Светски тренд: Нарачајте си приватна војска обучена за војување

Приватните воени компании се вистински хит во Светот. Меѓу водечките земји во такво нешто е Русија иако оваа земја се уште ја нема легализирано оваа дејност. Во Русија може да си нарачате приватна војска од вистински командоси, добро обучено кои ќе војуваат каде и за што ќе посакате.Тоа го прават за огромни суми на пари кои тежат и по неколку милиони долари. Конкуренцијата е голема,а војниците кои се пријавуваат во ваквите војски „занаетот“ го печеле во Авганистан, Сирија, Ирак, Палестина,Босна и Херцеговина… Вакви „Командоси“ се повеќе изнајмуваат и приватни компании кои имаат претставништва во ризични земји.
| | веќе видена | слични

Во Германија во моментов во тек е вистински „бум“ кога е во прашање приватизацијата на железницата. Имено, покрај државната железница Deutsche Bahn (DB), во моментов има уште околу 300 приватни компании кои се вклучени во железничкиот сообраќај, како патничкиот, така и товарниот. На пример, во Штутгарт следната година поголемиот дел од регионалните пруги и патничкиот сообраќај ќе преземе компанијата Go-Ahead (Bahn). Сите овие приватни компании имаат една заедничка работа – итно бараат работници како инженери и кондуктери. Така, од Deutsche Bahn во Минхен итно бараат од 50 до 100 кондуктери, пренесуваат регионалните медиуми. Исто така Metronom, Agilis, ODEG, Länderbahn, Go-Ahead и многу други превозници бараат кондуктери и инженери. Курсот за кондуктери трае три месеци, додека за инженери и контролори на шините трае осум месеци. Бруто платата на кондуктерите во северниот дел на Германија е околу 2.050 евра, додека на југот на Германија околу 2.650 евра.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 101 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светски тренд: Нарачајте си приватна војска обучена за војување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: