Десетина илјади граѓани на собирот пред Владата- „Народот е најдобриот чувар на мирот во сопствената држава“ (ВО ЖИВО)


8 копии

Околу десетина илјади граѓани присуствуваат на маршот на граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија. Собирот е масовен и по збирното место пред Владата, присутните се движат кон Канцеларијата на претседателот Иванов, а маршот ќе заврши пред Собранието. Дури и организаторите истакнаа дека се изненадени од огромниот број на граѓани кои се приклучија, по помалку од 12 часа од формирањето на иницијативата. На маршот се скандира МАКЕДОНИЈА, МАКЕДОНИЈА и се пеат патриотски песни. -Сите кои сме тука одлучивме на мирен начин. Повикуваме на свест, разум и одлучност. Апелираме вашето демократско право да го изразите мирно и достоинствено, со почитување на законите. Покажуваме почит кон институциите и чуварите на миеор и сите граѓани кои веруваат во иднината на Македонија како мзаедничка држава. Симболот кој не обединува е знамето на РМ, жолтата и црвената боја. Народот е најдобриот чувар на мирот во сопствената држава, истакна Борис Дамовски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во повеќе македонски градови за денеска се најавени протести во организација на Граѓанската Иницијатива „За заедничка Македонија“, а протести, како што пренесуваат македонските медиуми, ќе бидат одржани во Скопје, Приле, Штип и Кичево. Организаторите велат дека протестите се одржуваат со цел зачувување на единствената држава. На вчерашниот протест во Скопје најавено е дека граѓаните ќе се собираат секој ден со намера да оневозможат промена на Уставот, а се смета дека овие протести може да ја втурнат Македонија во нова политика криза. Инаку, мандат за состав на новата влада прв доби лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, но преговорите на таа партија со традиционалниот партнер ДУИ пропаднаа, затоа што поранешниот премиер одби да прифати делови од албанската платформа која, меѓу другото, предвидува промена на Уставот и албанскиот јазик да биде рамноправен со македонскиот. „Ројтерс“ Илјадници луѓе протестираа против договор кој нуди поширока употреба на албанскиот јазик во Македонија Неколку илјади луѓе ...
| | веќе видена | слични

02.03.2017 Во Кочани се одржа протестен собир и марш по улиците на градот како дел од граѓанската иницијатива “За заедничка Македонија“, насочена против прифаќањето на платформата на албанските партии за формирање ново парламентарно мнозинство. Граѓаните се собраа во градскиот парк, а потоа со марш ги поминаа главните улици, со намера да се одржи собир кај Трговскиот центар, но рекоа дека поројниот дожд ги спречил да дојдат во поголем број. Со оглед што не се одржа никаков говор, учесниците на маршот само кратко одговараа дека не го подржуваат политичкото договарање зад затворени врати на штета на македонскиот народ и на државата. Нивните оценки се дека на Македонија не и е потребна двојазичност, затоа што на тој начин таа ќе биде поделена и разнебитена.
| | веќе видена | слични

Вечерва во тринаесет градови низ цела Македонија граѓаните излегоа на протести за поддршка на Граѓанската иницијатива За заедничка Mакедонија. Ова се само дел од фотографиите од вечерните маршеви. СКОПЈЕ ПРИЛЕП КИЧЕВО БИТОЛА ВЕЛЕС ОХРИД
| | веќе видена | слични

Попладнево пред Владата на Република Македонија започна уште еден протест на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. И денеска протестот е масовен исто како и претходниве денови и поворката започна да се движи кон Собранието. извор: курир.мк
| | веќе видена | слични
5 копии

Денеска од 17 часот повторно голем на граѓани кои ќе ја поддржат граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Охриѓани и вчера се собраа во голем број по улиците на градот, а истото го најавуваат и денеска. Како што најави организаторот маршот ќе се одржи и денеска од 17 часот. Собирот ќе започне во центарот на Охрид, кај Мини Маркет.
| | веќе видена | слични

Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ најавија дека и денеска ќе се протестира низ улиците на Охрид за зачувување на унитарноста на државата. Протестите ќе започнат од 17 часот од Мини маркет. На вчерашниот прв протест во Охрид неколку илјади граѓани гласно го изразија револтот од обидите за мешање во внатрешните работи на Македонија и редифинирање на државата преку прифаќање на албанската платформа, а истовремено беа упатени пораки за заедништво и зачувување на унитарноста на државата.
| | веќе видена | слични

01.03.2017 Писмено известување достави ПСД “Осогово“ до медиумите во кое ги отфрла наводите дека се вклучува во протести, собири и друг вид манифестации со политичка конотација. Во дописот се вели дека утринава во Кочани се појавија летоци со повик за т.н. Мирен собир во градскиот парк. На летоците меѓу организаторите и поддржувачите на собирот стои и името на ПСД “Осогово“. Од Друштвото велат дека ги известуваат сите граѓани на општина Кочани и пошироко дека нашиот клуб, како до сега, така и во иднина нема да учествува на какви било собири или друг вид активности кои немаат спортски карактер. Името на планинарскиот клуб е ставено на летокот без претходна консултација и согласност од ракводството и членството на планинарскиот клуб.
| | веќе видена | слични

Неколку илјади охриѓани учествуваа на денешниот протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, кој започна од Мини маркет. Дождливото време не ги поколеба присутните да маршираат низ централните улици на градот, преку чаршијата се до градскиот плоштад. Од денешниот протест охриѓани упатија пораки за заедништво и зачувување на унитарноста на државата и истовремено ги осудија обидите за мешање во внатрешните работи на Македонија и редифинирање на државата преку прифаќање на албанската платформа. „Она на што секогаш треба да се аплира, а што долго недостасува е чувство на заедништво. Како граѓанин, како човек кој живее овде и создавал барем во еден сегмент од општеството со силна волја и сериозна упорност, доаѓаме со заклучок дека на крајот на краиштата треба да се чуе убавиот збор, народот, вистинскиот народ еднаш засекогаш да каже – луѓе драги, чувство за заедништво ни недостасува, вистинска човекова врадност, затоа сме тука“, изјави актерот Горан Стојаноски. Драматургот и писател Зоран ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Започнува уште еден масовен протест на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија пред Владата. Огромен број граѓани веќе се присутни на збирното место и дополнително пристигнуваат уште голем број од сите страни.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 385 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 271 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Десетина илјади граѓани на собирот пред Владата- „Народот е најдобриот чувар на мирот во сопствената држава“ (ВО ЖИВО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: