Светска галерија на уметноста на хартија- Карикатура 2011 ќе се отвори утре

Свеченото отворање на 39. Светска галерија на уметноста на хартија- Карикатура 2011, ќе се одржи утревечер со почеток во 20.20 часот во галеријата „Остен“. Годинава пристигнаа 880 карикатури од 65 земји во светот, а 400 карикатуристи земаа учество на оваа важна манифестација на „Остен“ како една од најстарите и најголемите од овој вид. Специјалните награди ги добија десет други карикатуристи. Жирирањето беше електронски, а делата кои ќе бидат поставени се селектирани од Мирослав Георгиевски. Првата награда за карикатура ја освои Цочо Пеев од Бугарија, првата награда за сатиричен цртеж Макмудјон Ешонкулов од Узбекестан и првата награда за стрип Хамидреза Мосајеби од Иран. „Дека Светската галерија на карикатури е навистина бренд, не говорат само овие бројки туку и квалитетот на пристигнатите дела. За реномираноста и етаблираноста исто така говорат не само етаблираните туку и помладите автори. Правиме некое ребрендирање на активностите на „Остен“ во кој ќе ја вклопиме Светската галерија на карикатури, ...
| | веќе видена | слични

„Остен“ утревечер ќе ја отвори изложбата на дела пристигнати на 39. Светска галерија на карикатури, кога ќе бидат прогласени и авторите на најдобрите трудови. Организаторот на изложбата Мице Јанкуловски на прес-конференција соопшти дека годинава пристигнале 880 карикатури од 408 автори од 64 држави. Има три први награди - за карикатура ја добива Цочо Пеев од Бугарија, за сатиричен цртеж - Макмудјон Ешонкулов од Узбекистан и за стрип - Хамидреза Мосајеби од Иран. Наградата е парична и изнесува по 1.000 долари. Специјални награди (плакети) ќе добијат десет автори, меѓу кои двајца се од Македонија - Никола Ангелкоски и Миле Манчевски. Одлуката ја донесе жири под претседателство на Зденко Пухин од Хрватска, кој е и претседател на Хрватското здружение на карикатуристи. Селектор на карикатурите кои ќе бидат претставени на изложбата е Мирослав Георгиевски. Дел од трудовите се содржани и во каталог за изложбата која утревечер ќе ја отвори Драган Поповски, македонскиот карикатурист за 2010 година. Тој истакна дека ...
| | веќе видена | слични

Светската галерија на уметности на хартија- Карикатура 2011, традиционално по 39 пат ќе биде отворена утре во галеријата Остен. Важноста на оваа манифестација како една од најстарите и најголемите од овој вид ја докажува зголемената бројка на учесници која годинава изнесува 400 карикатуристи од 65 земји со вкупно пристиганти 880 карикатури. За организаторот, Мице Јанкуловски, ова случување освен што овозможува подобра комуникација со земји од целиот свет, туку во текот на 40 годишното постоење помогнала во издигнувањето на Скопје на едно препознатливо светско културно ниво. Тој ги потенцираше и идните планови, како и идејата за создавање на дигитално биенале кое би се случувало секоја втора година. - Во зачеток е и идејата ние заедно со уште неколку центри да ги претставиме наградените автори во септември во Берлин што би значело претставување и надвор од земјата- објасни Јанкуловски. Драган Поповски, годинешниот македонски карикатурист на годината истакна дека карикатурата во Македонија е во голем подем и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Од седиштето на СДСМ денеска реагираа дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Хр4истијан Мицкоски, во петокот ја откажал лидерската средба и поради тоа истата не се ...
сите 170 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светска галерија на уметноста на хартија- Карикатура 2011 ќе се отвори утре

Од:
До кого (е-маил):
Порака: