Свинскиот грип се врати на голема врата

Уште поалармантна е состојбата што февруари е месец на свинскиот грип, во овој период од вирусот А1 (Х1Н1) заболеле 91 отсто од пациентите. Грипот продолжува да коси веќе трет месец оваа сезона, при што последна жртва на ова вирусно заболување е 76-годишна прилепчанка, која завчера со тешка дијагноза починала на скопската Инфективна клиника, информираше Комисијата за пандемски грип. Грипот од типот А е главна причина за смртта на пациентката, со што бројот на починати се зголеми на девет, од кои четворица се жртви на свинскиот грип. Податоците покажаа дека февруари е месец на свинскиот грип и во овој период од вирусот тип А1 (Х1Н1) се 91 отсто од заболените. Со зголемена температура, кашлица, студ, мускулни болки, општа изнемоштеност, тешко дишење и цијаноза, пациентката на Клиниката за инфективни болести била примена на 20 февруари и веднаш била ставена на апарати за дишење, а претходно пет дена била лекувана во прилепската болница. Прилепчанката имала хронични заболувања, боледувала од дијабетес, ...
| | веќе видена | слични

Останато

За денешниот 20 јуни според управата за хидрометеоролошки работи претпладне ен очекува сонце, со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, ...
сите 283 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 99 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 12 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 46 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 87 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски е оптимист дека германскиот Бундестаг ќе донесе позитивна одлука во септември и оти потоа ќе се чека на формална одлука на ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свинскиот грип се врати на голема врата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: