Светска премиера: Шкода го претстави „чешкиот голф“ (ФОТО+ВИДЕО)


Шкода го претстави својот нов компактен хечбек во класата на голфот. Иако беше најавуван како замена за моделот рапид спејбек, скала не е негов директен наследник, туку станува збор за вистински претставник на Ц сегментот во кој со децении владее фолксваген голф.Шкода скала според должината (4.362 милиметри) и ширината (1.793 милиметри) е слична на спомнатата перјаница на матичната компанија, но е нешто повисока (1.471 милиметар), што е важно за комфорот на патниците, и има поголемо меѓуоскино растојание (2.649 мм).Последица на тоа е сличен корисен простор во внатрешноста на возилото како во моделот шкода октавија, и во патничката кабина и во багажникот, кој има зафатнина од 467 литри, а со спуштање на задните седишта се зголемува на 1.410 литри.Скала е важен модел за Шкода бидејќи е првиот автомобил на чешката компанија кој ја користи ем-кју-би Ао механичката платформа, но и поради некои дизајнерски детали кои ќе ги „наследат“ идните модели на марката.На пример, скала е првиот модел на Шкода кој на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Со нов карактер, нова технологија и ново име, ŠKODA SCALA целосно го редефинира сегментот на компактен автомобил за чешкиот бренд. Овој хечбек комбинира емотивен дизајн со високо ниво на функционалност, како и најсовремена конективност и технологија која го го пренесува сензационалниот дизајнерски јазик на концептот VISION RS. Достапни се пет варијанти на моторот, со излезни моќности кои се движат од 66 kW (90 КС) до 110 kW (150 КС). Покрај тоа, SCALA нуди високо ниво на активна и пасивна безбедност, целосни LED предни и задни светла, голем простор за багаж, како и бројни Simply Clever карактеристики. ŠKODA SCALA ќе биде лансирана на европските пазари во првата половина од 2019 година. Извршниот директор на ŠKODA, Бернард Маер, изјави: „Започнуваме ново поглавје во компактната класа на автомобили со новата ŠKODA SCALA. Тоа е целосно нов модел кој поставува репер во својот сегмент во однос на технологијата, безбедноста и дизајнот. SCALA совршено го отелотворува „Simply Clever“ мотото на ŠKODA. Убедени сме ...
| | веќе видена | слични

Од Ford изјавија декa оваа 3Д технологија ќе ја применат и кај својот престоен модел кој ќе се појави на пазарот во 2019 година Изминатата недела, американскиот производител Ford го прослави отварањето на својот нов производен центар во Ретфотд, Мичиген. Оваа фабрика има вредност од 45 милиони долари, а во неа се наоѓаат дури 23 принтери за 3Д печатење. Оваа компанија работи со 10 компании кои се занимаваат со 3Д печатење, со кои заедно изработуваат компоненти за голем број Ford возила. Меѓу првите делови кои Ford ќе ги изработи со процесот на 3Д печатење ќе бидат две индивидуални делови од системот за сопирање на новиот високоперформансен Mustang GT500. Производителот се уште не објавил конкретни информации за кои делови точно станува збор, но тие најверојатно ќе бидат поевтини за производство, како и полесни од деловите произведени со традиционалните методи. Освен овој модел, Ford веќе има имплементирано 3Д печатени делови во моделот F-150 Raptor кој се прозиведува во Кина. Се работи за делови од ...
| | веќе видена | слични

Последните метри од маратонот Чесите треба да се радуваат, но дури откако ќе ги истрчаат и последните метри од маратонот кој во нивниот случај испадна дека е трка со пречки Објавено на 7 декември 2018 година Škoda ги трча последните метри од својот маратон да стане производител на возила рамноправен со другите, посебно во сопственото друштво. Го започна пред 28 години со наследениот Favorit, а ќе го заврши со Scala. А новиот чешки атлет има сила да се справи дури со пречките кои се исправуваат пред него. Најголемата е да се убедат купувачите дека Škoda конечно веќе не е марка која прави евтини возила. Во тоа се обидоа и другите пред него, но не успеаја до крај. Scala сепак има повеќе адути од нив. Главниот е благословот од групацијата, бидејќи Škoda со овој модел задира таму каде што не смееше ни да се помисли - во царството на Golf. Ние би рекле дури и повеќе, бидејќи со изгледот попрво асоцира на Seat Leon, па дури и на Audi A3. Скулптуралните облици доминираат, а од досегашните конзервативни линии во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев вели дека е неспорно дека одредбите од Законот за употреба на јазиците не може да се спроведува во судските ...
сите 318 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светска премиера: Шкода го претстави „чешкиот голф“ (ФОТО+ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: