Не се очекува цената на нафтата ќе ја зголеми добивката на почетокот од 2018 година


2 копии

Нема причина да се очекува цената на нафтата да ја зголеми добивката за време на првото тримесечје од 2018 година, соопштија енергетски експерти. Според аналитичарите, можноста за пораст на производството на САД, намалувањето на цените и интензивирањето на геополитичките ризици најверојатно ќе го придушат растот на цената на почетокот на идната година. Хари Колдин, директор на фирмата Лонгвју Економикс (Longview Economics), изјави дека „е прилично песимист во однос на цената на нафтата во следните три месеци. - Иако лесно можевме да ја видиме ескалацијата на тензиите на Блискиот Исток, во недостиг на тоа, најверојатно оптимизмот е загубен за следните шест месеци. Речиси секогаш на ист начин се соочуваме со ситуацијата околу нафтата и кога тоа ќе се случи мора да бидете особено внимателни, рече Колдин. Цените на нафтата се подобрија за повеќе од една третина од нивната вредност откако во јуни 2017 година го достигнаа дното. Растот во голема мерка е последица на глобалното намалување на снабдувањето што го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Саудиска Арабија очекува 80-процентен раст на приходите од продажбата на нафта до 2023 година. Тоа би можело на ова Кралство да му го донесе првиот буџетски суфицит во десет години, тврдат неименувани извори запознаени со ситуацијата. Според шестгодишната програма за балансирање на буџетот, саудиските официјални лица предвидуваат дека растот на цените на нафтата и производството ќе ги зголемат нафтените приходи на 801,4 милијарди ријали (214 милијарди долари) од овогодишните 440 милијарди ријали, јавува њујоршката агенција Блумберг. Официјалните лица, исто така, предвидуваат дека цените на нафтата ќе достигнат 75 долари за барел. Иако основната цел на економски план на саудискиот принц престолонаследникот Мухамед бин Салман, долгорочно гледано, е да се намали зависноста на земјата од нафта, повисоките цени на нафтата се од клучно значење за напорите на власта насочени на поддршката на економскиот раст.
| | веќе видена | слични

Можете ли да замислите како светот ќе изгледа за десет години? Судејќи според предвидувањата на веб-страницата на Блумберг, иднината не е светла. Нивниот “песимистички водич од 2018 до 2028” укажува на шокови кои би можеле да го погодат светот следната година и да ја завијат целата следна деценија во црно. Сценарио 1: Трамп освои нов мандат По воведувањето на даночно олеснување, следната година, американскиот претседател Доналд Трамп би можел да го протурка својот план САД да потрошат милијарди долари за армијата и инфраструктурата. Тоа ќе ја подигне економијата и ако истрагата на Роберт Милер за врските со Русија не открие ништо на кое Трамп беше лично вмешан, во 2020 година на Трамп му се смее нов мандат и покрај слабиот рејтинг. Во првата година од новиот мандат, Трамп конечно би можел да го укине Обамакер, но тешко може да најде добра замена. Хаосот во здравствениот систем ќе се поклопи со прекин на даночните олеснувања, што би можело да доведе до колапс на пазарот и да ги однесат САД во длабока ...
| | веќе видена | слични

Во Њујорк денеска нафтата се тргуваше по цени кои се до две годишен максимум. Цените на WTI нафтата се зголемија незначително, а пред два дена пробија цена од 60 долари за барел, прв пат од јуни 2015 година. Цената на WTI за испорака во февруари порасна за 8 центи на 59,72 долари. Вкупниот број на тргувања беше околу 47% од 100 дневниот просек. Нафтата "brent" скокна за 13 центи на 66,57 долари.
| | веќе видена | слични

Нафтата беше тргувана во Њујорк по цена блиска до највисокото ниво за повеќе од две години. Нафтата се продава во Њујорк по цена блиска до највисокото ниво за повеќе од две години, откако либискиот нафтовод експлодира во производство на “црно злато” во таа земја.
| | веќе видена | слични

Претераната зависност од нафтата скапо ја чинела Венецуела, а политиката на таа земја претрпела бурни времиња. Венецуела отсекогаш имала значаен економски потенцијал. На почетокот на 20-тиот век нафтата станала економска основа на целата земја, а Венецуела и денес има најголеми резерви на нафта со 300 милијарди барели. Благодарение на црното злато, земјата по Втората светска војна имала четврт највисок БДП по жител на светот. Била два пати побогата од Чиле, четири пати побогата од Јапонија и 12 пати побогата од Кина. Богатството, за жал, не траело долго, токму поради претераната зависност од нафтата. Пад на економијата Од 1950-тите до почетокот на 80-тите години, економијата била во постојан раст. Во 1982-та година Венецуела била најбогата држава во Латинска Америка. Со парите од нафтата државата го финансирала здравството, образованието, превозот и земјоделството. Венецуелските работници биле најдобро платени во целиот регион. Но, се тргнало на лошо. Наглиот пад на цената на нафтата во 80-тите ја ...
| | веќе видена | слични

Венецуела ќе ги искористи резервите на едно од своите нафтени полиња за да обезбеди своја крипто-валута – „петро“. Ова стана јасно од зборовите на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, цитиран од „АП“. Полето Ајукучо во областа Ориноко има докажани резерви од 5 милијарди барели, објасни Мадуро. Секој барел на нафта собран во овој регион ќе биде еднаков на еден „петро“. Претседателот на Венецуела ги објави плановите за создавање на сопствена крипто-валута во почетокот на декември, како начин за справување со „финансиската блокада“ од администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп. Земјата западна во тешка економска криза по падот на цената на нафтата и девалвацијата на локалната валута. Сега Мадуро откри малку повеќе за неговите планови да излезат од кризата. Тој пред телевизијата „Venezolana de Televisión“ додаде дека ќе бидат ангажирани младите професионалци да „ја добијат“ новата крипто-валута. Во иднина ќе се користат и полињата од рудникот за злато „Арко Минеро“, како и рудниците со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Руското Министерство за финансии очекува 48 милијарди долари дополнителни приходи од продажбата на нафта и гас во 2018 година, доколку цената на нафтата остане на 60 долари за барел. Ова го изјави рускиот министер за финансии Антон Силуанов. „Со цена на нафтата која се движи околу 54 долари за барел, дополнителните приходи од нафта и гас ќе изнесуваат 2.000 милијрди рубљи. Со цена на нафтата од 60 долари за барел, приходите би достигнале околу 2.800 милијарди рубљи“, изјави Силуанов, пренесува руската агенција Тас. Претходно беше соопштено дека во рускиот федерален буџет ќе се слеат 22-24 милијарди долари дополнителни нафтени приходи во 2018 година, доколку цената на тој енергент изнесува околу 50 долари за барел.
| | веќе видена | слични

Претераната зависност од нафта скапо ја чинеше Венецуела, а политиката на таа земја претрпе бурни времиња. Венецуела отсекогаш имаше значаен економски потенцијал. Во почетокот на 20 век нафтата стана економски потпирач на целата земја, а Венецуела и денес има најголеми светски залихи на нафта со 300 милијарди барели. Благодарение на црното злато, земјата после Втора светска војна имаше четврт највисок БДП по жител на светот. Беше двапати побогата од Чиле, четири пати побогата од Јапонија и дванаесет пати побогата од Кина. Богатството за жал, не потраја, токму поради претераната зависност од нафта. ПАД НА ЕКОНОМИЈАТА Од 1950 до почетокот на 1980-тите економијата доживувала постојан раст. Во 1982 година Венецуела беше најбогата земја на Латинска Америка.Парите од нафта ги финансирало здравството, образованието, превозот и земјоделието. Венецуелските работници биле најдобро платени во регионот. Но, се тргнало на лошо. Алчноста за нафта и нагло паѓање на цената на нафта во осудесетите ја нападнаа венецуелската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не се очекува цената на нафтата ќе ја зголеми добивката на почетокот од 2018 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: