НЕ СЕ БУТКА КАКО ТРАМП: Светските моќници го игнорираат Трудо (ВИДЕО)


Поради ставовите, но и поради изгледот, канадскиот премиер е омилен меѓу жените во светот По Самито на НАТО 2017, светските моќници се собраа во Италија по повод 43 собир на Г7. Таму беа првите луѓе на седумте најразвиени земји во светот
| | веќе видена | слични

Светските лидери и еколошките групи изразија разочараност од одлуката на претседателот Доналд Трамп да ги повлече САД од Договорот за климатски промени, склучен во Париз во 2015-та година. Францускиот претседател Емануел Макрон, обраќајќи се и на француски и англиски јазик, кажа дека верува оти Трамп направил историска грешка. Макрон истакна дека американските научници и претприемачи во Франција „можат да најдат втора татковина“, повикувајќи ги да се преселат во оваа земја, каде би можеле да „работат заедно на конкретни решенија за нашата клима, нашата животна средина“. Макрон додаде дека ќе работат во Франција за да ја „направат нашата планета повторно голема и значајна“, слоган, сличен на оној од кампањата на Трамп – за да се „направи Америка повторно голема“. Германската канцеларка Ангела Меркел, Парискиот договор го нарече „историски чекор напред“, додавајќи дека „оваа одлука не може, и нема да го запре секој од нас, кој се чувствува должен да ја заштитиме нашата планета Земја. До сите оние за кои ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Говорот на францускиот претседател Емануел Mакрон на англиски јазик, испратен вчера вечер до Доналд Трамп, е пренесен од американските медиуми. Некои од нив го поздравија неговиот говор, со оглед дека францускиот претседател „го искритикува“ или „му одржа лекција“ на својот американски колега, кој одлучи да ги повлече САД од Договорот за климата од Париз, јави дописникот на МИА од Париз.Во говорот изречен во четвртокот ноќта, еден говор на француски јазик, а еден друг на англиски јазик, Емануел Maкрон не ја промаши својата цел. По одлуката на Доналд Трамп за повлекување на САД од договорот за климатските Париз, францускиот претседател сакаше да му се обрати на светот и директно на Американците, а пораката е примена јасно.Во телевизиско обраќање, претседателот на Франција, Макрон отфрли каква било можност за нови преговори, откако претседателот Трамп ги повлече САД од Парискиот договор за климатски промени. Макрон рече дека овој потег е грешка.Зборувајќи на француски и на англиски, Макрон ги повика ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави вечерва дека жали за одлуката на претседателот Доналд Трамп, да ги повлече САД од договорот за климатските промени, но дека ќе продолжат напорите за “зачувување на нашата планета.” Според Трамп изјави Парискиот договор е лош за американските работници и администрацијата на неговиот претходник, Барак Обама, преговарала лошо.Тој притоа најави дека САД веднаш ќе го запре исполнувањето на сите необврзувачки елементи од договорот.Наедно најави дека ќе иницира нови преговори со кои сака да ја подобри позицијата на САД и да обезбеди услови што ќе бидат повеќе фер за земјата. Но, преку заедничка изјава Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и италијанскиот премиер Паоло Џентилони му порачаа нема да има повторни преговори за договорот. “Ние сметаме дека импулсот што беше создаден во Париз во декември 2015 година е незаменлив и затоа цврсто веруваме дека за договорот не може да се преговара одново, бидејќи тој е витален инструмент за нашата планета, за нашите ...
| | веќе видена | слични

„Одлуката на претседателот на САД да се повлечат од договорот е за жалење и   сум многу воздржана кога го велам ова. На сите на кои им е важна иднината на нашата планета , им велам дека треба да продолжиме за да успееме за мајката земја,, рече Меркел. Одговорот до Трамп беше пречекан со аплауз – со слична реакција се огласи и францускиот претседател Оланд – тој, рече дека Трамп „Направил грешка на штета на интересите на неговата земја, неговиот народ и грешка за иднината на нашата планета“. -Вечерва ви кажувам одлучно, нема да отвориме нови преговори за помалку обврзувачки договор. Нема шанса, рече Макрон . Во меѓувреме повеќе градови во САД му откажаа послушност на Трамп. Градоначалникот на Њујорк повлекувањето од како што рече историскиот договор го нарече „опасност чија цел е срцето на Њујорк“. Неколку градови синоќа беа осветлени во зелена боја, во знак на поддршка на Договорот. „ За да ја исполнам мојата должност да ги заштитам САД и граѓаните, Америка ќе се повлече од парискиот климатски договор, но ќе ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Франција Емануел Макрон го утврди повлекувањето на САД од мировниот договор за климата како „грешка за иднината на планетата“, пишува британскиот весник The Telegraph. „САД му свртеа грб на договорот за климата, но ние нема да им свртиме грб на Американците“, истакна Макрон. Тој ги покани американските научници во областа на климата да одат во Франција, за да работат на проблемот за справување со глобалното затоплување. Макрон е првиот француски претседател во модерната историја, кој користи англиски јазик за време на своето обраќање кон земјата и светот, потсетува агенција Фокус. Тој го заврши говорот со ветување дека ќе остане целосно посветен на борбата против климатските промени и ќе „ја направи планетата голема повторно“, користејќи го слоганот од предизборната кампања на Трамп. Францускиот претседател го стави повикот на својот Facebook профил.
| | веќе видена | слични

Во телевизиско обраќање, претседателот на Франција Емануел Макрон отфрли каква било можност за нови преговори, откако вчера претседателот Доналд Трамп ги повлече САД од Парискиот договор за климатски промени. Макрон рече дека овој потег е грешка. Зборувајќи на француски и на англиски, Макрон ги повика научниците, инженерите, претприемачите и секој кој е разочаран од одлуката на Трамп да ја сметаат Франција за „втора татковина“ и додаде: „Ги повикувам да дојдат и да работат тука со нас“. „Парискиот договор останува непроменет и ќе се спроведе не само од Франција туку и од сите други земји. Ќе успееме оти сме целосно поссетени, оти каде и да живееме, кои и да сме, сите делиме иста одговорност: да ја направиме повторно велика нашата планета“, рече Макрон.
| | веќе видена | слични
2 копии

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера остро ја отфрли идејата дека се можни нови преговори за Парискиот договор за климатски промени и рече дека одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да се повлече од него ќе биде на штета на американските граѓани и на интересите. Макрон кој имаше телевизиско обраќање на француски и на англиски јазик, рече дека Трамп „направил грешка на штета на интересите на неговата земја, неговиот народ и грешка за иднината на нашата Планета“. -Вечерва ви кажувам одлучно: Нема да отвориме нови преговори за помалку обврзувачки договор. Нема шанса, рече Макрон кој ја презеде претседателската функција пред помалку од еден месец. Пораката од Макрон е делумно поостра во спореба со коментарите по средбата со Трамп на самитот Г-7 на Сицилија минатата недела, кога тој изрази надеж дека Трамп ќе покаже прагматизам што ќе му помогне да остане во Договорот. Во меѓувреме повеќе градови во САД му откажаа послушност на Трамп ветија дека ќе го почитуваат Парискиот договор и покрај ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Стручните лица за безбедност и телекомуникација тврдат дека американскиот претседател Доналд Трамп би можел да стане „магнет во движење“ за прислушкување и злоупотреба доколку користи небезбеден мобилен телефон за разговори со светските лидери. Поранешни и актуелни службеници на САД наведуваат дека Доналд Трамп им го дал бројот на мобилниот телефон на своите колеги,а досега само канадскиот премиер Џастин Трудо ја искористил можноста да му се јави. Поимот разменување повици на светските лидери по пат на мобилна телефонија може да делува безначајно во модерниот свет, но на дипломатската сцена, каде директни повици од лидерите претставуваат работа која бара високо ниво на организација значи дека претседателот значајно го прекршил протоколот и изразил недоверба кон службените канали. „Ако разговарате по пат на отворена линија, тоа е отворена линија, што значи дека оние кои имаат можност да прислушкуваат разговори, тоа и го прават. Претседателот не носи со себе телефон кој има сигурна линија. Ако некој се обидува ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп им го поделил бројот на мобилниот телефон на светските лидери и ги повикал лично да му се јават, што е необична пракса која го крши дипломатскиот протокол и создава проблеми за безбедноста на комуникацијата на првиот човек на САД. Трамп им рекол на лидерите на Канада и на Мексико да му се јават директно на мобилен, но само канадскиот премиер Џастин Трудо ја искористил неговата понуда, тврдат анонимни извори од американската администрација. Американскиот претседател си реазменил броеви и со новиот претседател на Франција Емануел Макрон, велат високи француски службеници, но не прецизираат дали Макрон планира да ја искористи отворената линија со Трамп. Навиката на Трамп да разменува телефонски броеви му е останата од долгогодишната работа како бизнисмен, но во политичките кругови ситуацијата е поинаква. Директната комуникација меѓу светските лидери преку мобилен телефон може да биде ефикасна, но претставува кршење на дипломатскиот протокол и отвора бројни безбедносни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 153 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 84 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НЕ СЕ БУТКА КАКО ТРАМП: Светските моќници го игнорираат Трудо (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: