. Воено-воената соработка со НАТО вклучува обуки и јакнење на капацитетите на српските армиски сили за мировни мисии. [AФП] Иако српските политичари одлучија да останат воено неутрални, најразвиениот сегмент од билатералните односи на Белград со НАТО е воено-воената соработка, која се зголеми откако Србија пристапи во програмата на Алијансата Партнерство за мир во декември 2006 година. Соработката е сеопфатна и вклучува обука и вежби, јакнење на капацитетите за мировни мисии, хуманитарна помош, едукација, медицина и размена на информации. „Минатата година Србија спроведе повеќе од 100 настани поврзани со одбраната заедно со НАТО, и далеку повеќе од тоа билатерално со сојузниците на НАТО и со другите членки на програмата Партнерство за мир“, рече Грант Мороу, политички офицер во Американската амбасада во Белград, за време на неодамнешната јавна дискусија околу подобрувањата ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Kосовскиот министер за надворешни работи Хашим Тачи изјави денеска дека исламскиот екстремизам и зголеменото влијание на Русија претставуваат закани за регионот на Западен Балкан, додавајќи дека е „многу тешко истовремено да се тежнее кон членство во ЕУ и да се одржуваат воени паради за Владимир Путин“. Kосовскиот министер за надворешни работи Хашим Тачи изјави денеска дека исламскиот екстремизам и зголеменото влијание на Русија претставуваат закани за регионот на Западен Балкан, додавајќи дека е „многу тешко истовремено да се тежнее кон членство во ЕУ и да се одржуваат воени паради за Владимир Путин“.Тој, исто така, е уверен дека Србија во блиска иднина официјално ќе ја признае независноста на Косово.- Тоа нема да се случи утре, но ќе следи во блиска иднина. Пристапувањето на Србија и Косово во ЕУ и признавањето на Косово ќе биде поврзано, нагласи Тачи.
| | веќе видена | слични

Исламскиот екстремизам и зголемувањето на руското влијание се најголемата опасност за земјите од Западен Балкан. Тоа, го рече косовскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Хашим Тачи. “Многу е тешко истовремено да се стремиш кон членство во Европската унија / ЕУ / а во исто време да организираш воени паради во присуство на рускиот претседател Владимир Путин”, рече уште Тачи, очигледно говорејќи за воената парада во Белград од минатата година на кој присуствуваше Путин. Тој изрази убеденост дека во следната година властите во Србија и официјално ќе ја признаат независноста на Косово. “Тоа нема да се случи во утре, но ќе стане во блиска иднина. Членството на Србија и Косово во ЕУ ќе биде директно поврзана со признавањето на независноста ни”, рече уште Хашим Тачи.
| | веќе видена | слични
11 копии

Србија е воено неутрална држава и не е поблиску ниту еден чекор кон членство во НАТО, изјави денеска заменикот премиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, јави Танјуг. – Србија е воено неутрална и нема намера да стане членка на НАТО, но постојат заендички интереси за градење мир во регионот во соработка со НАТО, изјави Дачиќ за ТВ Пинк, коментирајќи го Индивидуалниот план за партнерство меѓу Србија и НАТО. Според Дачиќ планот претставува највисоко ниво на соработка со НАТО на една држава што не е членка на Алијансата и дека таков договор со НАТО се потпишува на две години. – Не треба да се прави спектакл околу тоа, бидејќи не сме ниту чекор поблиску кон членство во НАТО, истакна Дачиќ, додавајќи дека тоа не значи никаква промена на ставот на Србија за воена неутралност. Дачиќ истакна дека цел на Србија е да гради партнерски односи со сите, нагласувајќи дека земјата има ист статус на набљудувач и во Организацијата за колективна безбеднсот и соработка, предводена од Русија. Соработката на Србија со ...
| | веќе видена | слични

Лазански потсети дека Србија има со НАТО договор СОФА, кој им дава право на минување на трупите на Алијансата низ Србија, без какви било јурисдикции на српските судови, а кој некогашниот министер за надворешни работи на Србија Вук Драшковиќ неовластено потпиша без одобрение на Владата и парламентот. „Тоа не значи дека можат да ја користат и воената инфраструктура. Што тоа би значело - да можат да влезат во секоја касарна која им се допаѓа, да паркираат и да прават што сакаат. Тоа не значи IPAP“, вели Лазански. Тој додаде дека IPAP договорот е најголем вид на соработка за земја која не е членка на НАТО. „Но, тоа е по принципот на самопослуга - ние бираме за што ќе соработуваме. Би сакал да ги видам политичари кои би дозволиле да НАТО силите ги користат инфраструктурата во смисла на објектите, на начин на кои тоа ним им се допаѓа. Тоа е тоа што е побарано во Рамбуј и што одбивме да потпишеме“, вели Лазански. Тој рече дека ќе биде интересно да се види што по IPAP, поради тоа што Србија сепак е ...
| | веќе видена | слични

Белград, 22. март 2015 (ИНПРЕС) – Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Србија е воено неутрална и дека нема намера да стане членка на НАТО. Според него, неговата земја има интерес само за „добри односи“ со алијансата. – Ние сме воено неутрални и немаме намера да станеме членка на НАТО, но имаме интерес да сме во добри односи во име на мирот и добрите односи во регионот, изјавил Дачиќ. Тој додал дека интерес на Владата на Србија е да гради добри односи со сите и дека треба да се почитува принципот на воена неутралност. (Крај) извор: Б92 фото: архива
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 131 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 262 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 314 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 72 | | | веќе видена

На полноќ заврши изборната кампања за претседателските избори и за предвремените локални што ќе се одржат во општините Охрид, Дебар и Ново Село и започна ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија и НАТО ја подобруваат воената соработка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: