Имотот на Мандела вреден 4 милиони долари

Имотот на Мандела вреден 4 милиони долари Вредноста на имотот на поранешниот претседател на Јужноафриканската Република Нелсон Мандела се проценува од над 4 милиони долари, изјави денеска еден од тројцата извршители на неговиот тестамент. Судијата Дикганг Монесеке рече дека откако тестаментот бил јавно прочитан, Мандела зад себе оставил имот вреден нешто повеќе од 4 милиони мдолари. Тој објаснил дека дел од имотот е наменет за школување на деца во училиштетот каде учел Мендела, а дел ќе и припадне на организацијата Африкански национален конгрес која се бореше за правата на мнозинското црнечко население, а чиј член беше легендарниот претседател. Монесеке навел даке дел од имотот ќе добијат и членови на неговото семејство, како и личниот персонал. Тестаментот е прочитан во Јоханесбург, во Фондот Нелсон Мандела, што тој го основал. Мендела почина на 5 декември минатата година.
| | веќе видена | слични

Светот е шокиран. Речиси целиот свој недвижен имот, главно куќи и станови, и нешто земја, големиот Нелсон Мандела им ги остава на браќата Павловиќ, односно на новинарот д-р Латас и на неговиот брат бизнисмен. Имотот се проценува на ококу три милиони евра, нешто што Павловиќи го лапаат на неколку општински тендери. Сепак, новопечените наследници велат дека повеќе од парите им значи гестот на неодамна починатиот поранешен јужноафрикански претседател и борец против апартхејтот во оваа земја. Денес кога опозицијата спроведува своевиден апартхејт насочен против нас неколкуте провладините новинари, гестот што го направил Мандела го сфаќаме како поддршка да истраеме во овие тешки времиња и од овие хајки против нас да излеземе посилни, побогати и понафатирани. Опозициските медиуми намерно забораваат да известат и дека освен недвижниот имот што ете ни е доделен мене и на брат ми, Мандела остава и значителна сума од своите заштеди за независната провладина асоцијација на новинари МАН, пари кои ќе ги намениме за ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Поранешниот претседател на Јужна Африка Нелсон Мандела во наследство остави имот и пари во вредност од 46 милиони ранди (околу 4,1 милиони долари), соопштија адвокатите при денешното отворање на неговиот тестамент. Во наследството на Мандела се наоѓаат една куќа во Јоханесбург, стан во неговата родна провинција Источен Кејп, како и средствата од авторските права од сите негови книги, вклучувајќи ја и автобиографијата „Долго чекорење до слободата“. Според тестаментот на Мандела, од вкупните средства, 1,5 милиони ранди ќе одат во семејната фондација, од која ќе се обезбедуваат средства за потребите на неговите 30 деца, внуци и правнуци. Од останатите средства по 50.000 ранди ќе добијат деветмина поранешни соработници на Мандела, а по 100.000 ранди ќе им бидат дадени на шест образовни институции. Извесна сума од наследството на Мандела, кој почина на 5 декември минатата година на 95-годишна возраст, ќе добие и неговата партија Африканскиот национален конгрес, со задача „да ги промовира своите принципи и да ...
| | веќе видена | слични

ОТВОРЕН ТЕСТАМЕНТОТ НА ЈУЖНОАФРИКАНСКАТА ИКОНА ЈУЖНА АФРИКА (АП) - Одговорните за оставнината на Нелсон Мандела соопштија дека тој оставил наследство од околу 4,1 милиони долари и дека во неговиот тестамент е вклучено неговото семејство, членови на неговиот персонал, училиштата во кои одел и Африканскиот национален конгрес, ослободителното движење за време на владеењето на белата раса, што сега владее со Јужна Африка. Извршителот Дикганг Мосенеке вчера изјави дека нема никакви оспорувања на одредбите од тестаментот на лидерот на борбата против апартхејдот, кој стана првиот црн претседател на Јужна Африка. Мандела почина на 5 декември, на 95 години. Мосенеке изјави дека ќе го прочита тестаментот пред членовите на семејството. Тој сумираше привремен инвентар од 4,1 милиони долари, плус дополнителни суми, но предупреди дека постои можност да дојде до промени при подеталното проучување на тестаментот.
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседател на Јужна Африка, Нелсон Мандела, зад себе оставил имот вреден нешто повеќе од четири милиони долари, стои во тестаментот кој што е отворен денеска. Како што соопштил извршителот на тестаментот, Дикганг Мосенек, тестаментот е напишан на 40 страници. Мандела дел од имотот го препишал за школување на деца од неговото родно место. Исто така, дел од имотот ќе добијат и членовите на неговото семејство како и личниот персонал. Тестаментот бил прочитан во Јоханесбург во Фондацијата на Нелсон Мандела. Тој почина во декември минатата година.
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседател на Јужна Африка, Нелсон Мандела кој почина во декември минатата година зад себе оставил имот во вредност од повеќе од четири милиони долари. Поранешниот претседател на Јужна Африка, Нелсон Мандела кој почина во декември минатата година зад себе оставил имот во вредност од повеќе од четири милиони долари.Мандела дел од имотот го наменил за едукација на децата од неговиот роден град. Исто така, дел од имотот ќе добијат членовите на неговото семејство и личен персонал.Тестаментот на Мандела во Јоханесбург е прочитан од страна на Фондацијата кој ја основал Нелсон.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 100 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Имотот на Мандела вреден 4 милиони долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: