СВЕТСКИ ЛЕКАРИ ВО ОХРИД ПРЕДУПРЕДИЈА: Деменцијата станува глобален здравствен но и социјален проблем


2 копии

Светската популација старее, животниот век на населението на планетата се продолжува, па оттаму важноста од грижа за менталното здравје на луѓето, во ...
| | веќе видена | слични

Свеста за деменцијата во Македонија се зголемува во последните години, а светската јавност се занимава со неа 10-15 години, иако во медицинските кругови се ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Мозокот почнува да старее кога се помалку и помалку се користи Ако секој ден одвоите извесно време за решавање на крстозбор, ќе има големо влијание на вашето ...
| | веќе видена | слични

Милиони возрасни луѓе имаат облик на деменција кој воопшто не се дијагностицира точно, туку погрешно се заведува под името Алцхајмерова болест, пренесува ...
| | веќе видена | слични

Населението во светот старее, а животниот век се зголемува, оттаму од исклучително значење е да се подобри грижата за менталното здравје, пред се во справување ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повеќе од 50 луѓе починале од новиот коронавирус, а повеќе од 2.000 луѓе се заразени. Засега, Светската здравствена организација не сака да прогласи глобална ...
сите 584 | | | веќе видена

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 244 | | | веќе видена

Кинеските власти решија новогодишните празници да бидат продолжени до 2 февруари, со цел дополнително да се влијае врз намалување на ширењето на новиот корона ...
сите 158 | | | веќе видена

Не може да има забрана за увоз на отпад бидејќи земјава повеќе извезува отколку што увезува отпад, тврди за Детектор заменик министерот за животна средина Јани ...
сите 255 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ влезе во 2020 година од втората позиција, но тој веќе го направи чекор кон првата позиција каде се наоѓа Рафаел Надал. Шпанецот ...
сите 195 | | | веќе видена

Вчера во 15,35 часот Т.Б. од Црвен крст во СВР Скопје пријавила дека над детското одмаралиште на Водно, додека се обидувале да стигнат до повредено лице на ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СВЕТСКИ ЛЕКАРИ ВО ОХРИД ПРЕДУПРЕДИЈА: Деменцијата станува глобален здравствен но и социјален проблем

Од:
До кого (е-маил):
Порака: