Кан: Озил и Кедира се најголемите разочарувања за Германија

Легендарниот голман на Германија, Оливер Кан смета дека Месут Озил и Сами Кедира биле најслаби во германската репрезентација. Во изјава за весникот „Сан“, поранешниот голман на Баерн Минхен не сака да навлезе во детални анализи за неуспехот на тимот, но се претпоставува дека има врска и со ниското ниво на Бундеслигата во последните години. - За мене најголемите разочарувања се покажаа Кедира и Озил. Во првата средба беа незабележителни, а во втората ги оставија на клупата, за да се исплашат малку. Во средата повторно им се даде шанса, но ниту еден од нив не ја искористи. Кедира и Озил се двајца од најискусните во овој тим, но тие беа неуспешни по многу показатели, вели Кан. Поранешниот голман на Баварците смета дека една од причините за ниското ниво на репрезентацијата е и се послабата Бундеслига. - Во моментов пред Германскиот фудбалски сојуз има доволно работа. Треба да се утврди на какви фудбалери ќе се потпира во иднина. Веројатно една од причините за ниското ниво на националниот тим е и се послабото ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нецели две седмици до крајот на Светското првенство во Русија 2018 година, фудбалскиот мундијал кој донесе многу изненадувања и неколку неочекувани резултати. Елиминацијата на светскиот првак Германија е веројатно најголемото разочарување, клетвата за бранителите на титулата ја дочекаа и Германците во 2018 година, како и Французите 2002., Италијанците 2010., и Шпанците 2014. Аргентина и Шпанија испаднаа уште во осминафиналето. Се појавија нови фудбалски ѕвезди, други пак ја потврдија својата светска класа, Меси веројатно ја пропушти последната вистинска шанса да стане светски првак. Се потврди и на шампионатот во Русија дека фудбалот повеќе од било кога е тимска игра, која не познава апсолутни фаворити, каде нема предвреме добиен натпревар, каде потценувањето на противникот значи пораз. Јоаким Лев како селектор на Германија беше еден од најзаслужните за ренесансата на германскиот фудбал во последната деценија, но трофејниот стратег потфрли во Русија, исто како и селекторите на поголем дел од репрезентациите, ...
| | веќе видена | слични

Германската фудбалска репрезентација го доживеа најголемото разочарување на светските првенстав на годинешниот мундијал во Русија, не само од играчки, туку и од историски аспект. Германија за првпат во историјата испадна во една групна фаза на фудаблските мундијали, а иако таквиот рерзултат беше рамен на сензација, влијателните медиуми од оваа земја и поранешните фудбалски легенди донесоа заеднички заклучок дека елиминацијата беше неизбежна со оглед на играта која беше прикажана. Јоаким Лев не сакаше да издвои поединец од кого е најразочарран на Светското првенство, но сепак јавноста го издвои Месут Озил како најслаба алка во тимот во кој зачудувачки излгледаше тоа што не се најде Лирој Сане. Дел од критиките отидоа и на сметка на селекторот Лев кој сепак ќе остане на чело на репрезентацијата, но сега тим-менаџерот Оливер Бирхоф вели дека Германците направиле грешка со тоа што го оставиле Озил во тимот. – Никогаш нее ги принудуваме играчите од националниот состав да направат нешто, но со нашите постапки се ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на македонската фудбалска федерација, Илчо Ѓорѓиоски ја има комплетната поддршка од ФИФА за работата и дејностите кои ги врши во македонскиот фудбал, а тој како и сите други големи љубитали на оваа феноменална игра, со големо внимание ги следи случувањата на актуелното Светско првенство кое полека влегува во својата завршна фаза. Денеска ќе стартуваа четвртфиналните дуели со пресметките меѓу Уругвај-Франција и Белгија-Бразил, а пред одигрувањето на истите, првиот човек на македонскиот фудбал направи една интересна и опширна анализа за репрезетанциите кои комплетно потфрлија на мундијалот во Русија, ги издвои тренерите од кои е посебно воодушевен, а даде свој коментар и за ВАР технологијата. Целиот негов коментар ви го приложуваме во целост: Нецели две седмици до крајот на Светското првенство во Русија 2018 година, фудбалскиот мундијал кој донесе многу изненадувања и неколку неочекувани резултати. Елиминацијата на светскиот првак Германија е веројатно најголемото разочарување, клетвата за ...
| | веќе видена | слични

Освен тотално разочарување и емоционалниот шок од претставувањето на Бундестимот на светското во Русија, експерти проценуваат дека тоа имало и финансиски негативно влијание во Германија. Минатата среда беше последниот натпревар во групата, а противникот беше Република Кореја. Дуелот беше од 16 часот, што доведе до намалување на различни начини на работниот ден за 1 час. Ова резултираше со загуби за работодавците. По поразот од 0:2, рестораните останале празни. Според експертите, загубите од овие две работи вредат 200 милиони евра. Резилот на „панцирите“, сепак, не доведе до смена на селекторот, бидејќи вчера беше потврдено дека Јоаким Лев ја задржал својата функција.
| | веќе видена | слични

Значи вака изгледа една „темелна промена“: Јоахим Лев останува селектор на репрезентацијата. Германскиот фудбалски сојуз се надева на промени без храброст за промени и стагнира. Тоа може да се одмазди, смета Јоша Вебер во колумната за Дојче веле . Јасно беше дека нема да го остават намира. Папараците одамна имаа заземено позиција кога Јоахим Лев во саботата наутро, нешто пред 9 часот, пристигна во старото градско јадро на Фрајбург во својот црн олдтајмер-кабриолет, Мерцедес-Бенц 280 СЛ Пагода. Додека селекторот со црни очила за сонце, во бела маица и со цигара седеше во „Кафе Пауза“ (да, навистина се вика така) и пред објективот на фотографите размислуваше длабоко во стилска поза, неговото свежо исполирано возило блескаше паркирано на маргините на улицата. Кабриолетот од 1960-тите меѓу љубителите на стари возила во моментов се проценува на над 100.000 евра. Возило-евергрин, автомобил кој никогаш не излегува од мода. Колку соодветно! Јоша Вебер – автор на колумната Најдобриот што го има Германија? Аналогијата ...
| | веќе видена | слични

По неуспехот во Русија, Јоаким Лев е амбициозен да ја врати Германија на врвот на европскиот и светскиот фудбал. Претходно денес беше објавена одлуката на селекторот да продолжи да го води Бундестимот. Јоги размислуваше дали да замине откако неговиот тим остана последен во неговата група. На крајот, Лев ќе го исполни својот договор, кој е за уште четири години. „Многу сум благодарен за довербата на Германската фудбалска федерација“, рече тренерот. „Моето разочарување се уште е огромно, но сакам да почнам да градам сè одново, со целосна самодоверба. Јас ќе анализирам што се случи и ќе ги дадам точните заклучоци. Потребно е време, но ќе бидеме подготвени за нов почеток во септември“, изјави денеска Лев. Тој е на чело на Германците од 2006 година, откако го изведе тимот до титулата во 2014-та на Светското во Бразил.
| | веќе видена | слични

- Имавме многу отворен и искрен дијалог во кој зборувавме за многу работи. Сите ние сме цврсто убедени дека во лицето на Јоаким Лев имаме селектор, кој многу точно може да анализира и да ги направи вистинските чекори за да го поведе нашиот тим назад по патот на успехот, изјави претседателот на ГФС Рајнхард Гриндел. Тој додаде дека е избрзано неколку дена по елиминацијата да очекуваат анализа за тоа што се случило, но очекува таква од Лев и Оливер Бироф (спортскиот директор) пред натпреварот против Франција на 6 септември, кога почнуваат со настапот во Купот на нациите.  Самиот Лев, пак, изрази благодарност за укажаната доверба кон него. - Многу сум благодарен за довербата што ГФС продолжува да ја има во мене и ја чувствувам нивната поддршка, и покрај фер критиките. За мене беше важно по неколку дена, во кои размислував многу, да се сретнам лично со раководителите на ГФС, објасни Лев. Неговото разочарување останува огромно, но селекторот на „панцирите“ е решен да постави нови основи на светските шампиони во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Јоахим Лев и официјално останува на чело на Германија. Веста беше потврдена од Германскиот фудбалски сојуз. - Имавме многу отворен и искрен дијалог во кој зборувавме за многу работи. Сите ние сме цврсто убедени дека во лицето на Јоаким Лев имаме селектор, кој многу точно може да анализира и да ги направи вистинските чекори за да го поведе нашиот тим назад по патот на успехот, изјави претседателот на ГФС Рајнхард Гриндел. Тој додаде дека е избрзано неколку дена по елиминацијата да очекуваат анализа за тоа што се случило, но очекува таква од Лев и Оливер Бироф (спортскиот директор) пред натпреварот против Франција на 6 септември, кога почнуваат со настапот во Купот на нациите. Самиот Лев, пак, изрази благодарност за укажаната доверба кон него. - Многу сум благодарен за довербата што ГФС продолжува да ја има во мене и ја чувствувам нивната поддршка, и покрај фер критиките. За мене беше важно по неколку дена, во кои размислував многу, да се сретнам лично со раководителите на ГФС, објасни Лев. Неговото ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот фудбалски сојуз нема да го прекине договорот со тренерот на германската репрезентација Јоаким Лев. Напротив, како што информира „Билд“, раководството на сојузот донесе одлука да ја продолжи соработката со Лев до 2022 година. За потсетување, Лев е селектор на Германија од 2006 година. Пред четири години тој ги предводеше „панцерите“ до титулата светски шампион. Меѓутоа, на Мундијалот што е во тек, Германците како актуелни светски прваци, не само што не ја одбранија титулата, туку не успеаја ниту да ја поминат групната фаза. Оттаму се појавија и шпекулации за можна смена на селекторот, но тоа не се случи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кан: Озил и Кедира се најголемите разочарувања за Германија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: