Светска банка: Ако Македонија преземе мерки сега, децата би биле поздрави и попродуктивни

7 копии

Индексот на човечкиот капитал (ИЧК) на Македонија е понизок отколку просекот на регионот и група на приходи. Децата во Македонија, додека наполнат 18 години се ...
| | веќе видена | слични

Податоците за Индексот на човечкиот капитал (ИЧК) кои го објави Светска банка покажуваат дека дете родено во Македонија денес ќе достигне 53 проценти од својот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Новото истражување на Светска банка, објавено денеска, им дава на креаторите на политики уверливи докази дека испорачувањето на подобри резултати во смисла на ...
| | веќе видена | слични

Децата во Македонија, додека наполнат 18 години се очекува да завршат 11,2 години од предучилишно, основно и средно образование. Меѓутоа, кога годините на ...
| | веќе видена | слични

Пет тима составени од млади на возраст од 13 до 19 години добија по 120.000 денари од Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието, ...
| | веќе видена | слични

Некреативен и обемен материјал, кој на прво место ги става наставниците, а не учениците, е една од причините поради кои македонските основци покажуваат послаби ...
| | веќе видена | слични

Иновативни начини на комбинирање велосипедизам со полнење на мобилни телефони, рециклирање и намалување на употребата на пластични шишиња, воведување здрава ...
| | веќе видена | слични
5 копии

На работилницата за креативно размислување поддржана од Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието, Фондот за иновации и ...
| | веќе видена | слични

 Дали сте задоволни од образовниот систем во Македонија? Кои се позитивните и негативните страни на образовните системи низ светот? Ако сакаме да го подобриме ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 143 | | | веќе видена

Лекарска комисија ќе оценува дали Александар Трајковски е болен или го злоупотребил здравствениот систем за да замине во Будимпешта. Матичниот лекар му отворил ...
сите 149 | | | веќе видена

Вработените од Клиничкиот центар половина час ја блокираа наплатната каса. Освен поништување на одлуката за покачување на паркингот, побараа и рамномерно ...
сите 186 | | | веќе видена

„Кабинетот на Претседателот Ѓорѓе Иванов е единствената институција од која екипата на 1ТВ доби потврда и одговори за сторијата која откри за присуството и ...
сите 155 | | | веќе видена

Црниот СДСМ целосно изгубил допир со реалноста. Партијата што ја зацрни државата шири манипулации и невистини, велат од ВМРО-ДПМНЕ во однос на изјавата на ...
сите 369 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светска банка: Ако Македонија преземе мерки сега, децата би биле поздрави и попродуктивни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: